Politická kaviareň
Diskusia 661 Krajina kabelárov Väčší formát

Historická akcelerácia

Keď som si prednedávnom pozrel toto video, zarazila ma zvláštna dikcia a kal v očiach našej premiérky. Až po chvíli som si uvedomil, že sa môžem vlastne tešiť: Iveta Radičová pochopila, že nemecká pravica sa snaží vydriapať z pasce bulváru a rasisticky podfarbenej demagógie ešte skôr, ako to svetu vytrúbil sám veľký Helmut. Ešte potešujúcejšie ale je, v duchu škodoradostného „kto druhému jamu kope“, že so Sulíkom si to v záujme udržania eura musel na férovku rozdať práve Ivan Mikloš.

Ale k veci. O čom bol minulotýždňový samit lídrov eurozóny? Janis Varufakis si myslí, že o ďalšom kroku smerom k rozpadu eurozóny. Už nedúfa. Keby bolo treba brať vážne napríklad našu uvravenú premiérku, ktorá vo videjku o užšej integrácii ozrejmila mantinely, v ktorých sa európski politici pohybujú, bola by to naozaj otázka straty úfnosti. Lenže politici sú veľmi tvárne tvory. A preto si zachovajme súdnosť.

Pointa samitu je zhruba takáto: Rekapitalizácia prehnitého bankového sektora z verejných zdrojov, ktorú doteraz na vlastnú zodpovednosť a päsť robil Trichet cez ECB prostredníctvom nákupu dlhopisov periférnych krajín eurozóny na sekundárnom trhu, prechádza na plecia eurovalu č. 1. O ňom vieme, že je finančne poddimenzovaný a notoricky nepružný – na jeho nasadenie je potrebný súhlas zástupcov všetkých členských štátov euroskupiny.

Keby bola kríza len európskou záležitosťou, ďalší vývoj by záležal len od rýchlosti, s akou sa špekulanti obrátia proti Írsku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Belgicku, alebo Francúzsku či Veľkej Británii. Lenže ďalšou hrozbou nie sú len americké naťahovačky o dlhovú brzdu. Najväčšou hrozbou je stav reálnej ekonomiky a výhľad jej ďalšieho vývoja. Inými slovami: Jadro problému nie je v jeho prejavoch – akékoľvek opatrenia, ktoré neumožňujú znovu nakopnúť úverovanie produktívnych investícií, nič neriešia.

Eurobligácie sú preto dnes už len otázkou času. A s nimi aj niečo ako európske ministerstvo financií. Európsky parlament v tom má už dlhšiu dobu jasno. Som zvedavý, kedy to docvakne aj národným parlamentom.

Share |

Pridaj komentár