Politická kaviareň
Diskusia 1 403 Krajina kabelárov Väčší formát

Grécko: (Re)kapitulácia

Pôžičky Grécku majú v posledných dňoch vyárendované miesto na titulných stranách európskych médií. K téme sa vyjadruje kadekto a každý zo svojho uhla pohľadu. V diskusii sa ľahko možno stratiť, preto snáď nezaškodí krátka rekapitulácia.

Platobná neschopnosť

Základný fakt, okolo ktorého sa všetko točí, je hrozba gréckej nesolventnosti. To znamená, že vláda krajiny stráca schopnosť kryť svoje finančné záväzky. Na ich krytie si už dokonca nie je schopná ani požičať na finančných trhoch za normálny splatiteľný úrok. A tak jej hrozí, ľudovo povedané, bankrot.

Prečo je Grécko v takom zlom stave? Odpoveď pozná už každý priemerný Slovák nafutrovaný médiami a politikmi: Nezodpovednosť, lesť, lenivosť, život nad pomery. Nech si každý poctivý slovenský komentátor kopne.

Ale tak, ako každý slovenský komentátor, dovolím si aj ja zdôrazniť faktory dôležité podľa mňa (a neskromne si myslím, že aj objektívne dôležitejšie): Dlhodobá a štrukturálna neschopnosť ekonomiky konkurovať (mzdy v nej hrajú minimálnu úlohu, pozri tu a tu), vyhýbanie sa plateniu daní bohatými Grékmi, korupcia, zlé politické priority (obrana). A klinec do rakvy – celosvetová hospodárska kríza.

Pomoc zvonka

Krajine na pokraji krachu ostáva jediné – pomoc medzinárodných verejných veriteľov. Keď sa už pred rokom nedalo normálne požičať na finančných trhoch, prišiel na pomoc Medzinárodný menový fond a krajiny eurozóny (okrem principiálneho Slovenska). Ako sa však ukazuje, 110 miliárd eur nestačí.

Aktuálne sa teda rokuje „o ďalšej pomoci Grécku“. Voči pomoci sa ale valia vlny kritiky. Na prvej surfujú napr. superstars stredoeurópskej ekonómie SulíkKlausom a poučujú svet: Ale veď Grécko je už de facto v bankrote, svoje aktuálne podlžnosti nijako nebude vedieť splatiť. Títo rebeli bez príčiny ale, žiaľ, majú pravdu.

Druhá vlna vyplavuje hlásateľov ekonómie podnikateľského asketizmu a katarzie (napr. poslanec Kollár z SaS). Gréci si za to vraj môžu sami, tak nech si utiahnu opasky a trebárs aj rozpredajú ostrovy, whatta fuck? Ich krajina si žila roky nad pomery (jednoducho milujem túto personifikovanú moralizátorskú tautológiu – 1. tak krásne a nekomplikovane ukazuje prstom na vinníka; 2. ak štátu hrozí bankrot, tak je pomerne jasné, že príčinou sú príjmy neschopné pokryť výdavky).

No ešteže tá Európa má k dispozícii takéto brilantné a úprimné stredoeurópske mozgy, ináč neviem, čo by si počala. Ale vážne. V EÚ nie sú takí hlúpi, aby nevedeli, čo vedia resp. si myslia česká hlava štátu a slovenskí euroskeptici resp. euroignoranti.

Otázkou samozrejme je, prečo sa celý ten humbug napriek tomu robí. Ak vychádzame z neodvratnosti gréckeho bankrotu, tak úverovaním možno len získať čas. Získať čas na čo?

Pomoc alebo rabovačka?

Napríklad na to, vyžmýkať z Grécka ešte pred bankrotom, čo sa dá. Všetky úsporné a reštriktívne opatrenia, ktorými EÚ a MMF podmieňovali a podmieňujú pôžičky Grécku, z dlhodobého ekonomického hľadiska celkom jednoznačne vedú nie k zlepšeniu, ale k zhoršeniu výkonu gréckej ekonomiky. Teda aj k zníženiu schopnosti splácať dlhy. A zníženie jednotkových nákladov práce, teda miezd, nijako nevyrieši problém nízkej konkurencieschopnosti gréckeho hospodárstva.

Ak je v hre MMF, jedným si môžeme byť istí. Že napriek svojmu oficiálnemu poslaniu požičať štátu neschopnému požičať si inde, bude prioritne presadzovať záujem veriteľov – splatenie čo najväčšej časti existujúceho dlhu za každú cenu. V tomto je na MMF skutočne spoľah.

Konšpiračno-pragmatické vysvetlenie teda znie: Grécko dostane úver, oddiali sa bankrot, splatí sa čo najviac úverov bankám a iným finančným inštitúciám z kľúčových štátov EÚ (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia), potešia sa aj investori, ktorí v privatizácii lacno nakúpia grécke štátne podniky, potom môže Grécko „padnúť“. Toto vysvetlenie prezentoval dokonca aj slovenský minister financií (asi aby sa mu ľahšie ospravedlnila provinčná lakomosť našej vlády[1]).

Záchrana európskeho projektu

Je však aj iné vysvetlenie – záchrana eura, eurozóny, a v konečnom dôsledku EÚ ako takej. Okamžitý a neriadený bankrot Grécka by mohol viesť k ďalšej vlne finančnej krízy a vo výsledku ku koncu eurozóny v jej súčasnej podobe, s tvrdými dopadmi pre Slovensko.

Z krátkodobého hľadiska je tak nutné odvrátiť bezprostrednú hrozbu krachu. A čas, ktorý sa získa, venovať inštitucionálnym reformám – tie by mali v strednodobom výhľade zmierniť dopady prípadného krachu a v dlhodobom horizonte zabrániť vzniku podobných situácií.

Aktuálne sa už rokuje o konkrétnych opatreniach reformy hospodárskeho riadenia v EÚ. Európska komisia predstavila balíček šiestich dokumentov v tejto oblasti a minulý týždeň o nich rokoval Európsky parlament. Žiaľ, opatrenia neadresujú podstatu nerovnováh, ktoré viedli k súčasným problémom. Iba pritvrdzujú požiadavky rozpočtovej disciplíny.

Balíček hospodárskeho riadenia je však iba prvou a chvalabohu nie rozhodujúcou etapou. Ak balíček prejde, hroziaca Kríza verzia 2.0 príde ešte skôr a bude hlbšia. Snáď ale neprejde.

Podstatnejšie návrhy prídu čoskoro, hneď po tom, čo Európska komisia navrhne rozpočtový rámec na obdobie po roku 2013. Toto sú kľúčové otázky – aký bude mať EÚ rozpočet, zavedú sa európske dane, bude EÚ schopná vydávať dlhopisy a ručiť za ne a pod.

Politický boj

Odpovede na tieto otázky nie sú vopred dané. Práve naopak, sú predmetom ostrého politického boja. Boja, do ktorého sa dá zapojiť, a v ktorom je o čo bojovať. Návrhov, ako zachovať eurozónu a predísť aktuálnym problémom, nie je málo – arbitráž, fiškálna únia, spoločné eurodlhopisy, masívne investície do európskeho programu obnovy, expanzívna politika v centre a cielená politika rozvoja v periférii a pod. (súvisiace články na blogu tu, tu a tu).

O tom, ako by sa kríza v ideálnom prípade mohla zmeniť na príležitosť pre hlbšiu integráciu v Európe, dobre napísal Rado Geist. Obsiahly zoznam protikrízových odporúčaní na budúci týždeň v Európskom parlamente predstaví francúzska socialistka Pervenche Berès.

Na Slovensku treba byť ale asi – aspoň pre začiatok – skromní. Snáď by stačilo, keby sa ľudia v politike a médiách oboznámili aspoň so základmi problematiky a s obsahom konkrétnych návrhov, ktoré ležia na stole. Aby pripustili komplexnosť problému. A aby v súvislosti s Gréckom prestali uvažovať simplisticky, v biblických kategóriách hriechu, viny, trestu a očistca.

Článok vychádza v skrátenej podobe ako komentár v denníku Pravda.


[1] Aj keď Miklošovi a jeho tímu treba uznať – na rozdiel od mimóznych Sulíkovcov – že si zachovali aspoň štipku realizmu. A že, hoci neradi, si začínajú uvedomovať, že Grécko ďalšiu pôžičku dostane –  že je to ešte stále lepšie riešenie ako alternatíva. Viac v poslednom príspevku Tiburona na Kriteku.

Share |

Komentáre (32)

 • mp 02.07.2011 14:29

  ” tak úverovaním možno len získať čas. ”
  - ČAS na ČO ?!?! Na zachranu francuzskych bánk ??? A prečo maju ich banky zachraňovať občania slovenska ?!?!
  ———————————————-
  “príležitosť pre hlbšiu integráciu v Európe”
  - tiež trápny žvást. V europe už máme “zintegrované” CENY. PLATY, samozrejme, nik integrovať nebude. Zo štvrtinových platov platíme ceny ako v Nemecku.

  “Krajine na pokraji krachu ostáva jediné – pomoc medzinárodných verejných veriteľov.”
  - jeden žvást za druhým ! Žiadni medzinárodní “veritelia ” !!! Zaplatia to proti svojej vôli občania . Nik sa ma nepýtal, či suhlasím. A nik neverí, že Greci splatia aspon polovicu !!!

  Trapny komentár, žiadne ekonomické argumenty, iba kopanie do iných.
  Pan “ekonom” : čo KONKRETNE sa stane, ak Grecko skrachuje ??? KONKRETNE, tie všeobecné žvasty !

  “PôŽIČKU” grekom nakoniec zaplatia občania slovenska v tom pomere, v akom dnes platia dane.
  A grecko krachne aj tak, len o dva roky neskôr. Hned po tom, ako sa dlhy v bankách presunú na občanov.

 • Braňo 02.07.2011 15:56

  Ahoj Ivan,
  Grecko nema problem s konkurencieschopnostou: Mzdy sice rychlo rastli, ale rastla aj produktivita, takze v konecnom dosledku labor cost per output medzi 2000 a 2009 poklesli.
  http://www.eurointelligence.com/article/article/greek-competitiveness-is-not-the-issue-fiscal-discipline-is.html

 • Avatar 02.07.2011 19:10

  Tak toto je akože článok od kritického ekonóma?
  Ako mp hovorí – samé žvásty. Žiadne hľadanie príčiny a cieľov tých, čo spôsobili zadĺženie Grécka.
  Mimochodom, tak ako Gréco je viac zadĺžených štátov. Prečo si úžernícka internacionála vybrala najpr Grécko? Lebo je to kolíska demokracie a myslia si, že ak zlomia Grécko, ostatné štáty rozkradnú rad za radom bez problémov. Ale Gréci sa nedajú, vedia, o čo ide.

 • rado 02.07.2011 21:06

  pravdepodobne nebude mozne posielat peniaze cez Grecko spat Nemecku a Francuzku a ostatnym krajinam kvoli velkej a pochopitelnej nevoli greckych obcanov, ktori citia, ze refinancovane nie je Grecko.
  ako sam pisete, viedlo by to k totalnemu ozobraceniu Grecka a to obcania nedovolia – a tak je to spravne.

 • Ivan Lesay 04.07.2011 14:49

  brano, vdaka. ten clanok som uz predtym videl. fajn, ved aj ja som vo svojom prispevku poznamenal, ze mzdy sa ukazali byt v studiach, na ktore referujem, pre konkurencieschopnost nie az tak podstatne. ja som skor narazal na exportnu vykonnost a konkrencieschopnost ekonomiky. nieco k tomu som nasiel tu:
  http://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/Paper2010114.pdf
  Although the pattern of comparative advantages and the technological intensity of Greek exports have improved, exports remain concentrated in low- and medium-technology sectors, while product variety and quality have declined.
  ale nech by som sa aj v tomto svojom bode mylil, tak by to len potvrdilo, ze tie legendy o grecku, ktorym sa u nas tak dari, stoja na vode. nie?

 • Prof. Hubert. J, Farnsworth 05.07.2011 19:56

  “Aby pripustili komplexnosť problému..”
  Nepripustam!! Preco by som mal pripustit, vec je uplne jednoducha, politicky ‘power grab’ zo strany EU ktora bola odsudena k zaniku este pred vznikom a zavedenim spolocnej meny, oddialovanie nevyhnutneho krachu..
  Simple as that and you can call my view simplistic whatever you want.. it really is that simple..!!

 • Braňo 07.07.2011 9:11

  @ Ivan,
  ano, aj podla mna je vacsina komentarov o konkurencieschopnosti Grecka skor legendou.

 • Ulica, bitky a vízie | Blog JeToTak.sk 08.02.2012 1:37

  [...] Viac v článku Joachima Beckera. O tom, že s nefunkčnosťou programu sa mohlo rátať od začiatku a že „pomoc“ nemusí mať za cieľ krajinu zachrániť, ale vycicať, som písal tu. [...]

 • navigate to this web-site 17.04.2017 1:31

  I simply want to mention I’m new to blogging and certainly savored your web site. Very likely I’m want to bookmark your blog . You really have fabulous article content. Regards for sharing your blog.

 • oil diffuser 22.04.2017 8:32

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • take a look at the site here 22.04.2017 12:06

  I simply wish to inform you you that I am new to putting up a blog and certainly cherished your webpage. Quite possibly I am probably to save your blog post . You absolutely have magnificent article material. Acknowledge it for giving out with us your internet site document

 • browse around these guys 23.04.2017 4:47

  This is right opportunity to make some desires for the long run. I’ve scan this write-up and if I could, I want to suggest you couple interesting tips.

 • why not try this out 23.04.2017 9:46

  Gday here, just became familiar with your blogging site through Search engine, and have found that it’s truly informative. I’ll truly appreciate should you persist such.

 • John Uerkwitz 23.04.2017 9:59

  The URL is needed to figure out the security zone, which is needed to ascertain the condition of the ActiveScripting setting. Completely ad-free, this website is quite easy to navigate and enables you to locate what you need fast. It’s a website that will permit you to really observe plenty of svg files created by very talented people at an affordable price. Everyone can join and add to the undertaking. This facility is known as SVG fonts.

 • check my site 23.04.2017 19:05

  Greetings here, just turned aware of your blog page through Bing and yahoo, and discovered that it’s really educational. I will take pleasure in should you carry on this approach.

 • Business Product and Supplies 25.04.2017 17:31

  you are in reality a just right webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful task in this matter!

 • have a peek at this website 25.04.2017 19:54

  It really is appropriate opportunity to produce some schemes for the extended term. I’ve read through this blog and if I could, I wish to suggest to you you a few great tips.

 • web 25.04.2017 22:44

  Quite interesting specifics that you have said, a big heads up for setting up.

 • Tractor Workshop Manuals 26.04.2017 12:12

  I visited a lot of website but I believe this one contains something extra in it in it

 • Business 27.04.2017 14:52

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • you can check here 27.04.2017 22:07

  Gday here, just started to be conscious of your blogging site through The Big G, and found that it’s really helpful. I’ll be grateful for if you decide to persist this.

 • home improvement stores 28.04.2017 3:25

  obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth however I¡¦ll surely come back again.

 • home repair 28.04.2017 3:41

  certainly like your web-site however you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I¡¦ll surely come back again.

 • Auto Dealer 28.04.2017 4:30

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 • Computer & Technology 28.04.2017 4:31

  You completed certain nice points there. I did a search on the matter and found nearly all people will agree with your blog.

 • https://twitter.com/Portland_Seo1 28.04.2017 10:43

  Gday there, just turned out to be aware of your blog page through Search engines like google, and found that it is really interesting. I’ll value should you decide persist this approach.

 • Science & Education 28.04.2017 11:41

  fantastic publish, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector do not realize this. You must continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 • Engine Repair 28.04.2017 12:43

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Travel World 28.04.2017 13:59

  Really nice design and great subject matter, absolutely nothing else we require : D.

 • Portland SEO (@portlandseoex) | Twitter 28.04.2017 22:54

  It is ideal time to produce some intentions for the near future. I’ve browsed this document and if I may possibly, I wish to propose you couple unique instruction.

 • Prognozowana Cena Pozycjonownia Inwestycja 29.04.2017 6:44

  I got what you mean , regards for putting up.Woh I am pleased to find this website through google. “You must pray that the way be long, full of adventures and experiences.” by Constantine Peter Cavafy.

 • Your Small Business Service 29.04.2017 16:41

  I and also my friends happened to be examining the excellent items located on the blog and instantly got a horrible feeling I never expressed respect to you for those tips. Most of the women were so excited to read all of them and have now in actuality been taking pleasure in these things. I appreciate you for simply being well kind and for selecting these kinds of quality issues most people are really desperate to understand about. My honest regret for not expressing gratitude to sooner.

Pridaj komentár