Politická kaviareň
Diskusia 911 Krajina kabelárov Väčší formát

Nie vek, ale práca

V spolupráci s občianskym združením A.K.O. a serverom JeToTak-LMD vydáva Kriteko diskusný zošit Pomer závislosti v kontexte demografických zmien. Mimoriadny význam pracovného trhu na príklade Slovenska. Autorom je Erik Türk. K publikácii napísal Ivan Lesay predslov, ktorý teraz v upravenej podobe uverejňujeme. Samozrejme vrelo odporúčame prečítať si celú publikáciu.

V rokoch 2003 a 2004 sa na Slovensku zásadným spôsobom zmenil dôchodkový systém – tzv. reforma zrušila jednu jeho polovicu a nahradila ju súkromnou fondovou schémou starobného poistenia. Jednou z najčastejšie uvádzaných príčin zmeny boli nepriaznivé vyhliadky demografického vývoja, konkrétne prognóza starnutia obyvateľstva. Predpokladaná nižšia pôrodnosť a predĺženie priemerného veku dožitia budú mať podľa šírených katastrofických scenárov za následok, že na jednu osobu v produktívnom veku bude postupne pripadať viac a viac osôb na dôchodku.

Reforma sa podľa jej autorov robila teda preto, aby sa v budúcnosti nemuseli do priebežného systému dôchodkového zabezpečenia zavádzať síce nepopulárne, ale v každom prípade nevyhnutné parametrické zmeny. Jediným spôsobom, ako môže priebežný systém reagovať na ohlasované vymieranie Slovenska, je totiž znížiť úroveň dôchodkov, zvýšiť odvody do systému, zvýšiť vek odchodu do dôchodku, resp. tieto opatrenia kombinovať.

Reforma sa ľuďom predala ako riešenie, ktoré všetkým tým, ktorí si to zaslúžia, v budúcnosti umožní vyhnúť sa neodvratnému uťahovaniu opaskov. Od reformy ubehlo približne sedem rokov, zákon o tzv. II. pilieri absolvoval cez tucet noviel a nedávno (17. 8. 2011) prišla vláda s Analýzou dlhodobej udržateľnosti a návrhmi na zmenu dôchodkového systému Slovenskej republiky. Materiál sa vypracoval v rámci opatrení vlády na zvýšenie efektívnosti fungovania verejného sektora a zlepšenie stavu verejných financií.

Zaujímavosťou tohto dokumentu je, že formuluje veľmi podobné problémy a riešenia, o akých bola reč v rokoch 2003 a 2004. Inými slovami, publikuje sa, ako keby sa na Slovensku neodohrala žiadna dôchodková reforma s cieľom predísť negatívnym dopadom vývoja v oblasti demografie a verejných financií. A tiež ako keby sa už štvrtý rok trvajúca ekonomická kríza penzijných fondov nijako zásadne nedotýkala.

Vládna analýza nanovo vykresľuje starnutie obyvateľstva a dôsledky tohto javu na verejné financie. A navrhuje to, čo malo napojenie súkromných dôchodkových správcovských spoločností na odvody (teda finančná špekulácia zatiaľ len s časťou odvodov) systémovo vyriešiť – zvyšovanie veku odchodu do dôchodku a znižovanie dôchodkov.

Dokument zároveň mlčí o tom, že druhý pilier je prepadák. Z hľadiska logiky reformy sú spomedzi fondov paradoxne najúspešnejšie konzervatívne, ale ani tie neboli schopné zarobiť ani len na infláciu. Reálne sa teda „úspory“ v tzv. druhom pilieri znehodnocujú.

Ešte v čase prijímania reformy niekoľko kritikov upozorňovalo, že prognózovaný nepriaznivý demografický pomer žiadna zmena iba v rámci dôchodkového systému nebude schopná adresovať. To isté platí aj teraz a výborným spôsobom na to upozorňuje Erik Türk v predkladanej analýze. Jej ústredným argumentom je, že pre dôchodkový systém, resp. vo všeobecnosti pre verejné financie, nie je najpodstatnejší vývoj demografie, ale tzv. ekonomický pomer závislosti, čiže pomer medzi pracujúcimi (a teda prispievajúcimi do systému) a poberateľmi dôchodkov či iných dávok. Tento pomer totiž spolu s cenou práce v konečnom súčte určuje, koľko príspevkov sa vyberie na transferové platby.

V tomto duchu sa nesú aj Türkove odporúčania. V kontraste s regresívnymi odporúčaniami slovenskej vlády znižovať dôchodky a predlžovať dôchodkový vek upozorňuje autor na nevyužitý potenciál v oblasti zamestnanosti. Riešenia v tejto oblasti by prispeli k zlepšeniu sociálnej situácie i stavu verejných financií (ktorý okrem iného do značnej miery zhoršujú práve náklady na prechod k zreformovanému systému).

Pridaná hodnota príspevku rakúskeho ekonóma tkvie v zrozumiteľnej argumentácii a názorných ilustráciách scenárov vývoja a tiež v tom, že autor vychádza z rovnakých dát, ako aktuálna analýza slovenskej vlády (Správa o starnutí za rok 2009 od Európskej komisie a projekcie Eurostatu EUROPOP2008). Predkladaná publikácia v ideálnom prípade poslúži aj ako didaktická pomôcka pre verejne činné osoby, ktoré majú ambíciu prehodnotiť doteraz prevládajúci prístup k zmenám dôchodkového systému.

V skrátenej podobe vyšlo 14. 9. 2011 ako komentár v denníku Pravda.

Share |

Komentáre (54)

 • Marián 20.09.2011 10:30

  Aha. Takže nie je podstatné, že občania slovenska vymierajú, ale to, aby dôchodkový systém a systém verejných financií bol zdravý…

  Ja som si myslel, že tieto systémy sú tu pre občanov a nie naopak.

  Ale asi som sa mýlil. Ešteže máme takých skvelých politikov, ktorí nám to vysvetlia tak, aby sme to aj my občania pochopili.

  Čo mi ale vŕta v hlave, že prečo vlastne politici chcú stabilne vyľudňovať krajinu?

  Už 21 rokov žijeme vo vojne politicko-korporátnych mafií verzus občania. Ak chcú občania prežiť, musia zničiť mafie.

 • Tibor Dobročan 20.09.2011 13:24

  Skutočne je to tak, že autori 2. piliera vôbec neriešia problém, ktorý použili a doteraz používajú ako argument na zavedenie 2.piliera. Pokles pôrodnosti ale naďalej pokračuje a zastaviť ho môže len cieľavedomá prorodinná politika vlády a rast životnej úrovne.
  Lenže: I.Mikloš sa nevzdal dogmy, že “prednosťou Slovenska je lacná pracovná sila”.
  Ale lacná pracovná sila je aj lačná- a radšej odíde do zahraničia, emigruje a ekonomické hodnoty vytvára nie pre Slovensko.
  A je tu, navyše,problém nezamestnanosti: Projektanti 2. piliera kalkulovali priam trápne: Akoby počet dnes narodených sa automaticky bude rovnať počtu produktívne činných osôb o 20-25 rokov Vytvárajúcich hodnoty na Slovensku.
  V kapitalizme je však nezamestnanosť zákonitým fenoménom . Systém nedokáže dnes, ale ani o 25 rokov to nedokáže dať reálnu šancu všetkým práceschopným aby boli zamestnaní a vytvárali hodnoty na uspokojenie vlastných potrieb a primeranú časť aj vracali staršej generácie-pre dôchodcov. Zjednodušene a príkro možno povedať, že o koľko sa dnes menej narodí, o toľko menej bude nezamestnaných o 25 rokov.
  A ešte jeden extrém: Ak by sa ukázalo, že pokles pôrodnosti je tak intenzívny, že naozaj o 25 rokov nebude živáčika, ktorý by produktívne pracoval, tak to odnesie celá spoločnosť. Peniaze samy osebe nie sú potravinou a chlebík,autá,televízory atď. nebude mať kto vyprodukovať ! Potom je jedno či si bol v prvom, druhom, a hoci aj desiatom pilieri. Z peňazí sa nenaješ.

 • Ivan Petráš 27.08.2012 10:32

  Spomínaná analýza (Pomer závislosti …) nie je kompletná, a to v zásadných bodoch!

  Štát totiž veľmi dobre ovláda danú problematiku a reguluje nezamestnanosť vytváraním pracovných miest v štátnej správe a v podnikoch, na ktoré má priamy vplyv.
  Samo o sebe by to nemuselo predstavovať problém, avšak iba vtedy keby:

  1. zamestnancov štátu je cca 616 tis, čo je 10% populácie a cca 26% z celkového počtu pracujúcich
  2. štát za svojich zamestnancov neodvádza dane a odvody tak ako bežný pracujúci, zdravotné poistenie čiastočne (myslím, že na úrovni 5%), pričom poberajú, rsp. budú poberať ako keby prispievali plnou sumou!
  3. z uvedeného vyplýva, že do pojmu “závislí na štáte” musíme zahrnúť všetkých, ktorí neprispievajú na príjmy všetkých a nedokážu sa o seba sami postarať.
  Čiže jediný správny pomer je “platiaci do spoločného” vs. “príjemcovia zo spoločného”. A ten je 1.700.800 : 5.440.000, t.j. cca 3:7.

  4. to ale znamená, že 3 (traja) občania živia 7 (siedmich) občanov, už dnes (čísla sú z roku 2010).

  5. Ak sa teda demografický pomer ešte zhorší: infostat: populácia z 5440tis na 4880tis (-11%) a nepracujúcich (mladí + starí) 2137tis (dnes): 2699tis (2050) (+26%) na celkovom pomere 2137:5440= 39% a v roku 2050: 2699:4880= 55%, čiže priemerne pribudne do košiara závislých 55-39= +16%, čiže celkový pomer 3:7 sa zmení na cca 1281tis: 4880tis= 1:4, t.j. 1 (jeden) bude živiť 4 (štyroch), alebo aj dvaja ôsmych.
  Záver:
  Pre demokraciu to má fatálny dopad v motivácii:
  Pracujúci nemajú dôvod vytvárať úspory, lebo vedia, že o ne aj tak prídu. Výsledkom, ale je úpadok pre všetky skupiny obyvateľstva.

 • Skrota bilen gratis 05.03.2017 1:30

  859501 585684A really informationrmative post and lots of actually honest and forthright comments created! This undoubtedly got me thinking a whole lot about this problem so cheers a whole lot for dropping! 897086

 • come here 05.03.2017 19:33

  WflAEo Yeah ! life is like riding a bicycle. You will not fall unless you stop pedaling!!

 • eroticke pomocky 07.03.2017 10:10

  the comments appаА аЂа•ar as if they are coming fr?m brain

 • phuket cheap holiday rentals 08.03.2017 0:36

  would have to pay him as well as enabling you to make sharp cuts.

 • Property 08.03.2017 9:10

  Regards for this post, I am a big big fan of this internet site would like to proceed updated.

 • ms pipes chennai tamilnadu india 08.03.2017 10:07

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Great.

 • top search engine optimization companies 08.03.2017 11:28

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • ar condicionado sp 08.03.2017 14:56

  What as up to every one, the contents existing at this web site are in fact awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.

 • step sister 08.03.2017 20:57

  43676 826793We clean up on completion. This could sound obvious but not a lot of a plumber in Sydney does. We wear uniforms and always treat your home or workplace with respect. 572325

 • Watching the Super Bowl 10.03.2017 13:41

  Im grateful for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • bad hard drive south jordan 10.03.2017 16:07

  Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • Lyn 10.03.2017 18:30

  Ridiculous story there. What happened after? Good luck!

 • bulk shoes for sale 10.03.2017 20:49

  That was clever. I all be stopping back.

 • AR 10.03.2017 23:10

  This is one awesome blog article. Great.

 • Events 11.03.2017 1:28

  Some genuinely excellent info , Gladiolus I observed this.

 • dang ky logo doc quyen 11.03.2017 2:47

  This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read post!

 • Study 11.03.2017 3:57

  little bit, but instead of that, that is magnificent blog. A great read. I all definitely be back.

 • download mp3 11.03.2017 5:07

  When are you going to post again? You really entertain me!

 • https://luxurycarrentalusa.com 11.03.2017 7:28

  Incredible! This blog looks just like my old one! It as on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 • cara menang scr888 11.03.2017 20:00

  231971 210749Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know several with the pictures aren

 • Zombie 13.03.2017 10:37

  Really enjoyed this article. Fantastic.

 • hosting a web service 13.03.2017 15:19

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!

 • electrics furniture mod 13.03.2017 17:43

  You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 • fun88 mobile 13.03.2017 18:56

  You have got a very good layout for your blog i want it to utilize on my web page too

 • dolce petit rebajas 14.03.2017 18:18

  Very informative article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 • schelder veere 14.03.2017 22:55

  So happy to possess located this publish.. Terrific opinions you have got here.. I enjoy you showing your perspective.. of course, analysis is paying off.

 • how to spy on someones whatsapp 15.03.2017 5:13

  831532 868088Just added this blog to my favorites. I enjoy reading your blogs and hope you keep them coming! 312614

 • klick hier für ohne rezept 15.03.2017 11:25

  Muchos Gracias for your article. Keep writing.

 • rezeptfrei 15.03.2017 14:28

  Very informative blog. Much obliged.

 • fitness apparel 16.03.2017 19:03

  Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 • Renovierungsarbeiten Berlin 17.03.2017 6:11

  Very good article.Really looking forward to read more. Really Great.

 • ITIL Saudi Arabia 19.03.2017 10:05

  I\ ave been looking for something that does all those things you just mentioned. Can you recommend a good one?

 • c39wym64xve6ccyetmcw45t4tno4t 19.03.2017 14:41

  Title…

  [...]Here are some of the internet sites we advocate for our visitors[...]…

 • Fast Bitcoin Investment 19.03.2017 22:27

  This very blog is without a doubt awesome and also amusing. I have discovered a bunch of interesting things out of it. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 • marijuana dispensary closest to me 20.03.2017 2:16

  Wohh exactly what I was looking for, regards for posting.

 • peru tour 20.03.2017 17:01

  upon your web site and in accession capital to claim that I

 • the betting site com 20.03.2017 18:24

  so when I have time I will be back to read more,

 • deck heroes cheat codes 21.03.2017 0:11

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Great.

 • star wars galaxy of heroes hack apk 21.03.2017 9:18

  I really like and appreciate your blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 • rinofot 21.03.2017 23:31

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 • prestamos rapidos 22.03.2017 0:52

  Say, you got a nice blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • security berlin service 22.03.2017 2:14

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 • pregnancy body pillow 22.03.2017 14:16

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.

 • highland park los angeles real estate 23.03.2017 14:24

  You have made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 • coupons 23.03.2017 21:19

  Simply wanna input that you have a very decent web site , I like the layout it really stands out.

 • Laufgitter Test 24.03.2017 18:25

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 • coyote buttes permits 24.03.2017 22:37

  You are my inhalation , I possess few blogs and occasionally run out from to post.

 • round cut halo engagement rings 25.03.2017 9:54

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!

 • Cameras & Accessories 25.03.2017 11:19

  post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 • Marcelo 27.03.2017 2:06

  Nice to meet you renova online Chris joins Grande and Max for a discussion on where this team is going and what Rajon Rondo has to do to be the leader of this team. The conversation also shifts towards the legacy of the Celtics big three and whether or not their individual numbers will be sent to the rafters.

 • bathroom holder 27.03.2017 9:59

  Manningham, who went over the michael kors handbags.

Pridaj komentár