Politická kaviareň
Diskusia 2 113 Krajina kabelárov Väčší formát

Bankrot (do 18 rokov neprístupné)

Prežívame zlomové obdobie v dejinách západnej spoločnosti. Neviem posúdiť, či minister financií Ivan Mikloš vyslal Vladimíra Tvarošku do rozhlasu pred verejnosťou obhajovať slovenské zapojenie sa do záchrany eurozóny (aj za cenu ďalších úverov pre Grécko) zo zbabelosti, alebo preto, že jeho štátny tajomník problematike aspoň trochu rozumie. Som však presvedčený, že žiadny slovenský politik sa zo svojej zodpovednosti za to, ako sa v prebiehajúcej kríze zachová, nevyzuje.

A to platí aj pre opozíciu: Ak si ešte aj dnes niekto navráva, že môže práve teraz pravici v rámci domácich politických hier oplácať vydieranie z čias schvaľovania Lisabonskej zmluvy, prinajmenšom potrebuje nové okuliare. V krajine so zodpovednými politikmi by v takejto krízovej situácii na programe dňa mala byť skôr príprava na veľkú, pravo-ľavú dohodu, keď už nie priamo rekonštrukcia koalície. Ale zas, buďme trošku realisti.

Podľa Tvaroškovej argumentácie usudzujem, že aspoň niektorí Miklošovi ľudia chápu, čo Slovensku v prípade prehry v boji proti gréckemu bankrotu bezprostredne hrozí. Možno sa im rozsvietilo po tom, ako ich šéfovi koncom minulého roka v Bruseli vyčistili žalúdok. Alebo možno na rozdiel od euroskeptických demagógov zo SaS dokážu vnímať situáciu aspoň v trošku širších súvislostiach. Očividne to však ešte stále nie je prípad mnohých slovenských novinárov a „mienkotvorcov“.

Pre vecné posúdenie situácie je asi najškodlivejšou všeobecne rozšírená a na Slovensku intenzívne živená predstava, že Nemci a hlavne Francúzi odmietajú bankrot Grécka preto, že práve ich banky sú najväčšími vlastníkmi gréckeho dlhu.

Skutočnosť je trošku zložitejšia. Pozrime sa len o trošku pozornejšie na tabuľky Banky pre medzinárodné zúčtovanie (od str. 102 ). Francúzske súkromné banky vlastnili ku koncu minulého roka 2,15 miliárd USD gréckeho štátneho dlhu, nemecké 2,241 miliárd, britské 2,586 miliárd, americké 1,498 miliárd. Teda žiadne horibilné sumy. Zato Francúzsko (štát, centrálna banka) vlastnilo 14,96 miliárd USD a Nemecko 22,651 miliárd. Na porovnanie: Velká Británia 3,408 miliárd a Spojené Štáty Americké 1,505 miliárd. Aj to sa však dá rozchodiť.

Lenže v portfóliách francúzskych súkromných nebankových subjektov (poisťovne, dôchodkové fondy, sporiteľne…) sa koncom roka 2010 ešte stále nachádzali grécke obligácie v hodnote 39,63 miliárd USD. V prípade nemeckých subjektov to bolo 9,082 miliárd, britských 8,065 miliárd, a amerických 4,315 miliárd. To si už fakt nik v Bratislave nepamätá prečo a ako americká vláda svojho času cedila krv pri záchrane AIG?

To však ešte stále nie je všetko. Naši novinári nespomenuli ďalšie možné expozície voči Grécku, predovšetkým formou finančných derivátov a garancií: Francúzsko 8,307 miliárd USD, Nemecko 5,949 miliárd, Veľká Británia 14,06 miliárd a Spojené Štáty 34,133 miliárd!

Pri bližšom pohľade je teda zrejmé, že v prípade expozície voči Grécku nie sú kritickým faktorom francúzske a nemecké súkromné banky. Veľké riziká sú medzi nebankovými subjektami (hlavne pri poisťovniach) a vo finančných derivátoch.

Tiež nedokážem pochopiť, prečo sa žiadny zo slovenských novinárov predstaviteľov SaS neopýta, akým spôsobom by bankrot Grécka situácii na finančných trhoch pomohol, ani ako si predstavujú prvý deň po tom, ako by ho malo Grécko vyhlásiť.  Ktorá ďalšia krajina bude finančnými špekulantmi odsúdená na odstrel? Írsko? Portugalsko? Alebo dokonca aj Španielsko?

Celková (priama aj potenciálna) francúzska expozícia voči Írsku je 56,03 miliárd USD, nemecká 158,548 miliárd USD, britská 194,483 miliárd USD, americká 104,955 mld. USD. A len pre zaujímavosť, belgická je na úrovni 27,488 miliárd USD, čo je viac ako talianska (24,33) aj ako švajčiarska (21,041). A to už sa už s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou veľmi nebezpečne dotýka  aj slovenských bánk.

Skráťme to. Keď použijem len tie isté čísla ako napríklad Marianna Onuferová z denníka SME, a vezmem do úvahy, že Euroval 1 zatiaľ drží nad vodou Grécko, Írsko a Portugalsko, tak priama, okamžitá expozícia  Spojených štátov amerických, Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska voči ich dlhom vyzerá nasledovne:

-          USA:  63,534 miliárd USD

-          Veľká Británia: 173,645 miliárd USD

-          Nemecko:  188,549 miliárd USD

-          Francúzsko: 113,286 miliárd.

Takže tu naozaj nejde o fazuľky, vážení. Či sa to Sulíkovcom a Slotovcom páči alebo nie, Grécko dostane ďalšiu pôžičku a žiadny bankrot v štýle „očistca“ sa konať nebude. Euroval 1 totiž musí odolať. Ak totiž pošleme Grécko do bankrotu pod tlakom špekulantov, Euroval 1 bude v intenciách dobrodruhov zo SaS potopený. Padne Írsko, padne Portugalsko, padne nielen eurozóna, ale aj celý finančný systém. Medzibankový trh zamrzne tak, že Lehman Brothers bude oproti tomu teplý letný vánok. Preto je pri posudzovaní rizík spojených s ďalšou pôžičkou Grécku otázka, koľko gréckych dlhopisov vlastne nakúpili banky so sídlom na Slovensku, absolútne irelevantná.

Share |

Komentáre (14)

 • Stefan 20.06.2011 10:57

  Tiez sa divim ze kazdy sa tak na ten krach tesi. Zelenych chapem, ze sa vytesuju, ti teraz hovoria ze to vidlei prichadzat uz v polovicke minuleho storocia. Ale na co sa tesi lavica a pravica nechapem …
  http://hocko.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=267484

 • Ynternet 20.06.2011 10:57

  krach by pomohol…

  ked politici rozkradaju krajinu, ked ani po 120tej NEUVAZENEJ pozicke neexistuje ziaden sposob ako narastajuci dlh splatit…. tak dalsie pozicky nie su riesenie ! Ludia si politikov volili a tolerovali, je cas aby za to zaplatili…

  Nechat padnut stat… s nim aj ostatne staty… je zaciatok novej spolocnosti, ktora sa bude musiet zamysliet, preco system skoncil takto… a stavat novy system s novymi skusenostami…

 • derrick 20.06.2011 11:27

  Ynternet – treba pochopiť, že sa bavíme o štáte, ktorý je (aj keď vo veľmi zlom stave) hlavnou štruktúrou, ktorá umožňuje ľuďom ovplyvňovať chod spoločnosti.
  “Obetovanie” štátov môže nahrať iným subjektom v globálnom priestore a vôbec to nemusí viesť k zdravej rekonštrukcii spoločnosti, ale k nástupu modernej verzie feudalizmu, ako to popisuje množstvo sociológov aj niekoľko ekonómov.
  Najprv treba tvoriť niečo nové, rozšíriť povedomie, vytvoriť záložné systémy a potom môžeme niečo staré búrať. Toto nie je situácia, z ktorej profitujú len nejakí skorumpovaní politici, to sú len bábky.

 • Ynternet 20.06.2011 16:19

  Derrick, treba pochopit, ze to o com ty hovoris, su scenare z apokaliptickeho filmu.

  Treba pochopit, ze ludia su na urcite urovni, inej nez v Afrike… Vybudovana a fungujuca spolocnost nespadne z hodiny na hodinu, ani z mesiaca na mesiac… Aj ked sa na nejaky cas zastavi, nakoniec musi znovu zacat fungovat.

  Stalo sa to v mnohych spolocnostiach. Nemyslim historiu… hovorim o nedavnej dobe.

  BTW: Ja som neravel o politikoch, tych bude treba vzdy. Ja som vravel o systeme centralnych bank a centralnych bankach centralnych bank.
  Hammilton, Adams a Washington v strachu pred volnym trhom a slobodou ludi nieco pokafrali… Jafferson mal pravdu…

 • altruista1 20.06.2011 18:25

  fabriky ostanu na mieste, na poliach ostanu plodiny, slnko bude vychadzat, obchody budu fungovat. Kto pomoze slovenskemu druhemu pilieru, ked krachneme my? peniaze su fikcia nanutena nam bankarmi. nuly v pocitaci nie su rozhodujuce. Photoshop ma v rukach FED a my mu verime, ze tie nuly su najpodstatnejsie v nasom zivote

 • rastaman 20.06.2011 21:59

  Tak teraz ma JeToTak vážne sklamalo.

  Ono totiž, sanovať vlastné riziká (z pohľadávok) emitovaním ďalších pôžičiek (tomu istému – nespoľahlivému – dlžníkovi) je tak trošku nezmysel a nosenie dreva do lesa, ak nie rovno samovražda. Požičiame mu, aby nám mohol splatiť pôžičky, ktoré nám nedokáže splatiť?

  A tiež je neetické zarábať na nešťastí iných – úroky (z poskytnutých nových úverov). A nielen, že je to neetické, ale dlhodobo to grécku mizériu len prehĺbi (zvýši záťaž).

  A nezabúdajme, že ako protihodnota je požadovaná privatizácia – čiže Grécko sa má vzdať svojho majetku a príjmov z neho. Aký to môže mať dlhodobý dopad? Jednorazový príjem (z predaja) a potom už nič…

  Pozrime sa, aký dopad mal takýto scenár na Malawi:
  http://www.blisty.cz/art/58855.html

 • Tomáš Horváth 22.06.2011 16:20

  Pán Tiburon,

  každý kto má v hlave aspoň 3 prekrížené steblá trávy si vážnosť problému uvedomuje. Nikto nie je masochista, že potrebuje zažiť pád finačného systému. Riešenie typu “teraz vyytlačíme a rok uvidíme” nás dostal presne tam kde sme teraz. Systém treba prečistiť a zbaviť sa chorých prvkov.
  Predpokladám, že vaša pozícia vychádza zo strachu o vlastné teplé miestočko.

 • asa 02.07.2011 11:49

  wrggr
  wr
  r
  wr

 • mp 02.07.2011 12:26

  pan “Tiburon”, pišete :
  ” Ak totiž pošleme Grécko do bankrotu ……. Padne Írsko, padne Portugalsko, padne nielen eurozóna, ale aj celý finančný systém. Medzibankový trh zamrzne tak, že Lehman Brothers bude oproti tomu teplý letný vánok”
  - Mám dôvod vam veriť. Mam odborne vedomosti , čo tomuto nasvedčuju.
  Lenže :
  Ak je situacia naozaj taká hrozná, tak by to politici mali jasne povedať. Zatial politici naznačuju možné problemy, ale iba velmi nejasne. Na obhajobu tých stámiliard eur by mali povedať jasnejšie argumenty.
  Mam veriť politikom , ktorí vlastne nič nepovedali, alebo vám, anonymnému blogerovi ????

 • mp 02.07.2011 12:52

  pan “Tiburon” , pamätate sa na svoje slova spred par týždnov :

  “Skôr ako iluzórny rabat mal teda Ivan Mikloš vyjednať euroval, do ktorého by nenatiekla hotovosť zo štátnych rozpočtov, ale z bánk, hedžových fondov, súkromných podielových fondov a všetkej tej finančnej hávede, čo sa množí v tieňovom bankovníctve. Osemdesiat miliárd eur – čo to pre nich je? Alebo už minister financií zabudol ako principiálne vyžadoval, aby sa na riešení dlhovej krízy v eurozóne podieľal aj súkromný sektor?”

  - myslím, že si teraz hodne pritirečíte. Škoda, že vela kritizujete, ale PRIAME SVOJE nazory pišete malo.

 • blue alien 15.07.2011 17:32

  Grecko je v bankrote už teraz…hovoriť o jeho odvrátení je kravina…jeho hospodárstvo je ako pacient v klinickej smrti napojený na drahé prístroje…Grécko potrebuje zásadnú zmenu, ktorú zatiaľ nikto nenavrhuje…zreálnenie životnej úrovne všetkých obyvateľov a veškerých výdajov štátu na úroveň realnych príjmov gréchoho hospodárstva , mínus pôžičky….čím neskôr k tomu dôjde tým hlbšie Grécko padne….a tomu pádu nikto na svete nezabráni…nikto…

 • abc 19.11.2011 17:40

  AK si autor blogu nevsimol :) , Grecko uz skrachovalo. Mozno je to stary clanok…ale ja ziadnu tragediu nevidim. Zeby blahodarne posobenie Eurovalu? To tazko. We were framed, ako boli aj Islandania. Ale zlodejinam otrcili prostrednik. Maju AAA rating. Zivot jede dal. Nechaem o com balacha. Ano mozno nekrachnu Francuzske poistovne, krachne pre istotu cely nas stat. To mas jedno kde tie peniaze budu, ale mensie zlo je ak vezmes tomu kto ma viac ako tomu co nema ani na slanu vodu nie? Francuzi sa zachrania. Toto je blalachanie.

 • Palo 19.11.2011 18:06

  “Padne Írsko, padne Portugalsko, padne nielen eurozóna, ale aj celý finančný systém.”
  Ano, je nutné aby padol tento finančný systém! A keď tá zmena nebude dobrovoľná musí sa niečo stať.

 • ives 21.12.2011 4:15

  tento marazmus vo svete predsa niekto sposobil este som doteraz nepocul ani,necital ze bol niekto za to postihnuty.Jedny a ty isty co to zavinili vieme kto sa vyskieraju na obrazovkach a poucuju ako terba konat je normalne – robia si znas dalej pekne prcu dokedy im mienime tolerovat kym to cele nerachne pritom sme len krok od toho….

Pridaj komentár