Politická kaviareň
Diskusia 541 Krajina kabelárov Väčší formát

Paradox dôveryhodnosti a spoločné eurobondy (2)

Dokončenie článku z utorka.

Jednou takouto inštitucionálnou reformou je práve Európsky fond finančnej stability, ktorý bol schválený v máji 2010 a ktorý sa má transformovať do stáleho Európskeho stabilizačného mechanizmu od roku 2013.  Kľúčová otázka ale je, do akej miery je takto pojatá reforma schopná riešiť načrtnutý problém.

„Euroval“ je často kritizovaný ako mechanizmus odmeňujúci nezodpovedné správanie vlád, ktoré roky žili nad svoje pomery. Euroval podľa tohto názoru vytvára morálny hazard a z dlhodobého hľadiska teda problém nerieši, ale práve naopak prehlbuje.

Podľa De Grauweho sú však tri dôvody, prečo je tento postoj problematický. Prvým dôvodom je, že okrem Grécka ťažko možno kritizovať nezodpovednú rozpočtovú politiku vlád. Druhým a vážnejším dôvodom je, že tento postoj ignoruje systémový problém krajín eurozóny, ktoré sa stali zraniteľné voči finančným trhom len vďaka tomu, že nekontrolujú menu v ktorej emitujú svoj dlh. A nemenej závažný dôvod je, že vysoká prepojenosť ekonomík eurozóny nedovoľuje izolovať problémy jednej krajiny a tieto problémy tak predstavujú riziko pre celú eurozónu.

De Grauwe však kritizuje súčasnú podobu eurovalu z hľadiska neschopnosti riešiť zraniteľnosť členských krajín voči finančným trhom. Niektoré pravidlá eurovalu dokonca problém prehlbujú.

Tým, že sa od krajín čerpajúcich pomoc požadujú vysoké úrokové miery, sa vysiela finančným trhom signál, že existuje vysoké riziko nesolventnosti. To trhy zneisťuje, a ďalej tak zvyšuje rizikovú prirážku na dlhopisoch zasiahnutých krajín. Vysoká úroková miera tak isto zhoršuje rozpočtovú situáciu týchto krajín a znižuje tak pravdepodobnosť úspešnej fiškálnej konsolidácie.

Podobne podmienenie pomoci programom tvrdých reštrikčných opatrení v oblasti verejných financií má za následok prehlbovanie recesie v zasiahnutých krajinách. Nepriaznivý ekonomický vývoj znižuje pravdepodobnosť úspešnej konsolidácie a môže naopak viesť k bankrotu týchto krajín. Požadované znižovanie deficitu verejných financií by malo byť rozložené na dostatočne dlhú dobu – tak, aby existoval priestor na obnovu ekonomického rastu.

Ďalším problémom sú úvahy o tom, aby v prípade budúcej pomoci boli súkromní investori pripravení na istú reštrukturalizáciu dlhu. Tento návrh sa zdá na prvý pohľad opodstatnený a správny, ale v praxi môže problémy krajín periférie prehĺbiť. Návrh totiž znamená prehĺbenie rizikovosti dlhopisov dotknutých štátov, čo bude mať za následok zvýšenie rizikovej prirážky a posunutie týchto štátov bližšie k nesolventnosti.

Aké opatrenia by mohli teda situáciu zasiahnutých krajín riešiť? Ako bolo naznačené na porovnaní situácie Španielska a Veľkej Británie, dôležitú úlohu zohráva fakt, že v prípade problémov britskej vlády finančné trhy môžu očakávať zásah Bank of England ako veriteľa poslednej inštancie.

ECB síce na začiatku dlhovej krízy síce takto postupovala, či už priamym nákupom dlhopisov alebo ich akceptáciou ako zábezpeky pri pomoci bankám problémových štátov. Pod vlnou kritiky, ktorá však ignorovala fundamentálny problém eurozóny, ECB tieto operácie obmedzila a snahy na riešenie dlhovej krízy sa sústredili na euroval.

Logickým riešením nesúladu medzi centralizovanou menovou politikou a decentralizovanými fiškálnymi politikami by bola užšia integrácia, ktorá by centralizovala aj fiškálne politiky. To by viedlo k systému transferov pre krajiny zasiahnuté negatívnymi šokmi a k situácii, kedy by spoločná fiškálna autorita mala väčší vplyv nad menou, v ktorej emituje dlh.

Keďže toto riešenie vyžaduje vysokú mieru politickej integrácie, a je teda v dohľadnej dobe nereálne, De Grauwe obhajuje malý krok týmto smerom. Tým by bola centralizácia vydávania eurodlhopisov, za ktoré by ručili všetky krajiny spoločne. To by jednak eliminovalo riziko týchto dlhopisov a tiež čiastočne riešilo situáciu, keď autorita emitujúca dlh nemá pod kontrolou menu, v ktorej je tento dlh denominovaný.

Spoločné eurobondy však prinášajú dva problémy. Na jednej strane vytvárajú morálny hazard, kde spoločné ručenie môže motivovať nezodpovedné správanie niektorých vlád. Druhý problém je, že náklady spoločných dlhopisov môžu prevyšovať náklady, ktorým čelia najsolventnejšie krajiny eurozóny. Tieto krajiny tak nemajú motiváciu zapojiť sa do mechanizmu. De Grauwe navrhuje riešenie na oba problémy.

Morálny hazard by sa podarí odstrániť, ak sa obmedzí množstvo spoločných dlhopisov, ktoré každá krajina môže vydať, napríklad na 60 % HDP danej krajiny. Po prekročení tejto hranice by musela krajina vydávať dlhopisy čisto cez národný trh. To by malo za následok, že vysoko zadlžené krajiny by podobne ako dnes čelili vysokým úrokom na nových dlhopisoch a to by ich motivovalo znižovať zadlžovanie.

Na druhej strane, keďže značná časť dlhu by predstavovala nízke náklady, priemerné náklady na dlh by sa pre tieto krajiny znížili, čo by zvýšilo ich solventnosť. Každopádne zavedenie tohto mechanizmu by eurozóne prinieslo značné množstvo likvidity na preklenutie krízy.

Druhý spomínaný problém by sa dal riešiť zavedením poplatkov za účasť v mechanizme, čím by sa docielila istá diferenciácia skutočných úrokových nákladov pre rôzne krajiny podľa ich dlhovej situácie – tak, aby mechanizmus bol výhodný aj pre najsolventnejšie krajiny.

Ďalším argumentom v tomto smere je možnosť, že vytvorenie veľkého trhu spoločných európskych dlhopisov s nízkym rizikom by posilnilo euro ako rezervnú menu pre zvyšok sveta, vďaka čomu by eurozóna mohla profitovať z nižších úrokových nákladov podobne ako je to v prípade Spojených štátov.

Na záver je vhodné skonštatovať, že uvedené príklady dokazujú, že opatrenia na riešenie dlhovej krízy v eurozóne existujú. Otázne však je, či si európske politické špičky uvedomujú systémový charakter problému a či dokážu prekonať ekonomický nacionalizmus v záujme záchrany eura. Len tak možno odstrániť zraniteľnosť eurozóny voči sebanaplňujúcim očakávaniam finančných trhov, ktoré posúvajú časť eurozóny do nesolventnosti a potenciálne ohrozujú bankové systémy celej eurozóny.

Share |

Komentáre (308)

 • dantheman 04.06.2011 17:52

  bla..blaa..bla..
  kazdy spekuluje ako proverbialny zlatnicky ucen, pritom realita je velmi jednoducha, padne jedna banka, banka v Grecku, padnu banky v inych krajinach ktore su kreditorom dotycnych bank v Grecku, ktore dalej strhnu so sebou banky ktorym dlhuju dotycne banky.. vyberie sa jedna karta a cely domcek z karat sa polozi.. proces je uz rozbehnuty a vsetke spekulacie a eurovaly spadaju pod kategoriu ludoveho -’kicking the can down the road..’ zatial este nie je dosiahnuty ten kriticky bod ale daleko od neho uz nie sme.
  Tak nejak sa to odohralo v roku 1931 s bankou Credit Anstalt a tak nejak sa to odohra znova, ako prislovie hovori; historia sa neopakuje ale rymuje,

  http://www.creditwritedowns.com/2010/04/thinking-about-creditanstalt-today.html
  (blog je rok stary ale stalestale platny v ohodnoteni slamastiky v ktorej sa globalne nachadzame)

 • Chacidy 22.12.2016 15:42

  Just the type of inhigst we need to fire up the debate.

 • http://www.krediteanbieter.info/kredite-im-ausland-ägypten.html 23.12.2016 13:13

  that Rubio’s ineligibility to run for VPOTUS is “something that’s floating out there on the Internet.” He said that since Rubio was born in this country that he has as much right as anybody else to run. What a pinhead. Evidently, he has not read Articles 2 and 10 of our beloved Constitution.

 • http://www.guenstigstekredite.club/consumer-bank-autokredit-hotline.html 23.12.2016 14:57

  Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 • saarland kredit ohne schufaauskunft erfahrungen 23.12.2016 16:10

  Apple iPod Planet provides absolutely free details, evaluations on all goods linked on the Apple iPod, these involve the iPod Traditional, Contact, Nano and Shuffle.

 • kreditzinsen niederlande 23.12.2016 16:56

  awww al principio pence que seria una pelicula aburrida por la sipnosis, ademas de que vi que duraria mucho, pero conforme se fue desenlazando la movie me fue gustando mas y mas jaja, muy padre la verdad, y que guapo esta diego :D , el vive en los angeles y yo en mexicali tal vez vaya y lo busque jajaja oks no :D , LA RECOMIENDO.

 • kredit aus dem ausland online 23.12.2016 19:28

  A shame really–there were terrible atrocities committed against German civilians at the end of WWII, but one reason the issue is commonly dismissed is because it gets used, predictably enough, by crazed anti-semites.

 • kredit arbeitslos kredit ohne prüfung 23.12.2016 22:05

  A piece of erudition unlike any other!

 • http://krediteanbieter.top/online-kredit-top-ten-liste.html 23.12.2016 23:25

  That’s a brilliant answer to an interesting question

 • NJ car insurance 24.12.2016 2:01

  Didn’t know the forum rules allowed such brilliant posts.

 • http://guenstigsterkreditfinden.pw/definition-mittelfristiger-kredit.html 24.12.2016 3:04

  Celebrations and events bring you the opportunity not just to discover the meaning of relations in your life. In fact, it gives you the opportunity to accessorize the relations as well. And surely flowers are the ones you can bank on blindfolded regarding this. Visit for more.

 • kredite für selbständige frauen 24.12.2016 6:36

  ya .. memang peluang yang anda tulis cukup besar dan menggiurkan, namun pemikiran saya apakah pasar domestik bisa menyerapnya. masalahnya saya punya produk-produk dari kelapa ( baik untuk kecantikan maupun untuk kesehatan )bagai mana win solutionnya. trims

 • http://www.krediteanbieter.top/ 24.12.2016 14:24

  Hi Hogwash, the project required the use of Drupal for some other reasons not mentioned here.  On the subject of wordpress I’d have to agree there are many modules available that make wordpress an excellent CMS/blogging platform.  Maybe you can let us know how wordpress can cover the same points I covered, possibly in the short time frame you mentioned?

 • http://exklusivekreditangebote.top/kredit-rückerstattung.html 24.12.2016 15:03

  I have got one suggestion for your website. It seems like at this time there are a handful of cascading stylesheet problems when opening a selection of webpages inside google chrome as well as opera. It is running okay in internet explorer. Probably you can double check that.

 • bank kredit pause 24.12.2016 15:09

  Why does this have to be the ONLY reliable source? Oh well, gj!

 • http://exklusivekreditangebote.top/online-kredit-schnell-ändern.html 24.12.2016 15:11

  I see a significant advancement from the top quality associated with current records! But hey there, if you possibly can apply it with great better still? Keep writing! We are your own standard audience and that i desire that you will find lengthy maintained a weblog!

 • zinsrechner für kredit 25.12.2016 5:40

  “It’s a shame that Netanyahu who is such a hateful liar is even allowed to spread all his falsehoods. If South Africa was forced to end apartheid, how come that Israel is allowed to continue with the apartheid policies that so unjustly punish the native Palestinians?”Well, for one thing, South Africa was pretty honest as to what they were about. That was their first mistake.

 • kredit ablösen kosten rechner 25.12.2016 6:16

  I do wonder if structure and pacing are weaknesses of these books in particular because they are debut authors? This dovetails into a discussion of how harsh (or not) to judge first novels. I have noticed changes and growth in many of the author's second works, so I wonder if its first novel inexperience? The question is, am I being too lenient on the first books?

 • http://kreditsuche.pw/online-kredit-20000-euro-ägypten.html 25.12.2016 9:08

  Finding this post has solved my problem

 • privatkredit wien geld machen 25.12.2016 10:03

  This is why I do what I do. When a child stops head-banging. When a child stops covering their ears and running away whenever someone opens a door. When a child who never makes eye contact stares into your eyes for the first time. When a child smiles and climbs on the table when they used to refuse. Great moments. So glad you’re writing about it.

 • http://exklusivekreditangebote.top/kreditversicherung-bei-arbeitslosigkeit.html 25.12.2016 11:52

  Grazi for making it nice and EZ.

 • http://krediteanbieter.top/kredit-test-vergleich-notebooks.html 25.12.2016 12:46

  YouTube may have let this through, but just try posting something anti-jihadi. YouTube not only will delete it, but it will be claimed to be at your request. The indispensible Michelle Malkin has been following this.

 • http://krediteanbieter.top/leasing-oder-kredit-aufgabe.html 25.12.2016 12:52

  I’m quite pleased with the information in this one. TY!

 • http://krediteanbieter.top/guenstigste-ratenkredit-berechnen.html 25.12.2016 14:17

  Mighty useful. Make no mistake, I appreciate it.

 • http://kreditsuchestarten.top/online-kreditantrag.html 25.12.2016 16:34

  Why no gluten and chocolate?I’ve never made angel food cake at all but I’m not sure why it couldn’t be GF. According to Wikipedia, it needs to be a soft flour and I bet cornflour would work.As for what can’t be substituted, I’d say good-quality chocolate. Compound chocolate is just horrid.

 • http://kreditfinder.top/eilkredit-privatleuten-kostenlos.html 25.12.2016 17:20

  heisanntakk for kjempekoselig kommentar hos meg. Jeg har alltid likt lego veldig godt, så din L var perfekt for meg! Lappeteppet mitt hadde jo passet på abc hvis det var på norsk..

 • auto insurance 25.12.2016 18:43

  Surprising to think of something like that

 • wkv kredit bank indonesia 25.12.2016 18:57

  Saw blade manufacturers are all different – you may encounter #0 blades, but generally they’re similar to #1/0 (pronounced “one-ought”). For a beginner, I’d actually say that #1/0 blades may be a bit too course. It’s all personal preference… but I usually prefer a finer blade – the cuts are smoother so there’s less cleanup. Try a #4/0 and see how you like it. There’s also a free saw blade chart that you can download from our web site. Look under the “Reference” section.

 • http://kreditsuchestarten.top/kredit-ohne-gehaltsabrechnung-24-stunde-angst.html 25.12.2016 20:20

  Den här är superfin! Kul att se nån som skapar av kitet.Jag har inte kommit mig för än, men blir väldigt inspirerad av din lo. :-)

 • http://krediteonlineberechnen.top/kredit-für-hauskauf-in-usa.html 25.12.2016 20:37

  I LOVE Sketch!! I went there earlier this year with Paige Adams-Geller and I fell in love with the Swarovski bathroom and these pods are so cool! I can't wait to go again and blog it! http://www.raindropsofsapphire.com

 • http://einfacherkreditvergleich.info/welche-bank-gibt-kredit-bei-arbeitslosigkeit.html 25.12.2016 20:43

  The jacket is ok but Laney is alway’s so impossiblely cute no matter what she wear’s! I am glad you had a nice restful weekend without having to travel. I do not like to travel much either, especialy on airplanes!

 • http://erfolgreichekreditsuche.info/kredit-für-grundstück-im-ausland.html 25.12.2016 20:52

  Multiply Mr. Marchenoir’s long and civilized explanation for a single rule by several hundred thousand rules and get a peek at the French State. Tocqueville–The French are a flock of timid and industrious animals, of which the government is the shepherd.

 • car insurance 25.12.2016 21:24

  Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..

 • http://erfolgreichekreditsuche.info/cek-tagihan-kartu-kredit.html 26.12.2016 1:14

  More Depp. :-) (Wife loved him until he "graduated" from 21 Jumpstreet. Now she's into Thor. LOL)Not just a Ninja but taut and muscled too? It's a good thing Alex is such a nice guy! Great post!

 • http://krediteonlineberechnen.top/1000-euro-kredit-mit.html 26.12.2016 1:15

  The only ingredient in creams that I know of that works is hydroqinone. It's a bleaching agent that is in lots of fade creams.Stay out of the sun and use sun screen if you are in the sun.References :

 • http://erfolgreichekreditsuche.info/express-kredit-v-armenii.html 26.12.2016 6:33

  Pour ce qui est de la finance, ça consiste en quoi finalement? Faire de l’argent avec de l’argent. Qu’est-ce que ça produit de réellement CONCRET? Rien.Ça a une utilité, oui, mais dans MA vision, c’est déconnecté des varies affaires. L’humanité s’en ai passé pendant la plus grande partie de son histoire et on est encore là.

 • http://jetztkreditvergleichen.info/convent-kredit-stiftung-warentest-ärzte.html 26.12.2016 9:43

  That’s a posting full of insight!

 • http://jetztkreditvergleichen.info/firmen-kredit-ohne-zins-niedrig.html 26.12.2016 9:48

  Bonjour Monsieur le Maire,Je sais depuis longtemps qu’un jour je vous appellerai ainsi avec plaisir et confiance. Je souhaite vous adresser mes plus sincères félicitations. Je garde un souvenir radieux de mon service civique effectué en votre fief, la mairie d’ Arras. Jamais je n’oublierai le soutien, la confiance et la considération qui m’ont été offert.Mathilde Sergeant.

 • http://kreditfinder.top/sofortkredit-arbeitslos-kassel-öffnungszeiten.html 26.12.2016 10:24

  ma figurati ottimo suggerimento.. 35€ alla fine son relativamente pochi, e a quanto ho visto, anche se di sfuggita, te lo girano direttamente loro già importato (e quindi non devi aspettare decine di giorni, più scazzi-dogana, per averlo)Magari qualcun altro può darti info maggiori e/o un mini tutorial per la sostituzione?!

 • http://krediteimkreditvergleich.pw/drklein-de-ratenkredit-html-öffnen.html 26.12.2016 10:59

  A bit surprised it seems to simple and yet useful.

 • http://onlinekreditsuche.pw/kredit-als-student-mit-bürge.html 27.12.2016 11:08

  Hi Gidget! I am really digging Tarot Town. There is a lot to do and so many people to meet. But oh yes…..as if I need MORE time in front of a darn computer! Ack!Blessings!Theresa

 • cara menutup kartu kredit 27.12.2016 12:12

  Elin Fjellvind / Jag har ocksÃ¥ fÃ¥tt höra mÃ¥nga liknande saker sedan jag fick min diagnos…Tycker det känns som att folk förminskar mig genom att säga ”men sÃ¥ är ju alla ibland” och ”men alla har väl svÃ¥rt för vissa saker”. Det är ju diagnoser för att det är ”sÃ¥” hela tiden, och inte bara ibland. Önskar att folk kunde förstÃ¥ det.

 • fernsehgeraet kredit tv adira 27.12.2016 18:11

  26/04/2012 at 3:21 amI discovered your blog web site on google and examine just a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for ahead to studying extra from you afterward!… Log in to Reply

 • http://kreditonlinebeantragen.top/demande-de-crédit-avec-poursuite.html 28.12.2016 0:22

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • http://grosserkreditvergleich.top/kredit-400-euro-job-ohne-auskunft.html 28.12.2016 1:50

  Lot of smarts in that posting!

 • http://grosserkreditvergleich.top/eilkredit-ohne-geld-machen.html 28.12.2016 2:07

  hola disculpen lo k pasa es que mi celular j100a se a bloqueado y quiero ver asi alguien sabe algun codigo para desbloquearlo detodas formas se los agradesco

 • http://kostenlosekreditanfrage.info/kreditrechner-haus-vollfinanzierung.html 28.12.2016 2:18

  Instruction and Help – Teaching in addition to assistance with help can also be important essentials with regard to home based business individuals. And also Coastal Trips provides lots of instruction along with a telephone center to defend you with prospective customers

 • guenstig kredit auch laufenden kredit ablösen 28.12.2016 2:59

  What a pleasure to meet someone who thinks so clearly

 • http://kostenlosekreditanfrage.info/kredit-top-zins-jugendsparkonto.html 28.12.2016 3:05

  aNnxiMeyzu,Salam… pemohon yang gagal mendapat tawaran IPTA boleh mengemukakan rayuan melalui Aplikasi e-Rayuan dalam tempoh 10 hari selepas keputusan permohonan kemasukan ke IPTA diumumkan.

 • berechnung vorfaelligkeitszinsen kredit ändern 28.12.2016 3:45

  Pin my tail and call me a donkey, that really helped.

 • http://kreditonlinebeantragen.top/kredit-ohne-direktbank-münchen.html 28.12.2016 3:54

  I have been exploring for just a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of location . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I necessary. I most certainly will make certain to do not forget this web web site and give it a glance regularly.

 • http://grosserkreditvergleich.top/kredit-mit-pflegegeld.html 28.12.2016 5:13

  I much prefer informative articles like this to that high brow literature.

 • http://kreditonlinebeantragen.top/kredite-weiterverkaufen.html 28.12.2016 5:18

  Walaasheenna qaaliga ah Xaliima, aad iyo aad ayaa ugu mahadsan tahay faallooyinka qiiraha leh iyo ducooyinka. Qeyr aan dhammaan ayaan kuu-rajaynaynaa. Mahadsanid.

 • http://onlinekreditsuche.pw/sofortkredit-per-telefon-ändern.html 28.12.2016 5:41

  Just do me a favor and keep writing such trenchant analyses, OK?

 • http://kreditangebote.top/kredit-10000-euro-anlegen.html 28.12.2016 5:53

  Just because he … Just because he says it’s so, doesn’t make it so – in other words, what matters is not what he says about it, what matters is what the legislation says (and doesn’t say) and what are the likely results of it.

 • http://onlinekreditanfrage.pw/equifax-free-online-kredit-report-vorlage.html 28.12.2016 6:49

  It’s great to read something that’s both enjoyable and provides pragmatisdc solutions.

 • http://kostenlosekreditanfrage.info/kredit-ohne-vorkosten-sofort-84-monate-italienisch.html 28.12.2016 7:22

  A move to Spain doesn't look likely as Barca don't have the money and he could never move to Real Madrid because of Atletico. No one else in Spain has the money. Mind you Barca could David Villa or Iniesta or Xavi or Messi to raise cash but somehow I don't see any of those guys going anywhere.

 • http://grosserkreditvergleich.top/dispokredit-haspa-telefonnummer.html 28.12.2016 8:44

  I’m impressed by the clear-headedness and strength it takes to do this. I understand exactly how you felt realizing that you were leaning on the wine as a crutch, using it to dull anxiety you needed to deal with. For me it wasn’t grief – it was a mood disorder and me dealing with it very, very poorly – but the realization was the same. Things were wrong, and needed to be faces, not drank away.Good luck with the rest of the year. My sympathies and condolences on the loss of your father.

 • Barnypok 28.12.2016 9:42

  HYeiQv http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

 • http://kostenlosekreditanfrage.info/htm-kreditrechner-zinsen.html 28.12.2016 10:13

  It’s good to see someone thinking it through.

 • excel kreditrechner baukredit deutschland 28.12.2016 11:01

  Surprising to think of something like that

 • http://kreditexpert.top/htm-kreditrechner-excel-download-example.html 28.12.2016 12:00

  You’ve got to be kidding me-it’s so transparently clear now!

 • auto insurance 28.12.2016 12:38

  Doutor, você vai ter que engolir o Santos Tricampeão da Libertadores. Você, que ainda precisa (apesar da idade) aprender muito sobre a profissão de jornalista. Vai ignorar a final da Libertadores? A História náo ignorará, pode ter certeza disso.

 • http://topkreditanbieter.top/cara-check-kredit-hotlink.html 28.12.2016 20:26

  You are so awesome for helping me solve this mystery.

 • http://kreditangebote.top/baukredit-aktuell-zinssatz-geld-youtube.html 28.12.2016 21:16

  70h,60h,50h,44h,39h,35hde nos jours,32hdemain….et après demain:oh!!!!ca veut dire plus de boulot??????faites pas les cons les syndicats!!! j ai besoin de bosser,moi.

 • car insurance 28.12.2016 22:20

  Pues no es ningún cariño especial, que no eres mi tipo XDMás bien es el contenido del blog lo que me atrae. Y no sólo a mi, me parece. Felicidades de nuevo, por el buen trabajo!

 • http://onlinekreditsuche.pw/hoist-kredit-ab-france.html 28.12.2016 22:47

  This post has helped me think things through

 • cheap auto insurance 28.12.2016 22:49

  allo ena emperistatomeno arthro apo sena mano. To kalitero omos einai na ftiaksoyn mia kai kali to podsofairo mas. kalitera sklira metra mia ki ekso, para imimetra

 • http://touchofessencespa.com/AZ/Surprise/ 29.12.2016 0:48

  Your answer lifts the intelligence of the debate.

 • http://williamcrightonmusic.com/CA/Vacaville/car-insurance-quotes/ 29.12.2016 1:15

  Mi mayor enhorabuena. Una distinción importante y muy merecida. Ojalá sea sólo el principio y pronto puedas contarnos noticias aún mejores.Un saludo,Juan Carlos

 • http://shanksponyband.com/CO/Colorado-Springs/low-income-auto-insurance-dmv/ 29.12.2016 4:54

  I read your posting and was jealous

 • http://touchofessencespa.com/MI/Dearborn-Heights/cheapest-car-insurance/ 29.12.2016 5:25

  Claudio • 22 de Março de 2012 às 19:27Eu usei esse plugin no meu site porém qualquer imagem que tentava reduzir após isso a imagem não aparecia mais no post.Desinstalei por não conseguir usar após esse problema.

 • http://touchofessencespa.com/NH/cheapest-car-insurance/ 29.12.2016 9:58

  What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 • http://williamcrightonmusic.com/CA/Moreno-Valley/affordable-auto-insurance/ 29.12.2016 10:31

  HOLA NENE!! EN REALIDAD ME LLAMO CARME, LA COCTELERA DE BARCELONA QUE NO ESTA EN PARO, JAJAJAYA VEO QUE HAS DESCUBIERTO MUCHOS GRUPOS (2) aunque dice EL APACHE MUNIQUÉS QUE…”SON VIEJOS SOMBREROS”. MOLTS RECORDS DESDE BARCELONAAAAA. TE ESPERAMOS PRONTO. TE ENVIO MI FLYER DE CUMPLEAÑOS PARA EL DIA 21 DE ENERO. VOY A COMPLACEROS CON UNA PERFORMANCE, NEN… Y BUSCO DJ….MMM…. SI TE APETECE, HABLA JOE!!! TIENES GANAS? BUENO, AHORA INTENTO ENVIARTE EL FLYER Y A VER QUÉ PIENSAS. ALE, BESOS ROUGE!!

 • http://txheadgear.com/OR/Beaverton/auto-insurance-quotes/ 29.12.2016 11:15

  and others Yeah the picture looked like it was totally spoilery. I picked up wired on my train back to CT from the city this weekend. But yeah, it looks like they photoshopped a bunch out, but there are still some things left on the board that made me turn the page immediately!

 • http://shanksponyband.com/GA/Dalton/average-car-insurance-rates-in/ 29.12.2016 13:22

  Happy Baby Oreo Ice Cream Pies Kristan: Confessions of a Cookbook Queen Homemade Animal Crackers Lauren: Lauren’s Latest Mini Chocolate Lava Cakes Lori: Recipe Girl Oreo

 • http://shanksponyband.com/NY/Forest-Hills/list-of-car-insurances-in/ 29.12.2016 15:46

  This is just the perfect answer for all of us

 • http://vonscheractive.com/IN/Evansville/non-owners-auto-insurance-quotes/ 29.12.2016 16:04

  the truth once and for all. It was a big tool made 17 000 years ago by toth1 not Cheops . When a civilisation was enough spiritualy evolved they were given this tool (gift). Toth1 came from the continent of Atlantis. He was highly intelligent and knew the secrets with is architechs builed the Cheops one . Cheops just used it after him . Thoth 1 was given this knowledge from the The civilisation of Mu . Wich both disapeared by natural cathaclims .

 • http://xcknights.com/CA/Temecula/list-of-car-insurances-in/ 29.12.2016 16:07

  , “the experience was totally worth it.” And then afterward… I left the trapeze school feeling vaguely smug and empowered, as if I had a secret super power. You better believe I ordered the photos, at 20 bucks a pop. The next day, I woke up with solid black bruises across the backs of my legs that looked like I had been beaten with a baseball bat. [...]

 • http://vonscheractive.com/GA/Duluth/cheap-full-coverage-car-insurance/ 29.12.2016 16:47

  You have the monopoly on useful information-aren’t monopolies illegal? ;)

 • http://zaidalivideos.com/WV/Morgantown/cheapest-car-insurance-in/ 29.12.2016 17:38

  What i don’t realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 • http://xcknights.com/CT/Waterbury/cheap-full-coverage-auto-insurance/ 29.12.2016 18:51

  Is the author James Sullivan or MATTHEW BURTON?And the payment are USD37 per month and NOT USD99 which you highlighted…….Can you check the facts and confirm with the public on this?

 • http://shanksponyband.com/MD/Baltimore/auto-Acceptance-insurance/ 29.12.2016 22:24

  for a meeting or gathering outside the capitol. When millions appear, then march on to Washington with the orders not to vacate until all is settled. Now, thats action."********************************I guess you didn't get the message at Woodstock: "Don't eat the brown acid."You're a fucking nut. It'ss people like you that give we birthers a bad rap. The next time you're orbiting Pluto, NASA needs some extra snapshots.In the meantime, before your next rendezvous, while you're on earth, do something practical to get the word out.Holy shit. Unbelievable.

 • http://www.cialisbastapris.top/ 30.12.2016 21:53

  Mooi initiatief. Ik ben altijd blij om te zien dat medemoslims bewijzen dat zij zich willen en kunnen inzetten om te ontmoeten en na te denken over bepaalde issues…

 • nødt til at købe Cialis 31.12.2016 5:21

  Holy Toledo, so glad I clicked on this site first!

 • någon har köpt cialis online 31.12.2016 5:53

  Your answer was just what I needed. It’s made my day!

 • http://www./ 31.12.2016 7:06

  A volte l'ho subita, ma se tocca a me cerco di buttarla sul calcio: nulla smorza ogni desiderio come il tirare in ballo l'improbabile formazione della Roma XDE' la mia prima visita, ti mando un saluto!Benedetto :-)

 • http://www.achetezcialisenligne.info/ 31.12.2016 8:56

  Right. The “judgy” was mildly sarcastic because the big thing on the web with parenting and meds is you’re not supposed to “judge” but any thinking person is going to judge. Glad the farmer had the kids, but playing around with your friend’s drugs isn’t the way to go about it. Go to the doc and work that out. You seriously made it sound like some kind of wacky playtime, not like you were looking for a therapy.

 • http://www.hvordanfacialis.top/ 31.12.2016 10:14

  IJWTS wow! Why can’t I think of things like that?

 • cialis generika online rezept 31.12.2016 10:33

  Times are changing for the better if I can get this online!

 • bästa pris på cialis 31.12.2016 10:47

  I second this so bad. This is another one of my favoritest evar evar game series. I don't know what else to add to make you play this. It has awesome female characters. One of the catchiest soundtracks ever.

 • http://www.cialismedicin.top/ 31.12.2016 11:04

  Yes, I started my week off with one of those headaches! Ugh. I know how you feel. I try to drink lots of cold water. And yes, advil and sleep are always good. Feel better!

 • miten ostaa cialis halvalla 31.12.2016 13:54

  That takes us up to the next level. Great posting.

 • Cialis piller till salu 31.12.2016 14:10

  BS"DIslam IS a mental disorder. Full stop. The only way to cure it is to show its followers they are insane zeros, which means fighting force with even more force as that is the only language they understand.Klein is the biggest piece of self hating dreck out there since Finkelstein.

 • cialis sicher online kaufen 31.12.2016 16:45

  You’ve really impressed me with that answer!

 • gør online cialis arbejde 31.12.2016 19:33

  Yay! I'm so glad being a lurker paid off! :) And Lisa's book is AWESOME! I had the honor of reading it in draft form, and I highly recommend it. This was a great guest post!

 • mistä ostaa cialis päivittäiseen käyttöön 31.12.2016 22:46

  Heroes go hand in hand.  After 6 boys I think I claim to be an authority on that.  So when saw Southern Institutes blog post on a super easy SUPER HERO CAPE  I was pretty

 • online cialis 20 mg 01.01.2017 0:41

  Yes, I'd love to share the winning point in my 8-year-old’s basketball game without broadcasting his face.. well.. except it would be totaly pointless to even upload it. Next step might be blurring all ads and logos, scrambling all even remotely copyrighted music in background and maybe simply changing the whole footage into one big silent black square..

 • cialis rezeptfrei online kopen 01.01.2017 1:49

  Yo, good lookin out! Gonna make it work now.

 • cialis online paypal accepted 01.01.2017 4:07

    8 noviembre 2010La única presentación programada para México era la del pasado 6 de noviembre. No hay más fechas por el momento. En cuanto sepamos de alguna fecha en México del Sr. Julio Iglesias, publicaremos la información al respecto.

 • cialis in vendita dublino 01.01.2017 6:57

  Hi jrv, on the topic of permanently shorting VXX I just started shorting UVXY by selling front month call spreads on any VIX spikelettes. I too expect this trade to benefit from decay due to daily rebalancing as well as contango on the way down and probably underperformance if the way turns up as well. Because the trade is net short on volatility I also expect it to benefit from typical overpricing of options on leveraged ETFs. The key drawback I see is that UVXY is currently less liquid. What might be other drawbacks of doing this trade versus shorting VXX?

 • rxmeds hub order cialis super actieve online 01.01.2017 7:11

  At last some rationality in our little debate.

 • bedste canadiske online apotek cialis 01.01.2017 7:18

  I, too, tried the loo rolls – am also found that only beans were successful. But I have found that egg shells are brilliant as seed growers. And once the seeds are big enough, I gently cracked the base, and placed them in the soil, with just enough shell above to deter cutworm. Egg shells are a definite for me

 • http://www.cialiscosto.top/ 01.01.2017 11:06

  fantastic put within…You’re going to get usually several fascinating terminating occasions applying this record but Once we don’t notice obviously look at the pup middle that will heart. There’s several validity on the other hand I’ll generate maintain appreciate till W…

 • http://www.cialiscosto.top/ 01.01.2017 12:19

  This is just the perfect answer for all forum members

 • cialis 20 mg price costco 01.01.2017 13:25

  If you need a loan, it’s a necessary evil to have to deal with people you know are going to get something out of it.Either change the way the world works, and then get a loan, or get a loan and go on about your business. Life is too short to be indignant about every little thing.

 • http://www.cialisbastapris.top/ 01.01.2017 13:45

  Predict these 2010 World Cup Qualifying Matches?(AFC):North Korea – IranUnited Arab Emirates – South KoreaIran – United Arab EmiratesSouth Korea – Saudi ArabiaSouth Korea – IranSaudi Arabia – North KoreaUzebkistan – JapanQatar – AustraliaJapan – QatarAustralia – BahrainAustralia – JapanBahrain – Uzbekistan(CONCACAF):Costa Rica – United StatesEl Slavador – MexicoUnited States – Honduras(CAF):Cameroon – MoroccoNigeria – KenyaAlgeria – EgyptMali – GhanaGuinea – Ivory Coast

 • kopen cialis volgende levering dag 01.01.2017 14:42

  sto seguendo boca racing su sportitalia nonostante una partita di sofferenza della propria squadra il racing hauce e yacob stanno dimostrando ancora una volta di poter essere 2 elementi che se acquistati aumenterebbero e non di poco il tasso qualitativo e di imprevedibilità della squadra.ottimo anche chavez del boca

 • cialis coupon online 01.01.2017 14:52

  That’s an ingenious way of thinking about it.

 • farmacia españa online cialis 01.01.2017 16:57

  Normally I’m against killing but this article slaughtered my ignorance.

 • effetti collaterali contraffazione cialis 01.01.2017 21:56

  I really wish there were more articles like this on the web.

 • cialis 20 mg kopen 02.01.2017 0:36

  Jo, v tabulkách, Marcelo, vÅ¡ak to máš asi stejnÄ›: tabulky=moje noční můra. Žádné pro nás nikdy nebyly dost velkorysé… a dodnes tomu není jinak.Proto mÄ› to, co paní dr. rozhodilo, nechává naprosto klidnou.Velká chodidla? dlouhé nohy? kdo by takové prkotiny v naší rodinÄ› Å™eÅ¡il. Koneckonců- máme to tak vÅ¡ichni a dožili jsme se s tím docela vysokého vÄ›ku, ne? :-) )

 • http://www.cialismedicin.top/ 02.01.2017 4:35

  I don’t know who you wrote this for but you helped a brother out.

 • levitra og cialis sammen 02.01.2017 8:01

  Until I found this I thought I’d have to spend the day inside.

 • cialis originali in vendita 02.01.2017 9:51

  muje last time audion me bulayadha leikin mere pass paisse nahi dhe plzz…Sir muje ek bar kbc me khelna he kyuki muje meri beti & meri sister ka sapna pura karna he plzz……sir i rec.muje ek change digiya

 • farmacie cialis online 02.01.2017 10:51

  Behövs det inte egna svenska Natobalkar till balkläge 2 innan JAS Gripen är redo för internationell swing-role insats?Räcker det med fälltank på balkläge 5 och GBU-12 på balkläge 3?Vill vi inte kunna använda SPK 39 och GBU-12 samtidigt? Är det realistiskt att i så fall starta i Afghanistan med JAS Gripen utan fälltank?

 • cialis til salg online 02.01.2017 11:24

  Ich würde sagen wenn ne Kiste Fanta im Spiel ist sind wir dabei…..Wir haben allerdings schon einige weitere Anfragen, welche wir noch “abarbeiten” müssen

 • cialis generika sicher kaufen 02.01.2017 13:04

  This is just the perfect answer for all of us

 • http://www.perezgraphics.com/kredit-günstig.html 02.01.2017 14:41

  lol, funny, reminded my of a night out in Lodon with my friend Gaz. Someone did something and he exlaimed, "That's pants!". I had no idea what it meant but it cracked me up. I also learned not to call the ever present 80s/90s bags a "fanny pack". That caused all types of ruckus and laughter.

 • http://www.perezgraphics.com/kredit-günstig.html 02.01.2017 17:39

  That’s a knowing answer to a difficult question

 • http://www.katjakrizan.com/günstige-kfz-versicherung.html 02.01.2017 18:05

  YAY! Correct! and you will love the Smell Bent stuff.They are the hottest huntsman spiders ever. We get quite a lot of those here in leafy Sydney, they tend to populate cars here and surprise you at awkward moments. Scare the living shit out of you.Portia xx

 • http://www.tobiyield.com/kredit-vergleich.html 02.01.2017 18:19

  Spiritual discipline of sleep?I’ve heard of the Rev. Sheets at the Bedside Baptist (for folks who like to sleep in on Sunday morning), but not a discipline of sleep. How un-American!! Be happy and alert in your work, work like h-e-double toothpicks and maybe you’ll get a bonus to consume more “stuff”.As related to values, sleep comes down to the priorities in your life. If you value sleep, then you’ll say no to some things, be SELFISH and get enough sleep. Someone who has 2 hour commutes may not have much spare time for sleep.

 • http://www.eradt.com/auto-versicherung-vergleich.html 02.01.2017 18:40

  That insight would have saved us a lot of effort early on.

 • http://www.spice-south.com/kredit-online.html 02.01.2017 22:31

  No more s***. All posts of this quality from now on

 • http://www.perezgraphics.com/kredit-günstig.html 02.01.2017 22:38

  thats just straight up bullshit dude…. lots of people who are 16 are virgins.. and i think that its great for them that they havent had sex yet, they should wait for the perfect time

 • http://www.eradt.com/auto-versicherung-vergleich.html 03.01.2017 3:34

  D’accord. Dans ce cas, ouvrons grand les frontières, il n’y en a qui ne demandent que ça. Ce sera conforme à la liberté de circulation et d’installation. Ou est-ce que, comme par hasard, l’immigration libre n’est valable que dans un sens ? Comme c’est pratique !

 • http://www.eradt.com/auto-versicherung-vergleich.html 03.01.2017 8:10

  You have more useful info than the British had colonies pre-WWII.

 • http://www.eradt.com/auto-versicherung-vergleich.html 03.01.2017 10:32

  More politically correct bull crap! If you’re going to ban something how about Condom Depot.I’ve always been glad to see ammo and gun companies sponsor UFC. What do half naked women say for family values too?

 • uh insurance 03.01.2017 14:54

  So that’s the case? Quite a revelation that is.

 • guidelines for auto insurance 03.01.2017 15:26

  I like the new one better because you can view each page or image in the browser window to the right. It's quicker to find a page to work on or an image that you want to use. More modern and will go with the new Vista operating system. Out with the old and in with the new.

 • car insurance in pa quotes 03.01.2017 15:36

  Les Romains ont colonisé la Gaulle, qui ne s’en est pas trouvé plus mal… Et tout le pourtour méditerranéen. Ah, vous et vos idées simplistes, mes petits chéris !Ils sont mignons tout de même !

 • adding another car to insurance policy 03.01.2017 16:21

  master.. gracias me ayudaste demaciado… parece que tienes un buen tiempo en computacion…. gracias y mil gracias desde argentina… y aguante messi jaja.. gracias maestro suerte

 • where is nationwide insurance headquarters 03.01.2017 16:26

  he doesn’t like to think about how much value his Margate home has lost, noting that such speculation is fruitless anyway. “It’s not a loss,” he said, “if I don’t have to sell.”Translation: Please tell me everything’s going to be ok (as he wipes sweat from his forehead). Right? Right? I mean… hey, can I get a Johnny Black on the rocks, buddy?

 • hockman insurance 03.01.2017 22:17

  masaさんこんにちは。先生からきついことを言われて、おつらいですね。 ただ、幼稚園でも言われているとのことですので、やはり目に余る言動があるのかと思われます。連絡帳や電話でなるべく頻繁に担任の先生と連絡をとるほうが良いと思います。先生に味方になってもらうには、乱暴な子に無関心な親という認識をもたれないように、「先生から言われたことを気にかけています。何かあったら、すぐに教えて下さい。」という姿勢を見せると、よそのお母さんから苦情があったときにも、少しはかばってくださるかも。そして、お詫びをしたいので、連絡してもいいですかという姿勢も見せた方が良いと思います。相手のお母さんに怒られても、謝っていれば許して下さると思います。 うちの子がクラスの子に暴力をふるってしまったとき、子どもを連れて、すぐに謝りに行きました。子どもより私のほうが泣いてしまって、相手のお母さんが「いいって、いいって。こうして謝ってくれたんだから。これからも仲良くしてやってね。」と言ってくださって、その姿を見てうちの子はもう二度とそういうことはしなくなりました。お母さんが泣きながら謝っているのがショックだったのかもしれません。 そして、お子さんのことですが、「なに、それ?」と思われるかもしれませんが、床に入るのを30分から1時間早めてお布団のなかで読み聞かせをすることをおすすめします。いっしょのお布団に入って、本を読んであげると、お子さんもいろいろ話してくれると思いますし、masaさんも学校のことなど聞きやすいかと思います。小学校1年生で、口が達者でなければ、それだけでもいろいろストレスを感じているかもしれません。でも、読み聞かせをすると、言葉も増えると思いますし、スキンシップもできますし、お母さんにたくさんお話を聞いてもらえれば、ストレスも解消できると思います。お忙しいとは思いますが、やってみませんか?2bc3

 • how does insurance value a car 04.01.2017 2:03

  Cris Anunciação / Não é que eu mereça, mas vc foram a dupla responsável por hoje eu gostar de sertanejo universitário. Tinha acabado de chegar em Extrema/MG quando assisti o show de vcs e me apaixonei pelo o ritmo! Gostaria muito de ganhar o Kit autografado e uma lembrança para vida toda! Vcs são demais!!! Estou louca p assistir novamente o show! Valeu bjos!!!GD Star Ratingloading…

 • reviews of aaa insurance 04.01.2017 4:46

  You couldn’t pay me to ignore these posts!

 • high point bank insurance 04.01.2017 6:43

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • compare classic car insurance 04.01.2017 9:08

  you for real? Punish people for using IE? People had to use IE in the past, which, quite rightly was fought and won against. Now to punish people for using IE is worse! Say someone uses IE and doen't have a GMail account? Say someone finds a way to hack into ALL browsers, does everyone get punished?Microsoft are to blame and should be punished, not the users.Frank.

 • car insurance for male 18 years old 04.01.2017 10:27

  Lot of smarts in that posting!

 • westfield insurance company 04.01.2017 16:42

  con los 5 de las lista o con los que aparecen en la lista de 300 sitios. Si sólo has probado con los primeros 5 deberías probar con los otros. Alguno debe estar desbloqueado en tu institución. =)

 • auto insurance rates by zip 04.01.2017 18:43

  Whoa, things just got a whole lot easier.

 • how much is it for insurance 04.01.2017 19:33

  Anch'io adoro il riso integrale e che bello questo piatto super colorato!!! mannaggia a queste carote viola, stare riempiendo il web…mai trovate!!buon week end

 • kfz kauf ratenkredit rechner 04.01.2017 21:35

  That’s a clever answer to a tricky question

 • online kredit abgelehnt 04.01.2017 21:40

  The first one is just class. Do another one of the first one with the gradient background being black to red clouds instead of black to white. It would be savage. Trust your uncle Willy

 • excel effektiver jahreszins kredit xls tabelle 04.01.2017 23:17

  segítséget szeretnék kérni ha lehet.Édes apámat 9éve megszúrták életveszélyben volt de hála istennek az orvosok megmentették az életét,de édes apámat ki nyugdilyazták 27000-ft rokkant nyugdílyat kap a bíróság meg itélte neki a kártérítést de az illető aki megszúrta a mai napig nem fizette még ki a megitélt összeget és kamatait.nem tudjuk,hogy hová fordulhatnánk,hogy édes apám megkapja a pénzét.ebben kérnénk a segítséget.köszönöm.

 • kredit zinsen nach 10 jahren 04.01.2017 23:34

  Ask her if she has had her puppy treated for fleas and tell her that your daughter is allergic to fleas. Hey, it might be a lie but your daughter won’t get bit.

 • zander kredit ändern 04.01.2017 23:38

  Haha. I woke up down today. You’ve cheered me up!

 • kreditkarte zinsen rechner 05.01.2017 0:04

  You couldn’t pay me to ignore these posts!

 • studentenkredit bank umzug 05.01.2017 0:05

  CRISTINA BIOLCATI / Accetto il regolamentoIL GUSCIOCon i tuoi occhimi hai stupito.Occhi grandi, che vedono.Li ho cercatiall’infinito,negli occhi di altra gente,crudeli a ricordarmiche sono solo un guscio vuoto.Albe si susseguonoe cedono il posto atramonti che non vedo.Tu eri aria,e avevi gli occhi belli.

 • privatkredit guenstigsten zins negativ 05.01.2017 0:12

  I’ve been a member of two fan clubs before. LeAnn Rimes when I was in middle school, and Buffy the Vampire Slayer (go figure? ) just after high school. I think I’ve grown out of the concept, but who knows…

 • kreditrechner immobilie geld omrekenen 05.01.2017 0:18

  “Miten tämä (ja muut vastaavat artikkelit) liittyy libertarismiin?”Muslimien vapauskäsitteet poikkeavat eurooppalaisesta kohtuu liberaalista traditiosta. Vapautta ja vahvoja omistusoikeuksia vastustava kulttuuri on ilman muuta uhka liberalismille.

 • schnellkredit azubi yo 05.01.2017 0:22

  Super informative writing; keep it up.

 • kreditauskunft firma 05.01.2017 0:37

  Her har det skjdd store ting siden jeg var her for veldig lenge siden. Grattis med "magen", sÃ¥ gøy og sÃ¥ spennenden:)) Nytt hus pÃ¥ gang ogsÃ¥..flotters.Masse nydelige bilder nedover her….Ha en flott kveld:)

 • billig online kredit 05.01.2017 1:25

  Have you given any kind of consideration at all with translating your web page in to Spanish? I know a small number of translaters right here that would help you do it for free if you wanna get in touch with me personally.

 • angst kredit nicht bezahlen zu können 05.01.2017 1:33

  Ihan vertailun vuoksi eräs toinen yleisötapahtuma Suomessa, Provinssirock Seinäjoella. Vuonna 2003 Taloussanomat kertoi:”Se on 20 000 hengen kävijämäärällään keskisuuri eurooppalainen rockfestivaali, jonka budjetti on noin kaksi miljoonaa euroa.”

 • kredit von 50000 € 05.01.2017 1:54

  Mighty useful. Make no mistake, I appreciate it.

 • ratenkreditrechner mit schlussrate 05.01.2017 3:09

  I’ll try to put this to good use immediately.

 • easy kredit oberberg 05.01.2017 4:11

  I can already tell that’s gonna be super helpful.

 • dispokredit vergleich 05.01.2017 4:53

  Ich stehe total auf den… und alle seine Rollen *g* Super, dass du den Film vorgestellt hast, hätte sonst nicht danach geguckt, dabei bin ich doch ein waschechter Monarchie-Fan ;)

 • debt consolidation kredit ändern 05.01.2017 7:17

  You lost me personally, friend. What i’m stating is, I imagine I recieve what youre saying. I’m sure what you’re saying, however you basically appear to have forgotten that could be other folks within the globe who view this concern for what it truly is and might even perhaps not feel you. You’ll be switching away much folks who appeared to be lovers of your respective site.

 • kredit als schüler mit nebenjob 05.01.2017 9:15

  ehehe I do love to use rafflecopter to enter giveaways, but like you I'm not sure I will live it to host a giveaway. Why can't you post the winner any more?

 • motorrad kredit ohne forum 05.01.2017 9:29

  What I find so interesting is you could never find this anywhere else.

 • deutsch kleinkredit ohne abfrage 05.01.2017 9:36

  Hi Anne, Fantastic to hear that you had success, were you using non-stick baking paper or ordinary greaseproof paper? If greaseproof they will stick regardless of how long you bake them. I use glad non-stick baking paper and nothing sticks to it – you can see a picture of the difference in the macaron FAQ video. Yes you can use ordinary colour but only a tiny amount – ie less than half a teaspoon so it will not give you much colour. Too much extra liquid and your macarons will not work.

 • excel kreditberechnung vorlage yatzy 05.01.2017 10:07

  Here's what I think Curtise. Small tit dress KEEP, black and white dress looks fab on you, so must be a keeper, 60's shift dress, ditto, You look great in the pedal pushers (thunder thighs??? where?) so do not get rid, black lacy dress is gorgeous and think this could become a wardrobe staple for years so deffo keep and sell the rest. What do I know anyway, you have way more style than me so you'll make the right decisions. Looking forward to hearing how the sale goes.xxxxxx

 • privatkredit lang laufzeit ausland internet 05.01.2017 10:08

  "sign his rights over a record company"Probably a "to" in there somewhere."wears a "wearable computer" ""the head-mounted prosthetic off his head"Redundant information is redundant.

 • ratenkredit zinsvergleich weltweit 05.01.2017 10:09

  Your thinking matches mine – great minds think alike!

 • cicilan kartu kredit mandiri 24 bulan 05.01.2017 11:34

  Heckuva good job. I sure appreciate it.

 • dossier kredit ändern 05.01.2017 11:55

  The very coronary heart of your writing while sounding agreeable initially, did not really work properly with me after some time. Someplace all through the paragraphs you actually had been capable of make me a believer sadly just for a while. I however have an issue along with your jumps in assumptions and one might do properly to help fill in all these gaps. When you’ll be able to accomplish that, I could undoubtedly be impressed.

 • http://wendyandrobbie.com/radiance-insurance-fresno-ca.html 05.01.2017 18:06

  02/06/2011 – 8:41amOjalá les toque nada mas salir de la liguilla y les de el repaso de su vida mas que nada para cllarles su bocaza.Desde este años Casillas se ha caido como mito para 2/3 de la población española.

 • http://wendyandrobbie.com/cheap-insurance-mn.html 05.01.2017 18:07

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already Cheers!

 • http://espacioapr.org/aaa-car-insurance-quotes-michigan.html 05.01.2017 19:53

  There’s nothing like the relief of finding what you’re looking for.

 • http://floydsantiques.com/is-lv-a-good-insurance-company.html 05.01.2017 20:54

  Les louveteaux aboient, les loups adultes hurlent, les chiens aboient et ne hurlent pas. Et les chiens ont un maître à qui ils obéissent, alors que les hordes de loups n’ont qu’un conducteur pour le temps où il en est digne. M. Namias aurait voulu dire « aboyer avec les chiens », puis serait tombé dans le cliché.

 • http://mirasierrakhaoyai.com/calculation-car-insurance.html 05.01.2017 22:11

  That’s a knowing answer to a difficult question

 • http://freshpours-bartending.com/insurance-commercial-with-race-car-driver.html 06.01.2017 1:15

  Absolutely first rate and copper-bottomed, gentlemen!

 • http://wendyandrobbie.com/average-car-insurance-rates-male-under-25.html 06.01.2017 1:19

  Grade A stuff. I’m unquestionably in your debt.

 • http://www.lareddelgolfo.org/ 06.01.2017 3:00

  What an awesome way to explain this-now I know everything!

 • http://mirasierrakhaoyai.com/eddington-insurance.html 06.01.2017 3:04

  Weeeee, what a quick and easy solution.

 • http://espacioapr.org/student-car-insurance-ontario.html 06.01.2017 3:47

  If only there were more clever people like you!

 • http://floydsantiques.com/nlp-insurance.html 06.01.2017 4:12

  It’s about time someone wrote about this.

 • http://mfoxpaint.com/who-has-the-cheapest-auto-insurance-in-texas.html 06.01.2017 5:26

  That’s really shrewd! Good to see the logic set out so well.

 • http://floydsantiques.com/average-car-insurance-estimate.html 06.01.2017 5:28

  When you think about it, that’s got to be the right answer.

 • http://lareddelgolfo.org/car-insurance-vancouver-online-quote.html 06.01.2017 5:41

  At last! Someone with the insight to solve the problem!

 • http://espacioapr.org/premier-auto-insurance-lodi-ca.html 06.01.2017 6:20

  It’s a joy to find someone who can think like that

 • http://floydsantiques.com/quick-car-insurance-quote-app.html 06.01.2017 8:49

  I literally jumped out of my chair and danced after reading this!

 • http://wendyandrobbie.com/oval-insurance-broking-ltd.html 06.01.2017 8:52

  How could any of this be better stated? It couldn’t.

 • http://wendyandrobbie.com/cheapest-car-to-insure-in-florida.html 06.01.2017 9:29

  I would kill for your shoe wall! wow! I'f you'd want to be giving your shoes away, don't hesitate to give them to me!Love, Marie My from http://www.nemesisbabe.blogspot.com

 • http://kreditrechner.pw/schnell-kredit-ohne-arbeit.html 06.01.2017 19:23

  I didn’t know where to find this info then kaboom it was here.

 • http://topkreditangebote.org/privat-kreditvertrag-download-gratis-ürünleri.html 06.01.2017 20:22

  Billfish Classic starts on July 2 and recent reports indicate its going to be another ripper. During last year’s comp, over 300 sails were tagged and the Champion Boat Game On released an amazing 38 sailfish and 2

 • http://startenerfolgreichekreditsuche.top/analisis-kredit-artinya.html 07.01.2017 1:24

  Wow John I would love to hear your audio but I can’t get it to play it is just wanting to download and then I can’t open the audio. Let me know when you get it fixed and I’ll pop back and listen.DaveDavid Sharp recently posted..

 • http://startenerfolgreichekreditsuche.top/online-kredit-ohne-ksv-reise-ägypten.html 07.01.2017 3:14

  Enlightening the world, one helpful article at a time.

 • http://grossekreditangebote.info/formel-kredit-skonto.html 07.01.2017 3:33

  When someone loses lots of weight, either by diet or exercise, then yes, they do have that saggy skin condition.I have two friends who are my heros. One has lost 120 pounds, the other 80. Both were very large ladies when they started, and both are doing it 1-2 pounds a week, having changed their lives (got rid of bad husbands). However, the skin lacks the ability to snap back into shape. And, yes, they are both saving for the surgeries to remove the excess skin.

 • http://exklusiverkreditefinder.org/vergleich-leasing-kredit-geld-youtube.html 07.01.2017 3:44

  Asc macaantoI have tried it today but the mix for the custard came out too watery (doing the one with cocunut milk) Don’t know what to do to harden it?Any tips?

 • http://kreditrechner.pw/kredit-zins-tilgung-berechnung-excel-reise-ägypten.html 07.01.2017 6:01

  Have you read Jaye Wells – Red Headed Step Child and the rest of the books in the series? Gugiul is a demon that takes on cat form sometimes, and is hilarious! She’s written him even funnier than Katie MacAlister’s Jim, though I definitely enjoy him too.

 • http://grossekreditangebote.info/privatkredit-laufzeit-120-monate-youtube.html 07.01.2017 6:37

  Very great post. I just found your website and wished to say that will I’ve genuinely enjoyed browsing your blog posts. In virtually any case I’ll be subscribing to your feed and I am hoping you compose again quickly!

 • http://kreditvergleichstarten.info/kredit-für-selbstständige-at.html 07.01.2017 11:55

  I just like the significant information you furnish on your reports.I’ll bookmark your web page and check once again the following on a regular basis.I’m relatively totally sure I’ll study lots of latest stuff suitable right here! Very good luck to the next!

 • http://topkreditangebote.org/eilkredit-wien-öffnungszeiten.html 07.01.2017 14:31

  We’ve arrived at the end of the line and I have what I need!

 • http://kostenloserkreditvergleich.pw/online-kredit-ohne-auskunft-xl.html 07.01.2017 14:57

  Ich bin auch eher der Langschläfer, obwohl seit ich Mama bin meine Nächte etwas früher enden. Ich ärgere mich oft, wenn ich das Kind zum Kindergarten bringe, das ich die Kamera nicht dabei habe. Bis ich wieder zu Hause bin, ist die schöne Stimmung meist dahin. Wenn ich mir deine tollen Fotos so anschaue, dann werde ich die Kamera wohl morgen Früh mal mitnehmen …

 • http://kreditrechner.pw/bau-kreditvergleichsrechner.html 07.01.2017 15:11

  This is an article that makes you think “never thought of that!”

 • http://grossekreditangebote.info/kredit-zins-tilgungsplan-ändern.html 07.01.2017 16:23

  Touchdown! That’s a really cool way of putting it!

 • paroubek insurance agency 07.01.2017 21:21

  . It always puts a person’s comments to moderation the first time, then once they’ve have been approved once, it’ll automatically approve all future comments. In this case, you’re using a different email address than before, so it thought you were a new person.As for the Hello Kitty thing… if the poop fits!

 • insurance claims systems 07.01.2017 21:42

  I like the title A Gonzo Noir, but wouldn’t cry into my pint if you changed it. Bad for Good ain’t too shabby.RE the mystery Amazon pages… WTF?gb

 • ame insurance 07.01.2017 22:11

  As usual on a saturday morning,I was turning the pages in the Star and to my surprised I saw your column.I hope that this time you will last more than 37 weeks but I doubted it. Unless you change the way you write by not criticising the govt indirectly,I predict that Porn STAR Chua Soi Lek will SACK you in 4 weeks which mean that you will have only 3 weeks left.Good luck in your business undertaking.

 • http://blakemcmillantrust.org/the-massachusetts-division-of-insurance.html 07.01.2017 22:56

  I have a pet theory that the thing that seperates humans and animals is actually irrationality. And though that sounds negative that isnt how I mean it. Animals do the things they do on purpose with a reason or instinct behind it. Dogs bite because their scared. Sharks attack because they are hungry. Cats…might not count. On the other hand, humans take in tons of other factors, many unconsciously: emotions, whims, that nagging desire to see things explode.

 • cheap insurance in bronx ny 08.01.2017 0:46

  5 love languages was a good book, since I am starting to homeschool this fall, this looks like it would be a great book to introduce to me and my kids, and maybe just maybe my 5 yr old won’t try to snuggle my “hands off” 3 yr old to death quite as much, lol.

 • http://eddybogaert.com/fine-for-no-car-insurance-in-az.html 08.01.2017 1:17

  This makes everything so completely painless.

 • car insurance in japan 08.01.2017 5:23

  Oi…Minha bebe tem 4 meses e comecei a introduzir a papinha salgada, porem ela não quer de jeito nenhum. Ela mama nan desde que saiu da maternidade pois não tive leite. O que vc acha q devo fazer, será que dou a papinha e logo em seguida a mamadeira. Fico com muita dó dela pois vejo que sente fome só com a papinha, pq ela nã come direito.

 • http://palmettofoodsafety.com/car-key-lost.html 08.01.2017 6:05

  This is an article that makes you think “never thought of that!”

 • http://palmettofoodsafety.com/how-expensive-is-car-insurance-in-the-uk.html 08.01.2017 6:07

  Ông BuÌ€i Viết SÆ¡n laÌ€ ngÆ°Æ¡Ì€i lÆ°Ì€a Ä‘ảo, ông ays Ä‘ã luÌ€a Ä‘ảo tiền của haÌ€ng trăm ngÆ°Æ¡Ì€i khi mua căn hộ chung cÆ° taÌ£i 02 dÆ°Ì£ án AZ Ä‘iÌ£nh công vaÌ€ AZ Vân Canh – MoÌ£i ngÆ°Æ¡Ì€i cần cảnh giác

 • http://eddybogaert.com/reviews-on-farmers-car-insurance.html 08.01.2017 6:38

  LaRouche…..impeachment is necessary…..you don’t do it unless you have to……if he is a problem to the country because he is insane and not for the USA he should go…..this guy has got to go….we can not continue to exist with him as President!!

 • http://palmettofoodsafety.com/bell-car-insurance.html 08.01.2017 9:47

  No doubt. its an issue between two groups – RSS & Jihadi’s…stil most of indians are safe against terrorism. So don’t make general statements like this one – இது ஜனநாயகத்திற்கும் மனித உரிமைகளுக்கும் மொத்த சமூகத்துக்குமே எதிரான பிரச்சனை. Why they are killing innocent in between is the question? Try to answer that one.

 • http://jamielynnevents.com/cheapest-car-insurance-for-imports.html 08.01.2017 10:06

  Essays like this are so important to broadening people’s horizons.

 • http://jamielynnevents.com/rbc-quote-car-insurance.html 08.01.2017 10:11

  You’ve impressed us all with that posting!

 • http://palmettofoodsafety.com/which-car-is-cheap-on-insurance.html 08.01.2017 10:15

  This is reliable. I’m so happy that you determined to write about this subject since I required this info today. Lots of times there seems to be these types of posts that are not excellent, yet you struck the nail right on the head. This is better compared to just what I thought it would. Excellent project and also well done.

 • http://palmettofoodsafety.com/rbc-car-insurance-quote.html 08.01.2017 10:40

  Tengo un blog de WordPress con un montón de fotos alojadas en sitios web de terceros. Quiero que todas las imágenes que se alojan en mis blogs de wordpress. No quiero que descargar manualmente todas las imágenes y reemplazarlos en los postes, necesito que hacer que automáticamente ..

 • http://palmettofoodsafety.com/21st-centurty.html 08.01.2017 12:28

  Itse olen miettinyt sitä että miten Laveran dödöissä, esim.Lime, voi olla aivan Nivean tuotteiden tuoksua. Siis dödöjen pohjatuoksua on aivan sama kuten Nivea tuotteissa lisänä vain esim.Limen tuoksua.

 • confused.coom 09.01.2017 15:36

  I’ve been looking for a post like this for an age

 • http://swimexperience.net/insurance-for-driving-in-europe.html 09.01.2017 16:07

  Vous touchez là à un sujet dangereux, quoique passionnant. Toute vérité n’est pas forcément bonne à dire, peut-être faudrait-il attendre quelques décennies.C’est du côté de nos amis américains qu’il faudrait peut-être faire un travail d’explication, je suis effarée parfois de la manière dont ils décrivent la France, entièrement peuplée de « cheese eating surrender monkeys » antisémites et pétainistes.PS: je suis Lorraine, des Vosges et Nancy, comme vous!

 • http://ptson66.com/cheap-health-insurance-leads.html 09.01.2017 19:52

  That’s freakin hilarious! But I have one concern: Nico was excited about going on a scavenger hunt, meaning that he has no problem with finding dead animals in the wilderness and eating them. You might want to fix that.

 • http://association-artisans-sud-touraine.com/national-insurance-motor-insurance.html 09.01.2017 20:22

  A provocative insight! Just what we need!

 • http://navigatorlacrosse.com/mandatory-to-have-car-insurance.html 09.01.2017 21:25

  A provocative insight! Just what we need!

 • http://globalcodefest.org/quotes-for-auto-and-home-insurance.html 09.01.2017 22:30

  It’s wonderful to have you on our side, haha!

 • online ce for insurance 10.01.2017 0:05

  Hot damn, looking pretty useful buddy.

 • http://apollovei.com/uk-car-insurance-in-europe.html 10.01.2017 2:10

  That’s what we’ve all been waiting for! Great posting!

 • mvr ohio 10.01.2017 5:34

  I’m just now catching up on Bloglines – congrats on the 5K! That’s such an accomplishment! I love your idea for a blocking board too. I wonder if that would make a good play mat too? I’ve been looking for one of those rubber play mats for our top floor room…

 • broad form insurance quotes 10.01.2017 13:12

  Jodie, I feel privileged to be able to walk by your art room at Parliament Oak and to see what wonderful things you are doing. You are so incredibly talented and generous with your time, your creativity and ideas, and your bubbling-over enthusiasm. We are all so fortunate to have you in our midst!

 • national general insurance company reviews 10.01.2017 13:30

  That’s a crackerjack answer to an interesting question

 • http://navigatorlacrosse.com/aarp-expedia-car.html 10.01.2017 14:49

  myPhpAdmin на такой запрос выдал ошибкуUPDATE `users`.`news` SET `textnews` = ‘Много текста’ WHERE `news`.`newsid` =2Ответ MySQL: Документация#1366 – Incorrect string value: ‘\\xD0\\x9C\\xD0\\xBD\\xD0\\xBE…’ for column ‘textnews’ at row 1 хотя через сам Mysql UPDATE проходит, сделал как написано в статье – все поменялось наоборот, через терминал выдает эту ошибку, а через myPhpAdmin нормально

 • cialis pueden conseguirle alta 10.01.2017 15:44

  If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I’d say “Kowabunga, dude!”

 • hxhgbybxn 10.01.2017 19:17

  zkBIoq xfhhmlsqloxp, [url=http://yefokwemtbaq.com/]yefokwemtbaq[/url], [link=http://ohbonaqqnhlz.com/]ohbonaqqnhlz[/link], http://gkboeiohctyu.com/

 • opinión cialis online 11.01.2017 1:10

  I bow down humbly in the presence of such greatness.

 • http://kopcialis.info/köpa-cialis-online-flashback.html 11.01.2017 2:00

  Apparently this is what the esteemed Willis was talkin’ ’bout.

 • cialis online kaufen forum 11.01.2017 6:42

  Caro Vitor RocheteMuito grato pelas três mensagens que me enviou corrigindo e adicionando preciosa informação.Quanto a fotos da Fábrica na Pedrulho não encontrei e continuo não encontrando …Já procedi às devidas correcções e adicionei as informações por si transmitidas.Mais uma vez grato pela sua preciosa colaboração, assim como as dos leitores anteriores.CumprimentosJosé Leite

 • http://cialiskosten.top/cialis-pret-online.html 11.01.2017 11:28

  It’s imperative that more people make this exact point.

 • http://www.cialispreis.top/ 11.01.2017 18:01

  What a great resource this text is.

 • acheter tadalafil online paypal 12.01.2017 1:12

  Is that really all there is to it because that’d be flabbergasting.

 • http://cialispreis.top/cialis-verkauf-deutschland.html 12.01.2017 2:32

  Please keep throwing these posts up they help tons.

 • cialis ja L-arginiini yhdessä 12.01.2017 7:50

  That’s really shrewd! Good to see the logic set out so well.

 • generika cialis kaufen paypal 12.01.2017 9:47

  Much people say anything about this video, but, them don’t see that he is speaking about one of the first current netbooks, now they can do MUCH more, near at the toshiba of this review with the amd fusion, until the new atoms with ion, etc… So that, nice video, 4 years ago.

 • http://www.cialisacquisto.top/ 12.01.2017 10:00

  Ohh myy! I want that so bad, would make my day..or wait! My week if i got it like OMG, thats amazing! I shared on fb,twitter,google+, I’ve been subscribed for a long time, and i liked the site! Would mean so much if i won!! Your channel is amazing, even thought i win or not win keep up the wonderful work! Im always so exited when u upload stuff

 • Woxe Nitamo 12.01.2017 12:54

  I discovered your weblog site on google and verify just a few of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN News Reader.

 • http://riff-app.com/MI/Waterford/auto-owners-insurance/ 12.01.2017 19:35

  Hoi Jan,Sorry dat ik wat laat ben…je site deed het niet goed eerst en ik ben ook wat dagen onderweg geweest…Maar hartstikke bedankt voor je mooie single met het sfeervolle hoesje,ik was er heel blij mee, het klinkt allemaal goed en ik ben erg benieuwd naar de rest van je nieuwe nummers.Tot ziens en groeten van Bep

 • http://riff-app.com/PA/Pittsburgh/low-income-car-insurance-dmv/ 12.01.2017 21:51

  Brilliant, absolutely brilliant. I’ve been at the end of the wedge where I am trying to feed a family of three on £20 a week inc nappies etc., and now can afford to give my kids lovely things and good meal and clothes, and would NEVER claim poverty just because we might need to tighten our belts. It’s utterly ridiculous that people think they can. If the the nail had a target on the top you would have hit it right in the center.

 • http://jackenos.com/MT/Great-Falls/no-down-payment-auto-insurance-in/ 12.01.2017 22:29

  I liked optical illusions when I was younger. Now they honestly make me want to vomit. I think it is because I am older. There is a hostile head and stomach relationship thing happening when I look at that thing you have on this post.

 • http://jackenos.com/AR/Bentonville/non-owners-auto-insurance-quotes/ 12.01.2017 22:39

  No Senator or Represenitive shall,during the Time for which he was elected, be appointed to any civil Office under the Authority of the United States,which shall have been created, or the Emoluments whereof shall have been encreased during such time;and no Person holding any Office under the United States,shall be a Memeber of either House during his Continuance in Office………:):)

 • http://riff-app.com/TX/Rockwall/car-insurance-rates/ 13.01.2017 0:05

  but most likely the string-pullers over at FOX wouldn’t go for that anyway…it would have to be a set-up by someone willing to put their job on the line, and somehow get some inside tech help to overcome any 7-second ‘live-feed’ delay…so that it actually gets out…you know, like on‘Ocean’s Eleven’!….—————————————————–(as 86 would say…”AHA! it’s the old ‘play-the-staged-video-while-televising-the-real-thing-live’ trick…why, Chief…that’s the oldest trick in the book!”)

 • http://palmentors.com/CA/Downey/no-down-payment-auto-insurance-in/ 13.01.2017 1:45

  Hi Bruce, the spool guns can be adapted by fitting the appropriate control connector. As to ally Tig welding, you cannot with the Welder because it is a DC machine. In order to TIG aluminium you need an alternating current (AC). You can however mig weld aluminium with DC torch positive.

 • http://jackenos.com/NJ/Cliffside-Park/non-owners-auto-insurance-quotes/ 13.01.2017 3:54

  I don’t even know what to say, this made things so much easier!

 • http://riff-app.com/VA/Gloucester/look-auto-insurance/ 13.01.2017 5:42

  Hi Ivana!You are the most inspiring person I have ever seen. Your style is so cool and unique. I just found your blog today and I was blown away because of your style. :) / Mathilde, Denmark

 • http://bakerzyste.net/IL/Skokie/cheap-non-owners-insurance/ 13.01.2017 6:06

  Hahahaha. I see this every time. There’s a video trying to open people’s eyes valiantly. Then you look at the comments. Full of idiots who are obviously too busy arguing moot and semantic driven nonsense going “I just watched this video that told me how fucked Earth is currently. WAIT, SCREW THIS GUY TALKING SHIT! I’MA TALK SHIT TOO!”Go ahead, guys, keep bickering uselessly instead of trying to work together changing the problem. After all, you people ARE the problem. Hate on, sheep.

 • http://lakelandcruising.com/CT/Greenwich/non-owners-car-insurance-quotes/ 13.01.2017 6:24

  Lisää lasten viisauksia. Ville, 4, penkoo vaatehuoneessa. Poika nappaa korista äidinsä pikkuhousut, ojentaa ne äidilleen ja sanoo kohteliaasti: olkaa hyvä, tässä ovat kissapelättimenne.

 • http://lakelandcruising.com/TX/Cleburne/cheapest-auto-insurance/ 13.01.2017 6:58

  je tenais à vous remercier pour la collaboration et pour la fantastique prestation de votre animatrice Florence.les enfants ont été enchantés et émerveillés et garderons un très beau souvenir de cette journéeMerci encore à Florence pour sa gentillesse et pour sa prestation et un gros merci de notre fils, Nicolas.A très bientôt

 • http://lakelandcruising.com/AL/Mobile/ 13.01.2017 8:21

  I ended up writing a four page facebook note just to cleanse myself of my own brain explosion.I’ve been mildly pissed off at the world ever since reading it though.

 • http://riff-app.com/NJ/Somerville/affordable-car-insurance/ 13.01.2017 10:24

  This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • http://riff-app.com/TX/Liberty/cheap-non-owners-insurance/ 13.01.2017 10:25

  So much info in so few words. Tolstoy could learn a lot.

 • http://monroymiller.com/CA/San-Marcos/auto-Acceptance-insurance/ 13.01.2017 10:41

  disse:Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 • http://jackenos.com/MS/Pascagoula/car-insurance-rates/ 13.01.2017 10:47

  Short, sweet, to the point, FREE-exactly as information should be!

 • http://riff-app.com/VA/South-Boston/non-owners-auto-insurance-quotes/ 13.01.2017 10:55

  Your articles are for when it absolutely, positively, needs to be understood overnight.

 • http://jackenos.com/IA/Sioux-City/cheap-non-owners-insurance/ 13.01.2017 11:20

  Thats just the coolest gorilla face ever. You know how most people put peaceful lotus’ and stuff on the back of their necks? Not me, I want that gorilla to watch my back.

 • http://jackenos.com/IL/Dekalb/no-down-payment-car-insurance-in/ 13.01.2017 12:00

  It’s always a pleasure to hear from someone with expertise.

 • http://lakelandcruising.com/MA/Jamaica-Plain/cheap-auto-insurance/ 13.01.2017 12:08

  Uh, I accidentally left the wrong URL in my comment above, so I feel like I need to apologize to the person whose blog I actually linked to. Sorry! I sometimes forget the name of my own blog.

 • http://twobigmusic.com/SC/North-Augusta/non-owners-auto-insurance-quotes/ 13.01.2017 14:13

  A Rainha de Inglaterra devia processá-lo… se não estivesse gagá, claro. Uma gagá a processar um gagá? Também nenhum dos dois iria entender quem processava quem. Digo eu.

 • affordable auto insurance Mesquite TX 13.01.2017 16:39

  JUAN RODRIGUEZon APAGAS TU TELEFONO, LUEGO LO ENCIENDES DEJANDO PRESIONADA LA TECLA VOLUMEN BAJO POR UNOS SEGUNDOS Y TE APARECERAN UNAS LETRAS BLANCAS DE ESA MANERA QUEDA EN UN MODO QUE NO SE COMO SE LLAMA PERO EN ESE MODO LO RECONOCE EL RSDLITE Y PUEDES SEGUIR CON LOS PASOS…LA INSTRUCCION DE COMO PONER EL RAZR EN MODO FLASH NO ESTA ESCRITA EN LOS PASOS A SEGUIR, SI ALGUIEN PUEDE EXPRESARLO MEJOR CLARO, E INTEGRARLO EN LOS PASOS, PARA PERSONAS COMO YO QUE NO SON EXPERTAS JEJEJE GRACIASSSS!! CORRIENDO ANDROID 4.0.4 EN MI RAZR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • http://www.actionbartendingschool.net/ 13.01.2017 17:23

  I hope I was clear that I believe we’re on the same page with this. My comments are made only to add to the information base of readers unfamiliar with mental health diagnoses so that, hopefully, they can take media zeal with the box of salt it deserves.

 • low income auto insurance Mountain View CA 13.01.2017 19:38

  I feel stuck quite a bit. There are things I want to change about my life (job, state, dating)…and yet I am still here.All I can say is…you have to push back the complacency and make a change! Life is short and you will wake up and be hella confused about where the years went and all the what ifs! I heard about this…from a friend.Disco Diva recently posted..

 • cheap non owners insurance in Green Bay WI 13.01.2017 19:41

  Woah nelly, how about them apples!

 • low income car insurance Virginia Beach VA 13.01.2017 21:41

  Could you write about Physics so I can pass Science class?

 • cheapest auto insurance in Ocala FL 13.01.2017 22:06

  "but saying that blacks are less intelligent than whites on average is The Worst Thing in the Whole World"Among your readers the Worst Thing is that Asians outscore Whites ;-)

 • car insurance rates Bristol CT 13.01.2017 22:48

  Ha buurmannen,Alweer twee weken voorbij…zolang naar uitgekeken en op voorbereid..hard gewerkt en veel meegemaakt.Wat geweldig dat jullie zulke bijzondere onvergetelijke weken hebben gehad!Heel veel succes met afscheid nemen..!Enne Robbert..alvast gefeliciteerd met je verjaardag..zal vast een dag zijn die je niet snel vergeten zal…!Liefs Hans en Eveline

 • look auto insurance La Crosse WI 14.01.2017 2:23

  I was really confused, and this answered all my questions.

 • cheap non owners insurance in Decatur GA 14.01.2017 3:38

  RE: SEX-ED lessons – as my Caucasian colleague used to say “Hi- larious”She’s easy on the eyes – and when I turn my computer just so I swear I can see a little bit more down there.TGIF TSS!

 • car insurance rates Chicago IL 14.01.2017 5:21

  Én fent vagyok a Teracodon, szerintem jó tracker, azt eddig is tudtam hogy tagokat toboroznak, már április közepe óta nyitott az oldal, de ez a spamelés nagyon nem kellene.

 • free car insurance quotes Coatesville PA 14.01.2017 6:49

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 • auto acceptance insurance Mclean VA 14.01.2017 11:13

  I’m curious to find out what blog platform you are using? I’m having some minor security issues with my latest website and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

 • auto insurance Boston MA 14.01.2017 11:45

  Ah yes, nicely put, everyone.

 • full coverage car insurance Duluth GA 14.01.2017 12:53

  Hallo ihr 2!Stephie, ich weiss es kommt etwas spät, aber…sollen wir in Deiner Wohnung auf die Blumen schauen? Wünschen euch eine tolle Reise. Ach, und wenn Du dran denkst, nimm in Hollywood ein paar Sterne (und vielleicht auch Stars) vom Walk of fame mit….für unser Festl nächstes Jahr!LG, Deine Nachbarn

 • http://www.lindamkellogg.com/ 14.01.2017 13:25

  Ho ho, who woulda thunk it, right?

 • free car insurance quotes Longwood FL 14.01.2017 15:51

  Holy concise data batman. Lol!

 • car insurance Scranton PA 14.01.2017 21:11

  peace too in the same manner haha. You’re the man Kev, waiting anxiously to the end of April!You’re big inspiration for me and many guys, keep it up bro!// Viking – Jonathan

 • non owners auto insurance quotes Bloomington IL 14.01.2017 21:18

  How can I bet on one nfl game?I currently do point spread which makes you choose at least 2 games. I want to know if there is a way I can bet on one nfl game. It would be better if it wasn’t online or through the computer where you have to have an online account.

 • low income car insurance Terre Haute IN 15.01.2017 3:06

  We're just going to have to keep occupying Afghanistan and shooting Afghans until they learn to appreciate us.I agree with Derbyshire. We should have bombed the hell out of them without ever setting foot in the country. And I don't care what they think one way or another – if necessary we can train them like dogs, with a B-52 rolled-up newspaper.

 • payless auto insurance Roseville CA 15.01.2017 6:47

  That’s a shrewd answer to a tricky question

 • cheap full coverage auto insurance Rancho Cordova CA 15.01.2017 7:17

  Wilson has a point:”After Dion was ‘elected’ Lib leader, Libs got a bump in the polls.”If anything this new poll shows how entirely pointless a full-fledged leadership campaign would have been. Same bump, except at a cost of how many millions?

 • free auto insurance quotes Greenville NC 15.01.2017 9:00

  Dude, right on there brother.

 • auto insurance Beverly Hills CA 15.01.2017 11:42

  Going to put this article to good use now.

 • car insurance quotes Mechanicsville VA 15.01.2017 14:20

  Holy concise data batman. Lol!

 • car insurance with no license in Chapel Hill NC 15.01.2017 15:46

  The truth just shines through your post

 • auto insurance quotes Laredo TX 15.01.2017 17:25

  Bisogna dire che nel suo genere SCIgen è una vera opera d'arte (lo conoscevo già ed è ottimo per fare scerzi agli amici) una vera e propria supercazzora informatica!Bisognerebbe adattarne il codice per generare un sito complottistico!(magari sulle scie comiche)

 • auto insurance Powell OH 15.01.2017 21:54

  It’s wonderful to have you on our side, haha!

 • cheap full coverage car insurance Santa Rosa CA 15.01.2017 23:52

  +10Magical thinking is common everywhere. A lot of people are still in denial that the oil is (slowly)running out and energy won't ever get cheaper than it is now.But they're looking for easy technofixes and dreaming about flying cars. (even if all US cars were electric, you'd still need about two hundred good sized nuclear plants to provide the power).That's some trillions in investment and completely unacceptable to the TV-watching idiots.

 • cheap non owners insurance in Rochester NH 16.01.2017 0:29

  : vous semblez dire qu’un état non totalitaire ne doit pas être au dessus de la finance et de la liberté de ses acteurs ? c’est très contestable, même pour un état démocratique. La réglementation d’un certain nombre d’activités est une nécessité. La liberté que vous prônez n’est que l’obéissance à la loi du plus fort.

 • cheap full coverage car insurance Statesville NC 16.01.2017 1:51

  These topics are so confusing but this helped me get the job done.

 • http://autoinsurancequotesem.us/NC/Kings-Mountain/payless-auto-insurance/ 16.01.2017 5:05

  >You are not alone in your regret, Lelia. We all have a Gary we missed the mark with. Mine was my grandfather. I prayed for a chance to talk to him about Jesus. In His faithful fashion, God gave me one and I chickened out. I regret it greatly, but have used it to motivate myself not to do it again. We can’t change the past, but we can learn from it.Hang in there,Tami

 • cheapest auto insurance Elizabethton TN 16.01.2017 5:37

  Sincer Liviu, te consider un baiat super inteligent dar de data asta nu te mai inteleg…!!! Chiar trebuie sa dai replica la toti frustratii ? Ignora-i !!! Si sti ceva !!! Nu mai scrie o poezie,scrie sute !!! Daca asta simti, asta fa !!! Scrie,frate!!!Cui nu-i place,sa nu citeasca!!! Si da,poezia asta, chiar e frumoasa !!!Doar Petrolul !!! Respect, U !!!

 • auto insurance quotes West Haven CT 16.01.2017 9:02

  Yes, I've been reading about Mosefund, having been directed there by Wooly Pigs, and was hoping to pay a visit at some point. Now it turns out you know the chef. Small world. We love Jersey.

 • non owners auto insurance quotes Perkasie PA 16.01.2017 9:29

  I loved Adam. I was cheering for him day one!! I was bummed, but yeah Kris deserved it! They both did!! And they also will both come famous and have great lives. So I thought it was entertaining and I thought Adam would win, and when he didnt it was a shocker for me…But there are many people really happy that Kris won too

 • low income car insurance Springfield MO 16.01.2017 9:57

  I'm not Mormon (I'm pretty sure you know that) but that magazine cover is disrespectful and would be whether it was Mormon, Catholic, Baptist, Muslim and so on. (except for Scientology, they're fair game). (That was rude. I apologize to the Scientologists)

 • full coverage car insurance Montebello CA 16.01.2017 13:16

  Emiiiiiiii > Merci, je vais essayer de pas trop tarder, ça me manque !!!!marie> Merci aussi ! Alors je fais du 39,5 exactement, mais je prends généralement du 39 quand il s’agit de sandales et là c’est vraiment pile poil. En plus vu qu’elles sont lacées tu peux jouer sur la largeur. C’est taille 6 UK et taille 8 US. A bientôt alors !

 • low income car insurance dmv Nederland TX 16.01.2017 14:16

  Oooh, your inspiration story just gave me goose bumps. Well done! I also marvel at your writing schedule; I’m one of the night owls, so we miss each other by only a few hours!

 • http://autoinsurancequotesem.us/NY/Warwick/cheapest-auto-insurance-in/ 16.01.2017 14:17

  Hey, that’s the greatest! So with ll this brain power AWHFY?

 • car insurance Milpitas CA 16.01.2017 14:48

  …Rottnkid,"What confused me, is that it was OK for some Vietnam Vets that Bush didn't show up for duty in the Air National Guard"You are confused. That story was proven false (remember Rathergate?).Bush did show up, and became a qualified pilot. He would have gone to Vietnam, but the war ended in 1973.

 • cheap car insurance Rock Springs WY 16.01.2017 15:02

  That’s what we’ve all been waiting for! Great posting!

 • http://kostenloserkreditvergleich.net/kredit-15000-ohne-auskunft-sofort.html 16.01.2017 18:15

  Congested pores need Salicylic Acid in a 2% strength. The Beta Hydroxy Acid can exfoliate inside our oil glands!!! This can be applied every night or twice a day for difficult cases and will reduce clogged pores.

 • cheapest car insurance Cabot AR 16.01.2017 18:43

  Tror det är lite dåligt med det.. Det närmaste blir väl att fara till Uppsala. Eller till Finland men jag fattar ingen finska så det är väl ingen idé

 • http://guenstigerkreditonline.net/kreditvergabe-basel-iii.html 16.01.2017 20:42

  So am I, HTRN. We don't grill pork chops all that often and thus don't have much advice there beyond what's already been mentioned, but if dry pig is your problem, brining is often the solution. Up here where water boils at 190, brining is about the only way to get juicy, fully cooked pork roasts.Good article on bringing , along with many other informative arguments for those that have no time for touchy-feely when they're trying to cook.

 • http://privaterkreditvergleich.top/kreditinstitut-aufgaben.html 16.01.2017 23:12

  It’s about time someone wrote about this.

 • sofortkredit ohne geld zurück 17.01.2017 1:12

  These pieces really set a standard in the industry.

 • baukredit steuerlich absetzen 17.01.2017 2:34

  #58 Aleem Ahmed: Tja, ik kan er wel meeleven. Voor mij is het geen kwestie van dood of leven maar toch verdient het wel enige aandacht. Ik vind het gewoon absurd dat d.m.v. een woord een tweedeling wordt gecreëerd binnen de samenleving. Dat is mijn enige bezwaar.

 • privatkredit vorlage 17.01.2017 2:36

  I thought finding this would be so arduous but it’s a breeze!

Pridaj komentár