Politická kaviareň
Diskusia 2 113 Krajina kabelárov Väčší formát

Čo sa napísalo o dôchodkoch, kríze a nerovnosti

Dnes som si dovolil spraviť krátky prehľad toho, čo sa za posledné obdobie u nás, ale hlavne vo svete písalo na rôzne témy. Pozastavujem sa nad pohoršením, ktoré vzbudil plán maďarskej vlády zvrátiť dôchodkovú reformu. Oceňujem niekoľko aktuálnych a relevantných príspevkov k súčasnej kríze. A v neposlednom rade – plesám nad snáď prvou správou Medzinárodného menového fondu, ktorá priznáva súvislosť medzi nerovnosťou a krízami.

YouTube Preview Image

Zdroje, na ktoré v príspevku odkazujem, nájdete tu:

http://komentare.sme.sk/c/5664966/cudne-spravy-z-budapesti.html

Vladimír Baláž: Čudné správy z Budapešti

http://econstor.eu/bitstream/10419/41428/1/63774330X.pdf

Martin Bohl et al.: Pension Funds’ Performance in Strongly Regulated Industries in Central Europe: Evidence from Poland and Hungary

http://www.princeton.edu/~pkrugman/debt_deleveraging_ge_pk.pdf

Gauti B. Eggertsson a Paul Krugman: Debt, Deleveraging, and the Liquidity Trap: A Fisher-Minsky-Koo approach

http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2010/wp10268.pdf

Michael Kumhof a Romain Rancière: Inequality, Leverage and Crises

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/11/29/the_four_horsemen_of_the_teapocalypse?page=full

Brad DeLong: The Four Horsemen of the Teapocalypse

http://dipeco.economia.unimib.it/repec/pdf/mibwpaper191.pdf

Federico Etro a Laura Pagani: The Market for Paintings in Baroque Venice

Share |

Komentáre (14)

 • Gazda 07.12.2010 13:17

  Polske penzijne fondy musia investovat do polskych firiem. To ma kladny vplyv na kapitalizaciu domacich podnikov. Dolezitu ulohu hra pri tom Varsavska burza.
  Neviem ako v Madarsku, ale u nas nemame poriadnu burzu a nemame domacim kapitalom vlastnene podniky vhodne v dostatocnom objeme na investicie penzijnymi ci investicnymi fondami. Tym straca druhy pilier dolezitu ulohu. I ked na zaklade cilskych skusenosti mozme tvrdit, ze kladny efekt netrva vecne.

 • Braňo 07.12.2010 19:46

  Cely ten “discussion” paper je o penzijnych fondoch v prisne regulovanom prostredi (a ma to aj v nazve).
  .
  Argumentovat, ze Orban moze zrusit system s tym, ze nedosahoval dostatocne vynosy trpi endogenitou, kedze vynosy nedosahuje preto, lebo ho “Orban” zle reguluje. A autori to spominaju.
  Stacilo odcitovat nielen, ze “We find strong evidence of underperformance by Hungarian pension funds”, ale aj dalsiu vetu: “Investment limits and performance regulations seem to influence the investment decisions of pension funds in both countries.”
  .
  Obdobny scenar sa crta aj u nas. Najprv pride nejaky Madej s doslovne lacnym pozmenovacim navrhom, ktory napr. motivuje dssky vymenit v portfoliu dlhopisy za akcie, a potom sa uz len ukaze prstom, ze aha aka zla vykonnost, treba to cele zrusit.
  .
  PS: A inak ten koment, ze Balaz sa vyjadruje k velmi sirokemu spektru problemov bol celkom… usmevny :-)

 • Vojto Jehlat 07.12.2010 20:57

  a ty môj pekný na čo sa ty hraješ ?

 • Robo 08.12.2010 17:38

  Dobry den,
  naozaj ide v Madarsku o to, ze politici nie su spokojni s vykonmi penzijnych fondov, a ze sa jedna o “velmi dlhu a systematicku evidenciu o nizsich nez moznych vynosoch penzijnych fondoch”. Nie je dlhodoba nizka vynosnost fondov sposobena prilisnym zabezpecenim fondom proti riziku prostrednictvom zakonov a teda vlastne zvazovanie ruk DSSiek. Nie je pravda ovela jednoduchsia? Naco sa hrat na II.pilier, ktory nemoze investovat do rizikovejsich fondov (nakup akcii) teda mu ostava vo velkej casti len moznost nakupu domacich dlhopisov, cim sa z neho prakticky stava I pilier. Naco zatazovat statny rozpocet platenim urokov (ktore pravdepodobne vstupnu v dosledku mensieho dopytu). U nas sa otvarali brany II piliera, v Madarsku sa vyhadzuje cez zatvorene okno. Motivacia politikov bude myslim rovnaka. Alebo naozaj vlada chcel len docielit “velmi dlhu a systematicku evidenciu o vyssich nez moznych vynosoch penzijnych fondoch”

 • Lucy 09.12.2010 13:45

  Pan Vitkovic, privitala by som, keby ste nejak zrozumitelne aj pre nas laikov ( co bezpochyby viete)sa vyjadril k statnemu rozpoctu, ktory schvalila v tychto dnoch koalicia.

 • Avatar 10.12.2010 12:33

  Lucy,
  Mikloš asi 500 krát povedal, že stačí prestať kradnúť a škrty nebudú potrebné. Výdavky v tomto rozpočte sú plánované vyššie ako vlani. To znamená, že nemajú v pláne prestať kradnúť.
  Ja viem len toľkoto.

 • JD 10.12.2010 18:02

  aj ja by som uvítal keby to bolo viac zrozumiteľne pre širokú verejnosť niečo ako Peter Shiff :)

  http://www.youtube.com/user/SchiffReport

 • mazda 13.12.2010 21:13

  Môže byť. Ale prosil by som radšej jednu tému (ako tri) a analyzovať viac do hĺbky.

 • Slávo 17.12.2010 13:04

  Marián sa rád vyjadruje ala starý múdry čínsky muž, teda v obrazoch, ktoré treba hlbšie pozerať. Takto necháva časť práce na čitateľovi/divákovi. Treba pristúpiť na túto hru. Tá je však produktívna len do určitého bodu. Potom, efektívna môže byť len priama diskusia Mariána s tými, ktorým on venuje svoju pozornosť vo svojich trefných vinšoch.

 • qzeqkfqte 16.05.2017 16:34

  sHSMBk fegwhrfasrfj, [url=http://ldbdkzmoidis.com/]ldbdkzmoidis[/url], [link=http://gqachvjsfztp.com/]gqachvjsfztp[/link], http://nlwyijvzkkrn.com/

 • odxbrv 16.05.2017 17:21

  jakshY dalvvwulrzcs, [url=http://aajlfpfibuwr.com/]aajlfpfibuwr[/url], [link=http://ykmnslrcmvwm.com/]ykmnslrcmvwm[/link], http://mypwituolnky.com/

 • geldngfw 17.05.2017 1:49

  zLr3pk gpmsxeszzfbh, [url=http://jwcgdcljethh.com/]jwcgdcljethh[/url], [link=http://vhizzanjwjra.com/]vhizzanjwjra[/link], http://tsfwhbqbvhng.com/

 • lackoifqm 17.05.2017 5:34

  aqdrLR eacxrtkxnjuq, [url=http://xvsjjvhsgkng.com/]xvsjjvhsgkng[/url], [link=http://hliagwqyzhyk.com/]hliagwqyzhyk[/link], http://nqufmvfmnzcq.com/

 • http://c.espanasaferx.com/index-64.html 19.06.2017 9:38

  comment1, http://c.espanasaferx.com/index-43.html, =-]]], http://e.espanasaferx.com/index-75.html, 8-)), http://d.espanasaferx.com/index-3998.html, 38516, http://d.espanasaferx.com/index-3941.html, 8-]]],

Pridaj komentár