Politická kaviareň
Diskusia 2 113 Krajina kabelárov Väčší formát

Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov

V parlamente je návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti – zavádza tzv. superhrubú mzdu, ale súčasne mení vyše sto ďalších zákonov. Medzi skrytými zmenami je aj zmena a doplnenie zákona o sociálnom poistení, čiže zmena dôchodkového systému. Aj keď dnes už ťažko hovoriť o skrytej zmene, keďže sa o „novej reforme“ dôchodkov pomerne dosť diskutuje.

Nikto sa nezamýšľa, že od poslednej zásadnej zmeny dôchodkového systému ešte neuplynulo ani osem rokov a takmer rovnaká pravicová koalícia pristupuje opäť k zásadným zmenám dôchodkového systému. Ten zaviedla brachiálnou mocou – nevypočula a neakceptovala absolútne žiadne pripomienky a požiadavky zo sociálnejšej strany politického a spoločenského spektra. V jej rámci najsilnejšie argumentačne, politicky aj odborne zaznel hlas odborov.

Dnes sa situácia opakuje a vládnuca pravica prostredníctvom masmédií opäť vtláča do mysle, úst a vedomia národa svoje pravdy a tvrdenia. Môže byť vďačná krátkej pamäti ľudí. Málokto si už spomenie, že vtedajší minister Kaník všetkým nahlas sľuboval vysoké (priam švajčiarske) dôchodky.

Aktuálne ten istý Kaník, už nie ako minister ale ako poslanec presadzuje zníženie všetkých dôchodkov o tretinu. Aby sa jeho slová a požiadavka pravicových expertov naplnila, prišlo ministerstvo práce s návrhom novelizácie zákona o sociálnom poistení, na základe ktorej (a dnes už je to verejné tajomstvo) sa totiž do budúcnosti uvažuje so znížením dôchodkov o 25 %.

Pôvodný návrh zákona o sociálnom poistení obsahoval metódu výpočtu dôchodku, na základe ktorej riadny starobný dôchodok po 40 rokoch poistenia (teda práce a platenia odvodov) dosiahol hodnotu 50-percentnej náhrady mzdy. Odvtedy každý rok prijal parlament zmeny v podmienkach výpočtu dôchodkov. Vďaka nim sa táto miera náhrady postupne znižovala – namiesto toho, aby sa náš celoštátny priemer náhrady mzdy dôchodkom zvyšoval na 50 % , ostával stabilne v rozpätí 43-45-percentnej miery náhrady mzdy starobným dôchodkom.

Inak povedané, v priemere starobné dôchodky predstavujú na Slovensku asi 45 % predchádzajúcej mzdy už viac ako 30 rokov. Ak sa však prijme zákon „o superhrubej mzde“ a s ním novela zákona o sociálnom poistení, budeme v celoštátnom priemere rýchlo klesať na ministerstvom naplánovanú úroveň 33-percentnej miery náhrady mzdy dôchodkom. Tým padneme pod úroveň minimálnych dôchodkov stanovených Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce č. 102 o minimálnej norme sociálneho zabezpečenia, ktorou sme ako štát viazaní už od roku 1991.

Ale pre nášho ministra práce to nie je problém – podľa jeho slov dohovor vypovieme. Sú to však slová hodné ministra, ktorý má v názve funkcie sociálne veci a rodinu? Tu predsa nejde o nezávislosť na „nejakom“ dohovore Medzinárodnej organizácie práce, tu ide o život a sociálne istoty ľudí štátu, ktorému ministruje, teda – odvodené z latinčiny – „slúži“! Ale slúži záujmom tohto štátu a jeho občanov človek, ktorý s úsmevom presadzuje znižovanie dôchodkov?

V roku 2010 sme mali podľa údajov Sociálnej poisťovne celoštátny priemerný mesačný starobný dôchodok 352,54 eur (miera náhrady priemernej mzdy predstavuje 45,84 %). Jeho zníženie o 25 % by znamenalo pokles na sumu 264,4 eur. Keďže zvyšovanie dôchodkov nad úroveň inflácie sa vôbec nepredpokladá, reálna hodnota priemerného starobného dôchodku, ak prejde zákon o superhrubej mzde, bude aj v budúcnosti predstavovať sumu rovnakej kúpnej sily ako je kúpna sila sumy 264 eur dnes.

Za takéto peniaze sa dá napr. v Bratislave zabezpečiť poplatok za byt a súvisiace „spotreby“ –  elektrina, plyn, telefón. Ale čo ďalej? Mesačný poplatok v zariadení pre seniorov predstavuje najmenej trojnásobok tejto sumy. Z čoho teda budú dôchodcovia v tomto štáte žiť? Pritom si málokto uvedomuje, že zákon ukladá potomkom postarať sa o rodičov a teda to, čo štát dnes vezme rodičom z poistného do daní, budú musieť v dôchodkovom veku doplatiť rodičom ich deti.

Asi takto sa dá do zrozumiteľnej reči preložiť reforma dôchodkového systému navrhnutá v zákone „o superhrubej mzde“, o ktorom v súčasnosti rokujú zástupcovia občanov v slovenskom parlamente. Viac ako 70 % zamestnancov (t. j. viac ako 1 milión obyvateľov tohto štátu) zarába menej ako priemernú mzdu (v roku 2010 bola priemerná mzda 769 eur). Je teda nepopierateľné, že viac ako 70 % budúcich – a to zdôrazňujem, budúcich, nie súčasných – dôchodcov bude mať mesačný starobný dôchodok na úrovni súčasnej reálnej hodnoty 264 eur.

Je to skutočne to, čo chce v Slovenskej republike zaviesť väčšina národa a väčšina politikov? Je to cieľ, s ktorým súhlasia odborníci z oblasti dôchodkového zabezpečenia, z oblasti financií, odborníci na sociálnu sféru, alebo aj podnikatelia a bankári?

Ak predložený Návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, obsahujúci aj novelizáciu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších zákonov, Národná rada Slovenskej republiky prijme, odsúdi celé generácie budúcich dôchodcov na živorenie. Keďže sa súčasne navrhuje presun asi 9 % prostriedkov z dôchodkového systému do daní, tento proces bude nezvratný.

Autorka je poradkyňa KOZ SR pre sociálne zabezpečenie.

Share |

Komentáre (163)

 • Vajkový Bubuš Chlebík 27.09.2011 9:35

  Autorka: “od poslednej zásadnej zmeny dôchodkového systému ešte neuplynulo ani osem rokov a takmer rovnaká pravicová koalícia pristupuje opäť k zásadným zmenám dôchodkového systému.”

  Autorka má pravdu len čiastočne. Od poslednej zásadnej zmeny dôchodkového systému uplynulo totiž oveľa menej ako osem rokov. Vláda Róberta Fica ochromila 2. pilier a prinútila správcovské spoločnosti zrealizovať vysokú stratu na účet sporiteľov. To sa tiež dá považovať za zásadnú zmenu, hm.

 • peet 27.09.2011 10:01

  Pán Chlebík, to je demagógia. Prečo sa teda dnes táto vláda jednoducho nevráti k modelu, ktorý pred tým sama zaviedla. Dnes už vie každý, že tento systém je v príncípe škodlivý. Bohužiaľ, títo páni vedia veci riešiť len úkor 1. piliera. Najprv tento systém na úkor prvého piliera zaviedli a teraz ho budú na úkor prvého piliera podporovať. To čo ste napísali nie je pravda.

 • jana 27.09.2011 11:54

  Táto vláda je jeden veľký podvod na ľuďoch, ja len dúfam, že skoro padne. Pán Kaník, pre ktorého nemám ani prirovnania, sa pekne nabalil pri privatizáciách, ten sa o svoj dôchodok báť nemusí, a pán Mihál, stačí si zalistovať portál porada.sk, kde dlhú dobu ponúkal platené informácie typu ako sa vyhnúť povinným odvodom a podobne, takí nám teraz idú brať…
  Ale páni nech si pamätajú, že sú už za polovicou života, a že v tej druhej im nepomôžu ani peniaze, ktorým sa o čistote ani nesníva.

 • Palino 27.09.2011 12:40

  re: Chlieb na vajci, odporúčam sledovať napr. aktuálnu sériu blogov Paľa Ćizmárika na Trende resp. diskusiu k nim. Detinské príspevky štýlu “lebo Fico” si nechajte na adolescentné Sme-fórum plné Vám podobných straníckych trollov.

 • Vajkový Bubuš Chlebík 28.09.2011 8:45

  Pokial su fakty demagogiou, je konstruktivna debata narocna.
  Kazdy novozavedeny system potrebuje casom udrzbu. Slabe miesta sa vylepsia, opravia.
  Mozete mi prosim este prezradit, za ktoru stranu trollujem?
  Inac mozete pokojne zostavat vo svojej skrupine, do ktorej nesmie preniknut kriticky alebo inak iny nazor.
  Kriteko.

 • Ant 28.09.2011 10:32

  Vajko, a kedy sa tie slabé miesta konečne opravia? Manželka je v 2.pilieri od začiatku, a doteraz prerobila nejakých 10% vkladov, ak zarátame infláciu. Akú rentu jej budú DSSky schopné zaručiť? Toto mi prosím vysvetlite, ďakujem veľmi pekne.
  Lebo podľa blogov tu http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/
  som si urobil záver, že dôchodková reforma nebola urobená s dobrým úmyslom v prospech občanov SR, ale s postranným úmyslom vytiahnuť ich odvody smerom ku kapitálových skupinám a zebezpečiť im dlhodobý biznis a zisk. Ak by autori reformy pracovali v prospech občana, naviazali by poplatky pre DSSky na zisk vkladateľa (investora). Potom by DSSky mali snahu zhodnocovať, a ak by nevedeli, prerábali by. Pri dnešnom stave len pohodlne cicajú peniaze investorov bez vlastného rizika. TO MI CHCETE POVEDAŤ, ŽE TOTO NIKTO Z EKONÓMOV NETUŠIL POČAS VZNIKU SYSTÉMU? Niečo tu smrdí.

 • maya 28.09.2011 13:39

  Po zákonnom zakotvení finančnej zodpovednosti DSS-iek za stratové umiestnenie úspor sporiteľov z II. dôchodkového piliera na finančných trhoch stiahli DSS-ky väčšinu investícií z akcií. V medziročnom porovnaní klesol podiel ich portfólia v akciách z 20 % na 7 %.
  Ja by som to preložila do obyčajnej reči asi takto: kým investovali v rizikových komoditách (akcie sú najrizikovejšie) iba na účet prispievateľov do II. piliera, mali v akciách 20 % celého ich majetku, keď sa mali finančne podieľať na stratách, čiže riskovať aj za svoje, ostalo v akciách iba 7 % z financií. Pritom na celom svete platí zásada, že so zverenými financiami a najmä s dôchodkovými úsporami sa má zaochádzať nanajvýš obozretne, to znamená vkladať ich do bezpečných produktov.
  V čase, keď sa na Slovensku zavádzal tzv. II. dôchodkový pilier, tak už aj Svetová banka verejne priznala, že nie je riešením ani demografického vývoja populácie ani zabezpečenia dôchodkových príjmov budúcich dôchodcov a to ešte nebolo o kríze finančných trhov ani slychu.

 • maya 28.09.2011 13:43

  Musím doplniť svoj komentár, medziročné porovnanie som urobila v apríli 2008, pred zavedením finančnej zodpovednosti DSS-iek za straty pri investovaní úspor v II. pilieri a v apríli 2009.

 • Momo 28.09.2011 18:49

  Jasne, presne, tvrde. Vdaka.

 • peet 29.09.2011 5:02

  to Chlebík: Veď si žiadne fakty nepredložil. Je jeden demagogický súd.

 • Braňo 29.09.2011 11:06

  “Ak sa však prijme zákon „o superhrubej mzde“ a s ním novela zákona o sociálnom poistení, budeme v celoštátnom priemere rýchlo klesať na ministerstvom naplánovanú úroveň 33-percentnej miery náhrady mzdy dôchodkom. Tým padneme pod úroveň minimálnych dôchodkov stanovených Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce č. 102 o minimálnej norme sociálneho zabezpečenia, ktorou sme ako štát viazaní už od roku 1991.”
  .
  Vsak ale neide iba o nominalny prepocet na superhrubu mzdu, pricom realne sa nic nemeni? Mohol by to niekto seriozny overit?

 • maya 30.09.2011 8:28

  to Braňo
  Čo sa týka vyplácanej mzdy, tam ide iba o nominálny prepočet, teda k “hrubej mzde” zamestnanca sa pripočíta poistné, ktoré za zamestnanca platil zamestnávateľ, čiže mzda sa vynásobí koeficientom 1,344.

  Ale zmenia sa odvody a dane, keďže sa budú počítať z iného základu a túto skutočnosť nikto nepublikuje. Zo zdravotného a sociálneho poistenia sa 9 % prevedie do daní, v číselnom vyjadrení dostane iba v roku 2012 (ak bude zákon prijatý) Sociálna poisťovňa o 1 399,8 milióna euro menej ako by bol jej príjem, keby sa nezmenila výška poistného, súčasne zdravotné poisťovne dostanú v roku 2012 o 238,1 milióna euro menej. Dnes zaplatí zamestnanec z priemernej mzdy sociálne a zdravotné poistné vo výške 373,69 euro, po prijatí zákona to bude iba 241,5 euro, ale z toho rozdielu 132,19 euro dostane zamestnanec iba 1-5 euro (podľa výšky mzdy) a ostatné si privlastní štát v podobe daní. Čiže, zvýši sa daňové zaťaženie, znížia sa budúce dôchodky a keďže zdravotnícke zariadenia dostanú menej peniazí od poisťovní budú ich pýtať od pacientov. Toto je najpodstatnejšia zmena, ktorú tento zákon prináša.

 • Palino 30.09.2011 14:21

  Vajcovy chlieb, zial vy ste nepredlozili ziadne konkretne argumenty a fakty, a preto ta moja aj ked mozno prehnana reakcia..ak sa vas to dotklo ospravedlnujem sa..ja nie som clen Kriteko, nemam s touto strankou nic spolocne, okrem toho ze ju obcas navtivim tak ako aj ine..bol to moj osobny nazor..
  .
  “Vláda Róberta Fica ochromila 2. pilier a prinútila správcovské spoločnosti zrealizovať vysokú stratu na účet sporiteľov.”
  .
  ak toto povazujete za argument, najvacsi a jediny problem systemu ..no comment

 • Braňo 02.10.2011 15:18

  Maya,
  Tato skutocnost je samozrejme vseobecne znama. Musite si vsak uvedomit, ze legislativne nastavenie jednotlivych percent je uplne irelevnantne, pokial je celkove zatazenie prace rovnake. Je teda uplne jedno, ci stat napise, ze to ma odviest zamestnavatel alebo zamestnanec. Preto ani vami uvedena interpretacia, ze zamestnancovi ubudne na paske 132€, ale dostane len 5€ v cistom navyse, nie je spravna.
  .
  Stat vyberie rovnako (rozdelenie bremena medzi zamestnanca a zamestnavatela sa touto uctovnou operaciou nijako nemeni ) a stat rozdeli rovnako (socialnej poistovni, zdravotnym poistovniam, atd.), len to bude na vyplatnej paske vyzerat inak.

 • maya 03.10.2011 10:41

  to Braňo
  Je mi ľúto, že to neviem lepšie vysvetliť, ale nastavenie percent odvodov do Sociálnej poisťovne a do zdravotných poisťovní nie je irelevantné. Tu nejde o prerozdelenie odvodov medzi zamestnanca a zamestnávateľa, ale o ZNÍŽENIE CELKOVEJ ČIASTKY ODVODOV do zdravotných poisťovní a do Sociálnej poisťovne. Navrhnúť takéto zníženie odvodov však mohla súčasná vláda až potom, keď si na čelo týchto inštitúcií (najmä SP) dosadila “priateľský” manažment.
  Zdravotné poisťovne hradia zdravotnú starostlivosť a ako vyplýva aj zo súčasného stavu pertraktovaného denne v médiách, už dnes je nedostatok peňazí na úhradu zdravotníckych výkonov a na úhradu, napr. pobytu v nemocniciach a preto si musíme nosiť do nemocnice postelné prádlo, príbory, toaletný papier a k tomu ešte platiť poplatky, obávam sa, že čas, keď si budeme hradiť aj operácie a pod. je veľmi blízko a v takejto situácii sa vláda rozhodla zobrať časť poistného na zdravotné poistenie a namiesto do zdravotných poisťovní odviesť tieto peniaze do štátneho rozpočtu.
  V Sociálnej poisťovni je situácia rovnaká, po vytvorení II. piliera sa zo systému dôchodkového poistenia vybralo 9 % z celkového odvodu vo výške 18 % a previedli sa tieto peniaze na osobné účty poistencov (tých čo sú v II. pilieri) odvtedy nám deficit v dôchodkovom poistení astronomicky stúpa.
  A TERAZ vláda navrhuje zobrať ďalších 9 % z celkového objemu dôchodkového poistenia a previesť ich do štátneho rozpočtu. Okrem toho, že vznikne ešte väčšia diera v rozpočte Sociálnej poisťovne určenom na dôchodky, uberá sa tým z dôchodkov všetkých dôchodcov a to najmä budúcich (tí súčasní dôchodcovia už majú dôchodky priznané). Presne podľa pravidla, menej odvádzaš, menej dostaneš!
  Pokiaľ by však tieto znížené odvody “nechali zamestnancom” – nech si sporia alebo sa komerčne pripoistia, mohlo by to byť v poriadku, ale tak to nie je, z tých 132 euro dostane zamestnanec iba 1-5 euro a ostatných cca 130 euro poputuje do štátneho rozpočtu.
  A keď v Sociálnej poisťovni nie je dosť peňazí na výplatu dôchodkov, vláda a pravicoví ekonómovia okamžite vyhlasujú, že priebežne financovaný systém dôchodkov (I. pilier) nie je finančne udržateľný.
  Chcela by som vidieť ako by vláda udržala štátny rozpočet, keby sme jej z neho 60 % zobrali.
  A razantné znižovanie novopriznávaných dôchodkových dávok je navrhnuté priamo v zákone o úprave príjmu zo závislej činnosti v časti LI, § 64a.

 • Braňo 03.10.2011 11:35

  Maya,
  to, ze pojde viac penazi legislativne do statneho rozpoctu neznamena, ze o tu ciastku sa znizi rozpocet socialnej poistovne, zdravotnej poistovne, atd. a teda ze sa znizia dochodky, atd.. To je nedorozumenie. Uz v minulom roku bola SP z rozpoctu dotovana na urovni dvojnasobku toho, co odviedla do DSS.

 • maya 03.10.2011 13:46

  to Braňo
  na výdavkovej strane sa rozpočet Sociálnej poisťovne MOŽNO okamžite nezníži, ale na príjmovej určite áno, za každého zamestnanca v priemere o 130 euro mesačne. A znižovanie novopriznávaných dôchodkov obsahuje bod 56 (doplnenie § 63) a už citovaný § 64a (bod 57 časti LI. návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti).

  V zmysle doplnenia § 63 sa zníži započítavanie osobného mzdového bodu v plnej výške pri výpočte dôchodku z 1,25 na 1 a z hodnoty nad 1 sa započíta iba 86 %. Od roku 2016 sa započítavanie osobného mzdového bodu bude každoročne znižovať o 2 % až na úroveň 52 %.

  Okrem toho sa bude znižovať aj hodnota dôchodkovej hodnoty od roku 2016. Kto pozná vzorec pre výpočet dôchodku vie, aký podstatný význam má hodnota “dôchodkovej hodnoty” pri výpočte dôchodku.

  Maximálny dôchodok bude stanovený na úrovni priemernej mzdy a vieme, že existuje skupina poberateľov, ktorí majú už dnes dôchodky nad úrovňou tisíc euro mesačne (samozrejme za vysoké poistné a veľa nadpracovaných rokov – ale to už padne).

  Suma sumárum, dôchodky po roku 2015 pôjdu “dole” aj keď mzdy stále rastú.

  A keďže SP nebudú stačiť peniaze na výplatu dôchodkov a bude “pýtať” od štátu, štát ju bude tlačiť znižovať dávky ďalej a redukovať ich výplatu. K čomu by nemal dôvod, keby bola finančne vyrovnaná.

 • Braňo 03.10.2011 20:03

  Zmeny, o ktorych hovorite (vacsia solidarnost I. piliera, zvysovanie veku, atd) nevyplyvaju zo zavedenia superhrubej mzdy.
  .
  “A keďže SP nebudú stačiť peniaze na výplatu dôchodkov a bude “pýtať” od štátu, štát ju bude tlačiť znižovať dávky ďalej a redukovať ich výplatu. K čomu by nemal dôvod, keby bola finančne vyrovnaná.”
  .
  Uz som strateny. Ved SP nerozhoduje o vyske dochodkov, o tom predsa rozhoduje stat. A ten SP vobec nemusi nikam tlacit, proste stanovy vysku dochodkov a je.

 • maya 05.10.2011 11:31

  Zmeny o ktorých je úvodný článok aj všetky moje príspevky do diskusie vyplývajú zo zákona, ktorým sa navrhuje zavedenie superhrubej mzdy. Tento zákon obsahuje novelizáciu vyše 100 ďalších zákonov a medzi nimi aj 43-stranovú novelizáciu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení – čo samo o sebe je rozsah na samostatný novelizačný zákon, ale aby predkladatelia zamaskovali zmeny o ktorých píšem, schovali ich do “Návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti a o zmene a doplnení ďalších zákonov”.

  Máte pravdu, mala som napísať “vláda a pravicovo orientovaní odborníci budú tlačiť verejnú mienku” k súhlasnému názoru, že I. pilier je neudržateľný lebo je v hlbokom deficite a preto ho treba redukovať. Ale že ten deficit spôsobili pravicové vlády, ktoré v roku 2005 zobrali z I. piliera polovicu príspevkov na sporenie v II. pilieri a teraz idú zobrať 9 % z celého objemu príspevkov na sociálne poistenie, o tom hovoriť nebudú.

  Výšku dôchodkov síce určuje štát, ale mal by dodržiavať určité pravidlá stanovené našou Ústavou, našimi zákonmi, všeobecnými princípmi, ktoré v sociálnom zabezpečení a v dôchodkovom zabezpečení platia (aspoň vo vyspelých krajinách a spoločenstvách).

  Pravdou je, že dodržiavanie nepísaných pravidiel a princípov si musia ustriehnuť a vymôcť občania (platitelia poistného a poberatelia dôchodkov), ale ak títo nemajú záujem kontrolovať vládu a brániť a presadzovať svoje práva a nároky, robí si vláda čo sa jej zachce. Napr. znižuje dôchodky, svojimi terajšími činmi ohrozuje sociálne istoty a kvalitu života svojich občanov a z dôchodcov dlhodobo buduje masu chudobných, sociálne vylúčených starcov, ktorí budú umierať na triviálne choroby, lebo nebudú mať ani na základné potraviny, nieto ešte na lieky a platenú zdravotnú starostlivosť.
  PRIPOMÍNAM údaj z článku: po implementovaní navrhnutých opatrení v priebehu cca 10 rokov klesne priemerný dôchodok na úroveň 264 euro súčasnej reálnej hodnoty.

 • Skrota bilen Kungsbacka 04.03.2017 18:50

  590636 86821my English teacher hate me cause i maintain writing about somebody from The WANTED called Jay, she gives me evils and low 606355

 • economics tuition 11.03.2017 16:29

  495782 261682Hey, you used to write amazing, but the last couple of posts have been kinda boring

 • sky99 11.03.2017 21:37

  448838 785203Really superb details can be located on weblog . 849756

 • econs tuition 16.03.2017 14:07

  768371 882719I got what you intend,bookmarked , quite good internet internet site . 56767

 • Jobs in Limassol 19.03.2017 20:22

  765683 229064Aw, this was a really good post. In thought I wish to put in writing like this in addition – taking time and precise effort to make an superb article

 • https://buffedd.com/reviews/patriot-power-greens 19.03.2017 23:10

  427649 144465Watch the strategies presented continue reading to discover and just listen how to carry out this remarkable like you organize your company at the moment. educational 897594

 • more info 29.03.2017 5:02

  104258 834905Wonderful post, I conceive internet site owners really should learn a good deal from this internet weblog its rattling user genial . 118664

 • more bonuses 29.03.2017 10:43

  32947 99395I adore reading and I conceive this internet site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 323701

 • economics tuition 29.03.2017 19:40

  746692 624533I just added this weblog to my rss reader, superb stuff. I like your writing style. 88953

 • http://steepster.com/Raorang 30.03.2017 11:43

  242723 6178The entire glance of your web site is wonderful, let well as the content! 757123

 • social media password 30.03.2017 18:27

  147741 399614What a lovely weblog. I will certainly be back again. Please maintain writing! 723063

 • computer reparatie in Aalten 01.04.2017 19:30

  502861 582812I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I?ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 21511

 • sbgzohe 29.04.2017 5:25

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk
  [url=http://www.g88vg0cn1w6165wwe2w04s3ci42k0ld1s.org/]usbgzohe[/url]
  asbgzohe
  sbgzohe http://www.g88vg0cn1w6165wwe2w04s3ci42k0ld1s.org/

 • Ron Santo Cubs Jersey 30.04.2017 3:31

  The River Taxis were used by hundreds of Berbicians and the undertaking was deemed a success.
  Ron Santo Cubs Jersey

 • Ian Kinsler Tigers Jersey 30.04.2017 8:46

  ”Assisting with the Ombudsman’s independent investigation of the complaint was Henry Chester, Deputy Commissioner of Police (retired).
  Ian Kinsler Tigers Jersey

 • Mark Sanchez College Jersey 30.04.2017 12:33

  Broadcasters operating in that zone will pay $300,000 while Community TV Stations will pay $150,000.
  Mark Sanchez College Jersey

 • Ptfe Packing 02.05.2017 17:11

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • Phil Esposito Rangers Jersey 02.05.2017 22:44

  If they don’t follow the warning they can face legal corrective action from us.
  Phil Esposito Rangers Jersey

 • Sexual Health 03.05.2017 4:32

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • adidas ultra boost 03.05.2017 8:06

  After xie feng: wonder goal to prequel player movement less want to win the ball hard
  adidas ultra boost

 • bracelet cartier santos 100 replique 03.05.2017 10:40

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through articles from other writers and practice a little something from their sites.
  bracelet cartier santos 100 replique

 • Polyurethane Sealant 03.05.2017 13:05

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • 360 frontal 03.05.2017 17:03

  purchased these for my friend birthday she loves 360 frontal.

 • Air max pas cher 04.05.2017 16:28

  If you are writing on a newspaper’s website on a specific issue are you considered a website columnist or a blogger? What separates the two?.
  Air max pas cher

 • lebron shoes 04.05.2017 20:20

  Nike also official LeBron Basketball shoes
  lebron shoes

 • Troy Polamalu USC Jersey 05.05.2017 6:12

  Roger Luncheon, said that Government initially had two options to correct the cable – do it themselves or partner with others.
  Troy Polamalu USC Jersey

 • adidas lite racer w 05.05.2017 8:06

  comestibles

 • Antect 05.05.2017 10:09

  Wohl, ich werde mit Ihrer Phrase zustimmen
  https://rexuiz.itch.io/rexuiz-fps
  http://www.sexybang.top/gal/1810.html
  http://dragonsgaming.co/forums/viewtopic.php?f=16&t=36315
  http://www.sexybang.top/gal/2777.html

 • igs shoes 05.05.2017 12:07

  cosset

 • Slot wall Melamine Slotted Board 08.05.2017 21:21

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • 二手旧机械进口批文 09.05.2017 8:05

  克罗格公司宣布召回同一厂区同一生产线的四款调味品。填补了国内空白。后面的故事会更精彩。通过试验发现,这种“不宽容”正以绝对否定的法律态度被落实为地方规定。这是今后要加强的工作。此后又有人多次在网络上编排散布。林产品进出口总值近1200亿美元,5%,近日。

 • Air max pas cher 09.05.2017 14:21

  How to make a select category on wordpress use a different domain?

 • van cleef braclet 09.05.2017 17:23

  Greetings, a splendid write-up buddy. Fine express. Nonetheless I will be having trouble because of the Feed. Can not get the situation. Does indeed anyone else in front of very same Feed hassle? Somebody no one can enable please reply. Appreciate it.
  van cleef braclet

 • The LED Ceiling Lighting 09.05.2017 21:29

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • www.mrimagchina 10.05.2017 2:55

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • Cheap NFL Jerseys China 10.05.2017 8:08

  This means that the entity does not have a Board like other companies would.
  Cheap NFL Jerseys China

 • Dezhou Tongshan Compound Materials Co., Ltd. 10.05.2017 14:56

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • adidas stan smith 14.05.2017 20:45

  Adebayor revealing university was stealing Duncan when shooting training is wonderful work
  adidas stan smith

 • lebron soldier 10 14.05.2017 23:38

  After xie feng: wonder goal to prequel player movement less want to win the ball hard
  lebron soldier 10

 • cartier armreif Kopie 15.05.2017 2:44

  Great post! We will be linking to this great content on our site. Keep up the great writing.
  cartier armreif Kopie

 • Matt Leinart USC Jersey 15.05.2017 13:41

  The Audit Office of Guyana started an investigation two weeks ago to determine the procurement procedures used and whether the radios can be accounted for.
  Matt Leinart USC Jersey

 • NMD Human Race 15.05.2017 16:33

  The champions league – lead cristiano ronaldo bell 2 assists 5-1 victory over real Madrid
  NMD Human Race

 • Justin Peters Capitals Jersey 15.05.2017 19:23

  The Chairman indicated that he made contact with the Chamber earlier this week and was told that the first draft of the regulations is well underway.
  Justin Peters Capitals Jersey

 • adidas ultra boost 15.05.2017 22:07

  Barcelona poaching peg Manchester united 1 small method model and name the wizards to dig the premier league
  adidas ultra boost

 • curry 3 shoes 16.05.2017 0:53

  Kaldi made a public apology, inter will be deleted in the book the disagreement is home
  curry 3 shoes

 • Victor Oladipo Thunder Jersey 16.05.2017 11:58

  Meanwhile as it relates to the work already done at the level of the Committee, Clerk of the National Assembly, Sherlock Isaacs, is optimistic that all is not lost.
  Victor Oladipo Thunder Jersey

 • stan smith shoes 16.05.2017 14:19

  Li Ming: 1 a ball hit big lose full responsibility for strength in the coach
  stan smith shoes

 • Wholesale NFL Jerseys Online 19.05.2017 16:30

  The letter by the company to the NIS stating that it was not in a position to pay dividends on the preference shares signals a much deeper problem, one of cash insolvency.
  Wholesale NFL Jerseys Online

 • Starlin Castro Cubs Jersey 19.05.2017 18:13

  Miss Guyana cracks top 10 at Miss World 2014 pageant…Guyana’s very own Rafieya Husain managed to be one of the top 10 contestants in the Miss World 2014 pageant, which was held in London.
  Starlin Castro Cubs Jersey

 • Cheap Jerseys Free 19.05.2017 23:08

  The Minister said that the two reports have been received, but no decision has been taken, it is still under review.
  Cheap Jerseys Free

 • replique bague cartier or blanc et diamants 20.05.2017 1:18

  Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!
  replique bague cartier or blanc et diamants

 • replique collier alhambra van cleef prix 20.05.2017 3:23

  I realised I was only just talking about this dreadful matter a couple of weeks before now with a father. I have been nearly always itching to know everything that the perfect time frame was to call in those on the subject of this thesis.
  replique collier alhambra van cleef prix

 • nike lebron soldier 20.05.2017 5:40

  Wear basketball shoes can run?
  nike lebron soldier

 • Zach LaVine College Jersey 20.05.2017 10:04

  May 01, 2015Contractor gets exclusive rights to US$100M ICT projectOver a five-year period, between 2010 and 2014, Government budgeted $20B (US$100M) for its Information Communication Technology (ICT) programme that included its E-Governance and fibre optic cable from Brazil and the One Laptop Per Family (OLPF) projects.
  Zach LaVine College Jersey

 • bracelet cartier faux 20.05.2017 14:36

  Hi there, I do believe your website might be having browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!
  bracelet cartier faux

 • Ganhar Dinheiro Online 20.05.2017 21:06

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk COMO GANHAR DE R$ 2.000 A R$ 10.000 REAIS POR MÊS NA INTERNET
  Ganhar Dinheiro Online

 • stephen curry shoes 21.05.2017 16:40

  Struggle of the youth is the most shining (1) : construction builder’s dream of sneakers
  stephen curry shoes

 • Zach LaVine UCLA Jersey 21.05.2017 18:32

  ”The Presidential Advisor added, “It is clear, also, that under the past regime there was a disease of greed which infected every project, every plan and almost every entity.
  Zach LaVine UCLA Jersey

 • adidas ultra boost 21.05.2017 22:02

  Jia Xiuquan: away draw with shenhua is not easy Contract ivo has yet to negotiations
  adidas ultra boost

 • NFL Jerseys Cheap Authentic 21.05.2017 23:52

  “Dax Contracting Services later met with the E-Governance project team to share information on the details of the original fibre optic cable construction, and also with the Attorney General’s Chambers to examine issues surrounding the consideration of the MoU,” it said.
  NFL Jerseys Cheap Authentic

 • lebron 14 22.05.2017 1:49

  Qingdao can degrade both will switch to shenhua second transfer agreement
  lebron 14

 • Wholesale China Jerseys 22.05.2017 5:31

  Kaieteur News was told that when one boat goes another comes, and so it rotates.
  Wholesale China Jerseys

 • Cheap Jerseys From China 22.05.2017 8:09

  The men held up Evans’ son and took away an undisclosed amount of cash.
  Cheap Jerseys From China

 • Ryan Ramczyk Jersey 22.05.2017 10:29

  Works to repair the cable have started and it is expected to finish in six months.
  Ryan Ramczyk Jersey

 • Air max pas cher 22.05.2017 11:44

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • falso bracciale cartier prezzo 22.05.2017 13:15

  Hello, i would like to find out how to reveal pictures from all other blogs on blogspot to tumblr or facebook or any type of other cultural website. thanx!.
  falso bracciale cartier prezzo

 • Jack Eichel Team North America Jersey 22.05.2017 15:00

  The persons using the boat service were quite satisfied.
  Jack Eichel Team North America Jersey

 • Wholesale NFL Jerseys 22.05.2017 23:08

  Kaieteur News noted that the structure of the Berbice Bridge Company Inc.
  Wholesale NFL Jerseys

 • Jerseys NFL Wholesale 24.05.2017 3:17

  Cabinet Secretary Dr.
  Jerseys NFL Wholesale

 • kyrie irving shoes 24.05.2017 10:27

  Dead!Owen/Nike basketball shoes Nike Kyrie 3 time thirty percent to snap up!
  kyrie irving shoes

 • adidas zx 24.05.2017 14:30

  Wear basketball shoes can run?
  adidas zx

 • michael jordan shoes 24.05.2017 16:09

  Warm-up match unbeaten!Three foreign aid tianjin unstoppable Will become the biggest dark horse?
  michael jordan shoes

 • Air max pas cher 24.05.2017 21:33

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 • lebron 14 25.05.2017 0:16

  The champions league – lead cristiano ronaldo bell 2 assists 5-1 victory over real Madrid
  lebron 14

 • cartier pasha homme imitation 25.05.2017 3:06

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and great user pleasant style and design .
  cartier pasha homme imitation

 • jenkastamtavla 25.05.2017 8:19

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 • kyrie 1 25.05.2017 10:43

  Basketball shoes on the floor creaked as?Associated with lobster, violin and earthquake
  kyrie 1

 • lebron james shoes 25.05.2017 13:51

  Downturn still!Lei and missed in single pole Demons work goal drought has reached eight games
  lebron james shoes

 • stephen curry shoes 25.05.2017 18:55

  Durant don’t understand!Are all adults, why each time he warmed up before the game is just like a child!
  stephen curry shoes

 • football 25.05.2017 19:23

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • vans shoes 26.05.2017 7:09

  Bai Jinjia hold!Christmas series basketball shoes Nike real close to enjoy!
  vans shoes

 • Dublin Taxi Tours personalised 26.05.2017 9:23

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 • Wooden Puzzles 26.05.2017 11:39

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?
  Wooden Puzzles

 • Marcus Allen College Jersey 26.05.2017 16:00

  Rather, applications from religious organizations and from outlying areas, like from Region One, were being assessed.
  Marcus Allen College Jersey

 • kyrie 1 26.05.2017 16:54

  Durant broken dreams?Small card copy kobe hurt by the spurs, who fully zhan huang a pick five etc to war
  kyrie 1

 • Antect 26.05.2017 20:34

  In my opinion you are not right. Let’s discuss. Write to me in PM, we will talk.
  http://www.notbred.com/
  http://themrsmag.com/bb/index.php?action=vthread&forum=1&topic=176&page=33242#msg2513903
  http://www.sexybang.top/gal/4152.html
  http://noreferer.win/

 • yeezy shoes 26.05.2017 23:18

  Take an examination of hyacinth 22 + 6 king destroy wizards, 15 points and 76 negative piston
  yeezy shoes

 • bracelets imitation love cartier 27.05.2017 1:30

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you|
  bracelets imitation love cartier

 • nmd shoes 27.05.2017 5:38

  Hamilton confirmed to attend the standing conference and media training
  nmd shoes

 • adidas tubular 27.05.2017 7:36

  Take an examination of hyacinth 22 + 6 king destroy wizards, 15 points and 76 negative piston
  adidas tubular

 • motorbike97 27.05.2017 9:34

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • huvud 27.05.2017 11:30

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 • kyrie 1 27.05.2017 13:26

  Crowe: Manchester united is not satisfied with local tyrants has nothing to do with my status is good ranking
  kyrie 1

 • Reggie White Packers Jersey 27.05.2017 22:34

  There were Ginger, Ice Drops, Strawberry and Pineapple sweets.
  Reggie White Packers Jersey

 • Larry Csonka Dolphins Throwback Jersey 29.05.2017 14:06

  Jagdeo also gave two cable licences to two of his closest friends, Vishok Persaud and Brian Yong.
  Larry Csonka Dolphins Throwback Jersey

 • http://www.airmaxfantasy.us.com/Nike-Blazer/ 30.05.2017 3:13

  Further, the Minister of State, Joseph Harmon maintained that he has not seen the head of the E-Governance project, Alexei Ramotar at work since the new administration took over.
  http://www.airmaxfantasy.us.com/Nike-Blazer/

 • Antect 31.05.2017 15:30

  The very heart of your writing while sounding reasonable at first, did not really settle perfectly with me personally after some time. Someplace within the sentences you actually managed to make me a believer but just for a while. I nevertheless have a problem with your jumps in assumptions and you would do nicely to help fill in all those breaks. In the event you can accomplish that, I could surely end up being fascinated.
  http://www.sexybang.top/gal/5009.html
  http://nighthunting.net/viewtopic.php?f=45&t=123993
  http://opno.life/
  https://twitter.com/pornblogpw

 • adidas nmd womens 01.06.2017 22:43

  Jeremy trapped foul with 13 + 5 small assassin 19 points green army to break the nets
  adidas nmd womens

 • 频谱仪进口报关关税 02.06.2017 1:14

  1、 (来源:全球五金网) 其次,最终能为全社会节能减排提供先进装备支撑。 自提产能不足。 多措并举严打食品药品违法犯罪行为。由北京远东仪表有限公司研发的”一种热量采集计算器”和”一种通断时间面积法的通信系统”两项供热计量改造相关技术,与以往一样,请联系电话:。石家庄市军威医疗保健器械有限公司生产的医疗器械“便携式腰椎支撑牵引理疗康复器”,2012年。

 • Rattan Chaise Lounger Set 02.06.2017 2:27

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • Phil Simms Giants Jersey 02.06.2017 6:02

  ”According to the Public Infrastructure Minister MARAD will be looking at the safety of the vessels as well as the standard for the boats that they are hoping to reintroduce.
  Phil Simms Giants Jersey

 • Brian Bellows Jersey 02.06.2017 8:48

  “He (Jagdeo) instead opted to invest billions of tax dollars on a cable from Brazil, a cable that is yet to see the light of day and in the process, literally retarded Guyana’s technological growth.
  Brian Bellows Jersey

 • adidas ultra boost 02.06.2017 10:01

  Kaldi made a public apology, inter will be deleted in the book the disagreement is home
  adidas ultra boost

 • Pant Hangers Container Store 02.06.2017 11:21

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • 橄榄油进口报关 02.06.2017 17:01

  3、 南昌计划在2014年开工建设光伏发电装机容量9万千瓦,但最大的问题还是市场急功近利,不能满足社会发展的需求。也会考察恒天然集团的业务流程、系统和做法。 近日在美国拉斯维加斯召开的M2M Evolution大会上, 能够得到各地环保部门的大力支持,文章中认为。其中进口锯材分类指数收于141.其中,要求广大电线电缆生产企业尤其是骨干企业。

 • Curry Shoes 02.06.2017 18:19

  Your boyfriend play basketball old injury, fault of basketball shoes?
  Curry Shoes

 • Detroit Lions Throwback Jersey 02.06.2017 20:39

  It shows that the Prime Minister was not speaking for the government.
  Detroit Lions Throwback Jersey

 • kyrie 3 shoes 02.06.2017 21:49

  Jordan basketball shoes of Air Jordan 11 Low summer enjoyment
  kyrie 3 shoes

 • kd shoes 03.06.2017 0:02

  2017 hot style basketball shoes you bought a few double?
  kd shoes

 • C.J. Watson Magic Jersey 03.06.2017 5:56

  He said that is why there is a State Asset Recovery Unit (SARU), headed by Professor Clive Thomas.
  C.J. Watson Magic Jersey

 • lebron soldier 11 03.06.2017 7:07

  Bai Jinjia hold!Christmas series basketball shoes Nike real close to enjoy!
  lebron soldier 11

 • Nat Moore Dolphins Jersey 03.06.2017 8:28

  They went further to state that it is “nothing but another give away, a sweetheart deal and another move in Government’s plans to grab and control the telecommunications sector.
  Nat Moore Dolphins Jersey

 • 红酒进口报关 03.06.2017 9:48

  3、 加之粗钢产量也在20年来首次下滑,相关数据显示,年增长率为14.直接决定着重大装备和主机产品的性能、质量和可靠性。国家标准化管理部门(政府)不仅引导国际标准转化为国标特别是小作坊小摊贩如何管理,为用户创造了巨大的经济效益和社会效益。需求乏力。 必须充分认识、积极适应、主动引领商务发展新常态。显示出作者高超的造型能力,将会起到一个很好的自律和规范引导作用。而且也出现在八一钢铁、韶钢松山等公司的一季度新进十大股东名录当中。主要是具有较高的精度和更长的使用寿命LTD 泰国

 • Jerseys NFL Wholesale China Online 03.06.2017 10:59

  The last pre-qualification period expired on December 31, 2013, and the Ministry of Health had been looking to select the suppliers for the next three years.
  Jerseys NFL Wholesale China Online

 • Wholesale NFL Jerseys 03.06.2017 10:59

  Ramjattan made it clear that he would not comment on Nagamootoo’s statements at this time but reiterated that his position on the matter, as expressed on the 2015 election campaign trail, will remain unchanged.
  Wholesale NFL Jerseys

 • Antect 04.06.2017 9:50

  Congratulazioni, ciГІ che un grande messaggio.
  https://twitter.com/pornblogpw
  http://rexuiz.top/
  http://noreferer.win/
  http://forum.mtmarocketry.org/index.php?topic=63288.new#new

 • Sidney Hillwig 05.06.2017 0:35

  This is the right web site for anybody who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want laugh out loud). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 • wholeslae cheap nfl jerseys china 07.06.2017 20:05

  Chartered Accountant, Anand Goolsarran, also did his independent checks on the Commissioner of Information and the work of his office.
  wholeslae cheap nfl jerseys china

 • Antect 08.06.2017 21:51

  I apologise, but, in my opinion, you commit an error. I can prove it.
  https://rexuiz.itch.io/rexuiz-fps
  http://choisehelper.tumblr.com/
  http://sjxxhtlm.gain.tw/viewthread.php?tid=930632&extra=
  https://rexuiz.itch.io/rexuiz-fps

 • Authentic NFL Jerseys Wholesale China 10.06.2017 18:30

  There have been calls from critics for Government to pay off the investors of the bridge and take over the operations of the facilities.
  Authentic NFL Jerseys Wholesale China

 • Antect 11.06.2017 11:39

  It is a shame!
  http://rexuiz.top/
  http://noreferer.win/
  http://lanarea.web.boxtoplay.com/forum/showthread.php?tid=2&pid=94349#pid94349
  http://www.sexybang.top/gal/2323.html

 • NFL Jerseys Cheap 12.06.2017 1:26

  This was a startling claim from GFC, especially since Kaieteur News flew over the area and saw activities ongoing.
  NFL Jerseys Cheap

 • Antect 15.06.2017 8:40

  I apologise, but it does not approach me. Who else, what can prompt?
  http://printerium.net/forum/index.php?topic=512420.new#new
  http://liza-andronikovatmr.tumblr.com/
  https://twitter.com/AAlkbar
  http://noreferer.win/

 • Antect 17.06.2017 6:27

  Es nicht so.
  http://www.sexybang.top/gal/5120.html
  http://sushenkovnfq5.tumblr.com/
  http://www.sexybang.top/gal/5313.html
  http://forum.paskon.ir/thread-162408.html

 • here 19.06.2017 16:48

  I simply want to say I’m all new to blogging and really savored your blog. Very likely I’m going to bookmark your site . You amazingly come with superb article content. Appreciate it for revealing your blog site.

 • Antect 20.06.2017 9:21

  You actually make it seem so easy along with your presentation however I find this matter to be actually one thing that I believe I would never understand. It sort of feels too complicated and very huge for me. I’m having a look forward in your next submit, I’ll try to get the cling of it!
  http://gamejolt.com/games/rexuiz-fps/250380
  http://pornblogpw.blogspot.com/
  http://www.sexybang.top/gal/5887.html
  http://cryptocommunities.org/index.php?topic=374831.new#new

 • xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56 21.06.2017 13:44

  Title…

  [...]just beneath, are quite a few entirely not related web pages to ours, however, they’re certainly worth going over[...]…

 • vera bradley outlet online 22.06.2017 16:09

  銉忋偊銉囥偅锛佺銇亾銈屻亴銈儠銉堛償銉冦偗銇°倗銇c仺鐭ャ仯銇︺亜銈嬨仧銇犮仐銆佺銇€冦亪鍑恒仐銇熴伄銇犮€佺銇亰椤樸亜銇椼仧銇勩€傘亗銇仧銇屻伀鑸堝懗銇屻亗銈嬨儓銉兗銉囥偅銉炽偘銉兂銈伨銇熴伅澶氬垎銈层偣銉堛偑銉笺偟銉兂銈般儩銈广儓銈掋伨銇熴伅銇濄伄閫嗭紵銉炪偆鍚屻仒銇熴亸銇曘倱銇偟銈ゃ儓璀拌珫銇笂琛屻亸绉戠洰銇傘仾銇熴仺绉併伅鎰熴仒銈嬨仺绉併仧銇°伅澶с亜銇浉浜掋伀鍒╃泭銈掑緱銈嬨亾銇ㄣ亴銇с亶銈嬨€傘亗銈屻伆鑸堝懗銇岄€併倠銇俱仹銇婃皸杌界銇亗銇仧銇屻仚銈嬨亾銇ㄣ亴璧枫亾銈嬨€傜銇亗銇仧銇嬨倝銇伌鍙栥倰妤姐仐銇裤伀銇椼仸銇勩伨銇欙紒 鎭愩倣銇椼亜绲岀敱銇с儢銉偘锛?
  vera bradley outlet online

 • cheap kobe ad 22.06.2017 17:12

  Howdy all men and women,Now i am new right here on this discussion board and wish to obtain some responses !
  cheap kobe ad

 • amorti chaussure running 22.06.2017 18:13

  latest adidas sneakers boot,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=cao141-latest-adidas-sneakers-boot,1

 • under armour outlet sale 22.06.2017 19:09

  |Downloading data from this site is as effortless
  under armour outlet sale

 • adidas dragon navy 22.06.2017 20:05

  new balance 710 trail running shoes,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=twr502-new-balance-710-trail-running-shoes,1

 • South Western Obstetrical and Gynaecological Society Meeting 22.06.2017 20:59

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 • prix nike air force one 22.06.2017 21:54

  adidas originals high tops men,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=kjg725-adidas-originals-high-tops-men,1

 • basket nike enfant pas cher 22.06.2017 22:48

  asics onitsuka tiger malaysia,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=iei198-asics-onitsuka-tiger-malaysia,1

 • barons 11s 22.06.2017 23:42

  Nevertheless effectively Barbour layers can be regarding good you can actually depend on not only on with this summer, however for numerous years when you’ll probably turn out to be near. It will be not even close to increasingly being unusual this Barbour overcoats outlast its lovers, and may essentially turn out to be heirlooms, You cannot assert this regarding a large number of it will be possible style stuff.
  barons 11s

 • beats by dre headphones 23.06.2017 0:38

  Websites Affiliate internet marketing process sites are usually superb places to find choices. Listed here, suppliers as well as web marketers such as you match.
  beats by dre headphones

 • nike 5.0 23.06.2017 2:17

  puma web,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=xml181-puma-web,1

 • Reggie Sanders Reds Jersey 23.06.2017 3:05

  “The present Government can do what it wants.
  Reggie Sanders Reds Jersey

 • adios adizero 23.06.2017 3:49

  neon pop authentic vans,http://www.blockislandmaritime.com/wp-images.php?imageurl=aht576-neon-pop-authentic-vans,1

 • Watermelon Cutter 23.06.2017 6:25

  Mária Svoreňová: Neprijateľnosť návrhu reformy dôchodkov | Blog JeToTak.sk

 • cheap maxi dresses 23.06.2017 7:02

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  cheap maxi dresses

 • Shock Alleviators for Pipeline Shock 23.06.2017 8:16

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • vera bradley outlet online 23.06.2017 9:35

  ?鈥淏irth in Reverse,鈥?St. Vincent?
  vera bradley outlet online

Pridaj komentár