Politická kaviareň
Diskusia 1 364 Krajina kabelárov Väčší formát

Nie vek, ale práca

V spolupráci s občianskym združením A.K.O. a serverom JeToTak-LMD vydáva Kriteko diskusný zošit Pomer závislosti v kontexte demografických zmien. Mimoriadny význam pracovného trhu na príklade Slovenska. Autorom je Erik Türk. K publikácii napísal Ivan Lesay predslov, ktorý teraz v upravenej podobe uverejňujeme. Samozrejme vrelo odporúčame prečítať si celú publikáciu.

V rokoch 2003 a 2004 sa na Slovensku zásadným spôsobom zmenil dôchodkový systém – tzv. reforma zrušila jednu jeho polovicu a nahradila ju súkromnou fondovou schémou starobného poistenia. Jednou z najčastejšie uvádzaných príčin zmeny boli nepriaznivé vyhliadky demografického vývoja, konkrétne prognóza starnutia obyvateľstva. Predpokladaná nižšia pôrodnosť a predĺženie priemerného veku dožitia budú mať podľa šírených katastrofických scenárov za následok, že na jednu osobu v produktívnom veku bude postupne pripadať viac a viac osôb na dôchodku.

Reforma sa podľa jej autorov robila teda preto, aby sa v budúcnosti nemuseli do priebežného systému dôchodkového zabezpečenia zavádzať síce nepopulárne, ale v každom prípade nevyhnutné parametrické zmeny. Jediným spôsobom, ako môže priebežný systém reagovať na ohlasované vymieranie Slovenska, je totiž znížiť úroveň dôchodkov, zvýšiť odvody do systému, zvýšiť vek odchodu do dôchodku, resp. tieto opatrenia kombinovať.

Reforma sa ľuďom predala ako riešenie, ktoré všetkým tým, ktorí si to zaslúžia, v budúcnosti umožní vyhnúť sa neodvratnému uťahovaniu opaskov. Od reformy ubehlo približne sedem rokov, zákon o tzv. II. pilieri absolvoval cez tucet noviel a nedávno (17. 8. 2011) prišla vláda s Analýzou dlhodobej udržateľnosti a návrhmi na zmenu dôchodkového systému Slovenskej republiky. Materiál sa vypracoval v rámci opatrení vlády na zvýšenie efektívnosti fungovania verejného sektora a zlepšenie stavu verejných financií.

Zaujímavosťou tohto dokumentu je, že formuluje veľmi podobné problémy a riešenia, o akých bola reč v rokoch 2003 a 2004. Inými slovami, publikuje sa, ako keby sa na Slovensku neodohrala žiadna dôchodková reforma s cieľom predísť negatívnym dopadom vývoja v oblasti demografie a verejných financií. A tiež ako keby sa už štvrtý rok trvajúca ekonomická kríza penzijných fondov nijako zásadne nedotýkala.

Vládna analýza nanovo vykresľuje starnutie obyvateľstva a dôsledky tohto javu na verejné financie. A navrhuje to, čo malo napojenie súkromných dôchodkových správcovských spoločností na odvody (teda finančná špekulácia zatiaľ len s časťou odvodov) systémovo vyriešiť – zvyšovanie veku odchodu do dôchodku a znižovanie dôchodkov.

Dokument zároveň mlčí o tom, že druhý pilier je prepadák. Z hľadiska logiky reformy sú spomedzi fondov paradoxne najúspešnejšie konzervatívne, ale ani tie neboli schopné zarobiť ani len na infláciu. Reálne sa teda „úspory“ v tzv. druhom pilieri znehodnocujú.

Ešte v čase prijímania reformy niekoľko kritikov upozorňovalo, že prognózovaný nepriaznivý demografický pomer žiadna zmena iba v rámci dôchodkového systému nebude schopná adresovať. To isté platí aj teraz a výborným spôsobom na to upozorňuje Erik Türk v predkladanej analýze. Jej ústredným argumentom je, že pre dôchodkový systém, resp. vo všeobecnosti pre verejné financie, nie je najpodstatnejší vývoj demografie, ale tzv. ekonomický pomer závislosti, čiže pomer medzi pracujúcimi (a teda prispievajúcimi do systému) a poberateľmi dôchodkov či iných dávok. Tento pomer totiž spolu s cenou práce v konečnom súčte určuje, koľko príspevkov sa vyberie na transferové platby.

V tomto duchu sa nesú aj Türkove odporúčania. V kontraste s regresívnymi odporúčaniami slovenskej vlády znižovať dôchodky a predlžovať dôchodkový vek upozorňuje autor na nevyužitý potenciál v oblasti zamestnanosti. Riešenia v tejto oblasti by prispeli k zlepšeniu sociálnej situácie i stavu verejných financií (ktorý okrem iného do značnej miery zhoršujú práve náklady na prechod k zreformovanému systému).

Pridaná hodnota príspevku rakúskeho ekonóma tkvie v zrozumiteľnej argumentácii a názorných ilustráciách scenárov vývoja a tiež v tom, že autor vychádza z rovnakých dát, ako aktuálna analýza slovenskej vlády (Správa o starnutí za rok 2009 od Európskej komisie a projekcie Eurostatu EUROPOP2008). Predkladaná publikácia v ideálnom prípade poslúži aj ako didaktická pomôcka pre verejne činné osoby, ktoré majú ambíciu prehodnotiť doteraz prevládajúci prístup k zmenám dôchodkového systému.

V skrátenej podobe vyšlo 14. 9. 2011 ako komentár v denníku Pravda.

Share |

Komentáre (185)

 • Marián 20.09.2011 10:30

  Aha. Takže nie je podstatné, že občania slovenska vymierajú, ale to, aby dôchodkový systém a systém verejných financií bol zdravý…

  Ja som si myslel, že tieto systémy sú tu pre občanov a nie naopak.

  Ale asi som sa mýlil. Ešteže máme takých skvelých politikov, ktorí nám to vysvetlia tak, aby sme to aj my občania pochopili.

  Čo mi ale vŕta v hlave, že prečo vlastne politici chcú stabilne vyľudňovať krajinu?

  Už 21 rokov žijeme vo vojne politicko-korporátnych mafií verzus občania. Ak chcú občania prežiť, musia zničiť mafie.

 • Tibor Dobročan 20.09.2011 13:24

  Skutočne je to tak, že autori 2. piliera vôbec neriešia problém, ktorý použili a doteraz používajú ako argument na zavedenie 2.piliera. Pokles pôrodnosti ale naďalej pokračuje a zastaviť ho môže len cieľavedomá prorodinná politika vlády a rast životnej úrovne.
  Lenže: I.Mikloš sa nevzdal dogmy, že “prednosťou Slovenska je lacná pracovná sila”.
  Ale lacná pracovná sila je aj lačná- a radšej odíde do zahraničia, emigruje a ekonomické hodnoty vytvára nie pre Slovensko.
  A je tu, navyše,problém nezamestnanosti: Projektanti 2. piliera kalkulovali priam trápne: Akoby počet dnes narodených sa automaticky bude rovnať počtu produktívne činných osôb o 20-25 rokov Vytvárajúcich hodnoty na Slovensku.
  V kapitalizme je však nezamestnanosť zákonitým fenoménom . Systém nedokáže dnes, ale ani o 25 rokov to nedokáže dať reálnu šancu všetkým práceschopným aby boli zamestnaní a vytvárali hodnoty na uspokojenie vlastných potrieb a primeranú časť aj vracali staršej generácie-pre dôchodcov. Zjednodušene a príkro možno povedať, že o koľko sa dnes menej narodí, o toľko menej bude nezamestnaných o 25 rokov.
  A ešte jeden extrém: Ak by sa ukázalo, že pokles pôrodnosti je tak intenzívny, že naozaj o 25 rokov nebude živáčika, ktorý by produktívne pracoval, tak to odnesie celá spoločnosť. Peniaze samy osebe nie sú potravinou a chlebík,autá,televízory atď. nebude mať kto vyprodukovať ! Potom je jedno či si bol v prvom, druhom, a hoci aj desiatom pilieri. Z peňazí sa nenaješ.

 • Ivan Petráš 27.08.2012 10:32

  Spomínaná analýza (Pomer závislosti …) nie je kompletná, a to v zásadných bodoch!

  Štát totiž veľmi dobre ovláda danú problematiku a reguluje nezamestnanosť vytváraním pracovných miest v štátnej správe a v podnikoch, na ktoré má priamy vplyv.
  Samo o sebe by to nemuselo predstavovať problém, avšak iba vtedy keby:

  1. zamestnancov štátu je cca 616 tis, čo je 10% populácie a cca 26% z celkového počtu pracujúcich
  2. štát za svojich zamestnancov neodvádza dane a odvody tak ako bežný pracujúci, zdravotné poistenie čiastočne (myslím, že na úrovni 5%), pričom poberajú, rsp. budú poberať ako keby prispievali plnou sumou!
  3. z uvedeného vyplýva, že do pojmu “závislí na štáte” musíme zahrnúť všetkých, ktorí neprispievajú na príjmy všetkých a nedokážu sa o seba sami postarať.
  Čiže jediný správny pomer je “platiaci do spoločného” vs. “príjemcovia zo spoločného”. A ten je 1.700.800 : 5.440.000, t.j. cca 3:7.

  4. to ale znamená, že 3 (traja) občania živia 7 (siedmich) občanov, už dnes (čísla sú z roku 2010).

  5. Ak sa teda demografický pomer ešte zhorší: infostat: populácia z 5440tis na 4880tis (-11%) a nepracujúcich (mladí + starí) 2137tis (dnes): 2699tis (2050) (+26%) na celkovom pomere 2137:5440= 39% a v roku 2050: 2699:4880= 55%, čiže priemerne pribudne do košiara závislých 55-39= +16%, čiže celkový pomer 3:7 sa zmení na cca 1281tis: 4880tis= 1:4, t.j. 1 (jeden) bude živiť 4 (štyroch), alebo aj dvaja ôsmych.
  Záver:
  Pre demokraciu to má fatálny dopad v motivácii:
  Pracujúci nemajú dôvod vytvárať úspory, lebo vedia, že o ne aj tak prídu. Výsledkom, ale je úpadok pre všetky skupiny obyvateľstva.

 • Skrota bilen gratis 05.03.2017 1:30

  859501 585684A really informationrmative post and lots of actually honest and forthright comments created! This undoubtedly got me thinking a whole lot about this problem so cheers a whole lot for dropping! 897086

 • come here 05.03.2017 19:33

  WflAEo Yeah ! life is like riding a bicycle. You will not fall unless you stop pedaling!!

 • eroticke pomocky 07.03.2017 10:10

  the comments appаА аЂа•ar as if they are coming fr?m brain

 • phuket cheap holiday rentals 08.03.2017 0:36

  would have to pay him as well as enabling you to make sharp cuts.

 • Property 08.03.2017 9:10

  Regards for this post, I am a big big fan of this internet site would like to proceed updated.

 • ms pipes chennai tamilnadu india 08.03.2017 10:07

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Great.

 • top search engine optimization companies 08.03.2017 11:28

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • ar condicionado sp 08.03.2017 14:56

  What as up to every one, the contents existing at this web site are in fact awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.

 • step sister 08.03.2017 20:57

  43676 826793We clean up on completion. This could sound obvious but not a lot of a plumber in Sydney does. We wear uniforms and always treat your home or workplace with respect. 572325

 • Watching the Super Bowl 10.03.2017 13:41

  Im grateful for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • bad hard drive south jordan 10.03.2017 16:07

  Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • Lyn 10.03.2017 18:30

  Ridiculous story there. What happened after? Good luck!

 • bulk shoes for sale 10.03.2017 20:49

  That was clever. I all be stopping back.

 • AR 10.03.2017 23:10

  This is one awesome blog article. Great.

 • Events 11.03.2017 1:28

  Some genuinely excellent info , Gladiolus I observed this.

 • dang ky logo doc quyen 11.03.2017 2:47

  This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read post!

 • Study 11.03.2017 3:57

  little bit, but instead of that, that is magnificent blog. A great read. I all definitely be back.

 • download mp3 11.03.2017 5:07

  When are you going to post again? You really entertain me!

 • https://luxurycarrentalusa.com 11.03.2017 7:28

  Incredible! This blog looks just like my old one! It as on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 • cara menang scr888 11.03.2017 20:00

  231971 210749Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know several with the pictures aren

 • Zombie 13.03.2017 10:37

  Really enjoyed this article. Fantastic.

 • hosting a web service 13.03.2017 15:19

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!

 • electrics furniture mod 13.03.2017 17:43

  You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 • fun88 mobile 13.03.2017 18:56

  You have got a very good layout for your blog i want it to utilize on my web page too

 • dolce petit rebajas 14.03.2017 18:18

  Very informative article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 • schelder veere 14.03.2017 22:55

  So happy to possess located this publish.. Terrific opinions you have got here.. I enjoy you showing your perspective.. of course, analysis is paying off.

 • how to spy on someones whatsapp 15.03.2017 5:13

  831532 868088Just added this blog to my favorites. I enjoy reading your blogs and hope you keep them coming! 312614

 • klick hier für ohne rezept 15.03.2017 11:25

  Muchos Gracias for your article. Keep writing.

 • rezeptfrei 15.03.2017 14:28

  Very informative blog. Much obliged.

 • fitness apparel 16.03.2017 19:03

  Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 • Renovierungsarbeiten Berlin 17.03.2017 6:11

  Very good article.Really looking forward to read more. Really Great.

 • ITIL Saudi Arabia 19.03.2017 10:05

  I\ ave been looking for something that does all those things you just mentioned. Can you recommend a good one?

 • c39wym64xve6ccyetmcw45t4tno4t 19.03.2017 14:41

  Title…

  [...]Here are some of the internet sites we advocate for our visitors[...]…

 • Fast Bitcoin Investment 19.03.2017 22:27

  This very blog is without a doubt awesome and also amusing. I have discovered a bunch of interesting things out of it. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 • marijuana dispensary closest to me 20.03.2017 2:16

  Wohh exactly what I was looking for, regards for posting.

 • peru tour 20.03.2017 17:01

  upon your web site and in accession capital to claim that I

 • the betting site com 20.03.2017 18:24

  so when I have time I will be back to read more,

 • deck heroes cheat codes 21.03.2017 0:11

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Great.

 • star wars galaxy of heroes hack apk 21.03.2017 9:18

  I really like and appreciate your blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 • rinofot 21.03.2017 23:31

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 • prestamos rapidos 22.03.2017 0:52

  Say, you got a nice blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • security berlin service 22.03.2017 2:14

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 • pregnancy body pillow 22.03.2017 14:16

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.

 • highland park los angeles real estate 23.03.2017 14:24

  You have made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 • coupons 23.03.2017 21:19

  Simply wanna input that you have a very decent web site , I like the layout it really stands out.

 • Laufgitter Test 24.03.2017 18:25

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 • coyote buttes permits 24.03.2017 22:37

  You are my inhalation , I possess few blogs and occasionally run out from to post.

 • round cut halo engagement rings 25.03.2017 9:54

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!

 • Cameras & Accessories 25.03.2017 11:19

  post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 • Marcelo 27.03.2017 2:06

  Nice to meet you renova online Chris joins Grande and Max for a discussion on where this team is going and what Rajon Rondo has to do to be the leader of this team. The conversation also shifts towards the legacy of the Celtics big three and whether or not their individual numbers will be sent to the rafters.

 • bathroom holder 27.03.2017 9:59

  Manningham, who went over the michael kors handbags.

 • Fashion Handbags 27.03.2017 16:13

  Really informative post.Really looking forward to read more. Will read on

 • cheap windows vps cloud 28.03.2017 4:01

  rhenk you for rhw ripd. Ir hwkpwd mw e kor.

 • difference between cv and resume 28.03.2017 9:49

  We stumbled over here different website and thought I should check things

 • View articles 28.03.2017 12:43

  indeed, analysis is paying off. sure, study is paying off. Take pleasure in the entry you given.. sure, research is paying off.

 • Cricket Betting Tips Free 28.03.2017 18:38

  You have noted very interesting details! ps nice internet site.

 • Google 30.03.2017 4:25

  Google…

  The time to read or take a look at the content or web sites we have linked to beneath….

 • recover data from external hard disk hard disk not detected in bios 30.03.2017 7:27

  your blog. It appears as though some of the text within your posts are running off the screen.

 • clash royale generator 30.03.2017 8:57

  There is perceptibly a bundle to know about this. I feel you made various nice points in features also.

 • Van chuyen duong bo Vietnam Campuchia 30.03.2017 16:07

  you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you ave done a wonderful job on this topic!

 • Google 30.03.2017 23:32

  Google…

  Here is a superb Blog You may Find Interesting that we encourage you to visit….

 • rp hack lol 31.03.2017 7:42

  You have made some decent points there. I checked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 • vape shop big cloud vapor bar 31.03.2017 12:57

  wanted to say that I ave truly enjoyed browsing your blog posts.

 • music man guitars 31.03.2017 14:28

  Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • Tabung Pemadam kebakaran 01.04.2017 8:56

  Wow, great blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 • backgammon game 01.04.2017 10:53

  backgammon game…

  [...]always a massive fan of linking to bloggers that I appreciate but don’t get a whole lot of link enjoy from[...]…

 • Hilarious 01.04.2017 16:57

  This website really has all the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 • 77-601 Certification Exam Questions and Answers 01.04.2017 17:47

  77-601 Certification Exam Questions and Answers…

  [...]just beneath, are quite a few absolutely not related internet sites to ours, even so, they are certainly really worth going over[...]…

 • app download for windows 01.04.2017 23:54

  app download for windows…

  [...]the time to study or visit the content or web pages we have linked to below the[...]…

 • smm panel 02.04.2017 1:24

  smm panel…

  [...]very few web sites that take place to be comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[...]…

 • Top Rating SEO Las Vegas 02.04.2017 2:30

  Really informative article. Will read on

 • randi 02.04.2017 4:07

  The most effective magic formula for the men you can explore as we speak.

 • g spot stimulator 03.04.2017 4:47

  g spot stimulator…

  [...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

 • 8 ball pool generator 03.04.2017 10:09

  This web site really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn at know who to ask. |

 • Search Marketing 03.04.2017 14:42

  referring to this article. I desire to read more things approximately it!

 • men's backpacks 03.04.2017 19:33

  some truly prime blog posts on this internet site , saved to favorites.

 • ����� ���� �� ����� 03.04.2017 21:10

  Well I definitely liked studying it. This tip provided by you is very useful for correct planning.

 • waterproof vibrator 03.04.2017 21:12

  waterproof vibrator…

  [...]please check out the web sites we stick to, which includes this one particular, as it represents our picks in the web[...]…

 • Blogging Tips 03.04.2017 22:46

  Right at the present it sounds like BlogEngine is the finest blogging platform available right straight away. (from what I ave read) Is that what you are by on your blog?

 • adult sex toy 04.04.2017 3:18

  adult sex toy…

  [...]Every after inside a whilst we decide on blogs that we study. Listed below would be the most current websites that we select [...]…

 • g spot stimulator 04.04.2017 6:16

  g spot stimulator…

  [...]please pay a visit to the web-sites we stick to, which includes this one, because it represents our picks through the web[...]…

 • trashy porn 04.04.2017 12:45

  What as up, I would like to say, I enjoyed this article. This was helpful. Keep going submitting!

 • stimulate g-spot 04.04.2017 17:18

  stimulate g-spot…

  [...]although internet sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually really worth a go as a result of, so possess a look[...]…

 • Dolcett 04.04.2017 22:43

  Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to find quality help, but here is

 • network maintenance metairie 05.04.2017 0:23

  Some really select content on this site, saved to bookmarks.

 • MOTIVATION 05.04.2017 2:04

  It as not that I want to copy your internet site, but I really like the pattern. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 • Open Source Stock Charts 05.04.2017 9:30

  You completed some good points there. I did a search on the subject and found mainly people will go along with with your blog.

 • Celebrity Tay Lindsey 05.04.2017 10:26

  Wow! This site is sick! How did you make it look this good.

 • adam and eve vibrators 05.04.2017 20:15

  adam and eve vibrators…

  [...]although web sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they may be truly really worth a go via, so have a look[...]…

 • anal for beginners 05.04.2017 22:35

  anal for beginners…

  [...]here are some links to web pages that we link to since we feel they are worth visiting[...]…

 • skateshop online 06.04.2017 7:46

  Keep up the wonderful work , I read few blog posts on this web site and I think that your blog is very interesting and holds circles of excellent info.

 • formal dresses for women 06.04.2017 9:26

  I regard something really interesting about your web site so I saved to fav.

 • bed sheets online 07.04.2017 9:10

  Some truly prime articles on this internet site , saved to fav.

 • nursery lamps 07.04.2017 10:47

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will approve with your site.

 • www most fun games 07.04.2017 14:44

  visit the website What is a good free blogging website that I can respond to blogs and others will respond to me?

 • website design company 07.04.2017 18:06

  It as not that I want to duplicate your web site, but I really like the layout. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 • caravans Newquay 08.04.2017 6:02

  I wish to express appreciation to the writer for this wonderful post.

 • Rebbecca 08.04.2017 7:45

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • boardercross 08.04.2017 21:31

  Wow, great article.Really looking forward to read more. Will read on

 • CBD 09.04.2017 2:41

  very handful of web-sites that transpire to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out

 • erotic 09.04.2017 21:39

  erotic…

  [...]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless actually really worth taking a search, whoa did one particular study about Mid East has got more problerms as well [...]…

 • rap beats for sale 10.04.2017 10:57

  This paragraph on the topic of SEO provides clear thought for new SEO viewers that how to do Search engine optimization, therefore keep it up. Nice job

 • windows 8 password reset 10.04.2017 22:34

  I used to be able to find good info from your content.|

 • Boston Car Service 11.04.2017 5:45

  Roda JC Fans Helden Supporters van Roda JC Limburgse Passie

 • file recovery software 11.04.2017 8:12

  file recovery software…

  [...]the time to study or stop by the subject material or sites we have linked to beneath the[...]…

 • porn videos 11.04.2017 9:19

  I wouldn at mind composing a post or elaborating on most

 • watching the whales 11.04.2017 9:45

  You made some good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 • binaryoption 11.04.2017 11:06

  Only wanna comment that you have a very decent site, I love the layout it actually stands out.

 • Weight Loss Tips 11.04.2017 11:29

  you have brought up a very great details , regards for the post.

 • emt training 11.04.2017 13:12

  same comment. Is there a way you are able to remove me

 • sex tips 11.04.2017 18:10

  sex tips…

  [...]here are some links to websites that we link to due to the fact we consider they are worth visiting[...]…

 • elite affiliate academy facebook group 11.04.2017 21:51

  some truly interesting details you have written.

 • discounted ray bans 12.04.2017 3:14

  Why people still use to read news papers when in this technological globe all is accessible on web?

 • pakej umrah 12.04.2017 18:37

  Incredible points. Great arguments. Keep up the great spirit.

 • flipkart shopping online 12.04.2017 20:30

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 • Cheap Size 60 Falcons Jerseys 12.04.2017 22:43

  Cheap Size 60 Falcons Jerseys…

  [...]one of our guests recently suggested the following website[...]…

 • Arduino 13.04.2017 8:59

  Arduino…

  [...]that will be the end of this post. Here you will obtain some internet sites that we feel you’ll enjoy, just click the links over[...]…

 • pc app for windows 8 13.04.2017 9:33

  Really informative blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 • 韓国エスコートアガシ 13.04.2017 10:42

  韓国エスコートアガシ…

  [...]the time to read or take a look at the subject material or web-sites we’ve linked to below the[...]…

 • pc apps for windows 8 14.04.2017 3:07

  pc apps for windows 8…

  [...]Here is a good Blog You might Find Interesting that we Encourage You[...]…

 • pc app free download 14.04.2017 6:04

  pc app free download…

  [...]very few sites that transpire to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out[...]…

 • nipples 15.04.2017 12:26

  This web site certainly has all the info I needed about this subject and didn at know who to ask.

 • animal vectors 15.04.2017 14:20

  Respect to post author, some fantastic info .

 • 福井脱毛 15.04.2017 22:52

  福井脱毛…

  [...]very couple of sites that come about to be detailed below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[...]…

 • 福井脱毛 16.04.2017 1:27

  福井脱毛…

  [...]Every when inside a when we choose blogs that we read. Listed below are the most recent websites that we opt for [...]…

 • furniture moving helpers 16.04.2017 10:11

  This info is invaluable. Where can I find out more?

 • 福井脱毛 16.04.2017 21:05

  福井脱毛…

  [...]we prefer to honor lots of other net web sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[...]…

 • 福井脱毛 17.04.2017 0:01

  福井脱毛…

  [...]usually posts some pretty interesting stuff like this. If you’re new to this site[...]…

 • 福井脱毛 17.04.2017 5:04

  福井脱毛…

  [...]although internet websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are truly worth a go as a result of, so possess a look[...]…

 • wholesale nfl jerseys 17.04.2017 6:12

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • Oma 17.04.2017 7:35

  Hi, Neat post. There is a problem along with
  your web site in web explorer, would check this?
  IE still is the market leader and a large component of other people will omit
  your great writing due to this problem.

 • how to deal with cheating 17.04.2017 19:28

  how to deal with cheating…

  [...]below you’ll uncover the link to some sites that we feel you’ll want to visit[...]…

 • Tempe Social Networking Agency 18.04.2017 1:00

  Woman of Alien Perfect get the job done you have got completed, this site is de facto great with great data. Time is God as strategy for maintaining every little thing from going on directly.

 • Kamagra apteka 18.04.2017 10:33

  So why you dont have your website viewable in mobile format? Won at view anything in my own netbook.

 • Amazon brand awareness club 18.04.2017 13:12

  Really informative blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 • Flat roofing Manchester 18.04.2017 14:25

  You have mentioned very interesting details ! ps nice web site. I didn at attend the funeral, but I sent a nice letter saying that I approved of it. by Mark Twain.

 • high yield investments 18.04.2017 16:20

  Undeniably consider that that you said. Your favourite reason seemed to be

 • mink lashes 18.04.2017 20:07

  Regards for this post, I am a big fan of this web site would like to go along updated.

 • system furniture installer 19.04.2017 1:49

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. аЂа‹аЂ Audacity, more audacity and always audacity.аЂ аЂа› by Georges Jacques Danton.

 • dental 19.04.2017 9:22

  qui se retrouve et son petit cul les hommes

 • Lofts hampton 19.04.2017 15:00

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 • glendale real estate agent 19.04.2017 23:22

  It as not that I want to duplicate your web-site, but I really like the style. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 • malibu real estate agent 20.04.2017 3:09

  you have got a terrific weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 • gclub 20.04.2017 7:41

  you ave gotten a great weblog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 • Cheap Cleveland Indians Jerseys 20.04.2017 22:46

  Cheap Cleveland Indians Jerseys…

  [...]check beneath, are some entirely unrelated web sites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

 • viton o ring 21.04.2017 2:07

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 • Business Email Lists 21.04.2017 2:41

  My family all the time say that I am killing my time here at net, but I know I am getting familiarity all the time by reading thes nice articles or reviews.|

 • vor und nachteile stabliniensystem 21.04.2017 4:24

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!

 • خرید سرور مجازی 21.04.2017 7:03

  خرید سرور مجازی…

  [...]Every the moment in a whilst we opt for blogs that we study. Listed beneath are the newest web sites that we choose [...]…

 • cool newsletter templates 21.04.2017 8:24

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 • padlock with key 21.04.2017 11:06

  newest information. Also visit my web-site free weight loss programs online, Jeffery,

 • rap beats for sale 21.04.2017 15:02

  There is noticeably a bundle to identify about this. I suppose you made various nice points in features also.

 • kunstler puppe kaufen 21.04.2017 16:58

  Wow, this piece of writing is fastidious, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to tell her.

 • 不朽的名作dvd 22.04.2017 0:41

  不朽的名作dvd…

  [...]one of our guests just lately recommended the following website[...]…

 • Gambling 23.04.2017 16:52

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!|

 • 100% kona 23.04.2017 19:39

  100% kona…

  [...]Here is a superb Weblog You might Come across Intriguing that we Encourage You[...]…

 • spartagen xt 24.04.2017 0:27

  Utterly written articles , appreciate it for selective information.

 • Morgan dollar 24.04.2017 0:29

  Morgan dollar…

  [...]below you’ll uncover the link to some websites that we assume you ought to visit[...]…

 • 100% kona 24.04.2017 8:07

  100% kona…

  [...]here are some hyperlinks to internet sites that we link to for the reason that we consider they may be really worth visiting[...]…

 • glendale 24.04.2017 12:00

  glendale…

  [...]check below, are some totally unrelated internet websites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

 • architect 24.04.2017 12:17

  architect…

  [...]just beneath, are a lot of absolutely not connected web sites to ours, nevertheless, they’re certainly worth going over[...]…

 • super king bedding 24.04.2017 20:42

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the great work.|

 • Light expertise SanLiBang 25.04.2017 7:04

  Light expertise SanLiBang…

  [...]here are some hyperlinks to internet sites that we link to due to the fact we consider they’re really worth visiting[...]…

 • Yeshua chords 25.04.2017 16:54

  Just Browsing While I was surfing today I noticed a excellent article concerning

 • lezen 25.04.2017 19:01

  Looking forward to reading more. Great article post.Really looking forward to read more. Great.

 • ebook reader 25.04.2017 20:22

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 • commercial real estate listings 25.04.2017 21:03

  Right now it sounds like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 • motu and patlu 25.04.2017 21:53

  motu and patlu…

  [...]here are some links to web sites that we link to since we think they are worth visiting[...]…

 • japanese nasty videos 25.04.2017 23:03

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 • sex stories 25.04.2017 23:19

  sex stories…

  [...]that will be the end of this article. Here you’ll locate some sites that we consider you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[...]…

 • illegal website 26.04.2017 1:06

  Inspiring quest there. What happened after? Good luck!

 • fat burning 26.04.2017 3:10

  I truly appreciate this article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • retirement community 26.04.2017 9:46

  retirement community…

  [...]check below, are some entirely unrelated web-sites to ours, nonetheless, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

 • http://motuandpatlugames.com 26.04.2017 11:37

  http://motuandpatlugames.com...

  [...]very couple of internet websites that take place to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[...]…

 • افلام سكس 26.04.2017 13:30

  or even I achievement you get right of entry to constantly quickly.

 • Kizi 26.04.2017 15:36

  There are certainly a number of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up.

 • Tablet repair 27.04.2017 3:35

  Tablet repair…

  [...]Every after inside a even though we select blogs that we study. Listed beneath are the most up-to-date web sites that we pick [...]…

 • Water plumber 27.04.2017 6:48

  Water plumber…

  [...]that could be the end of this report. Here you will discover some web sites that we consider you’ll value, just click the hyperlinks over[...]…

 • home page 27.04.2017 9:27

  home page…

  [...]very few sites that happen to be in depth below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[...]…

 • gt commando paintball guns 27.04.2017 10:01

  iOS app developer blues | Craft Cocktail Rules

 • nSpire Network Signup 27.04.2017 15:30

  nSpire Network Signup…

  [...]please stop by the websites we stick to, including this a single, as it represents our picks through the web[...]…

 • Gambling 27.04.2017 19:57

  Very nice article, exactly what I was looking for.|

Pridaj komentár