Politická kaviareň
Diskusia 1 403 Krajina kabelárov Väčší formát

Priatelia Zeme-CEPA: Nedržte huby ani krok! Vydržte!

Stanovisko Priateľov Zeme-CEPA k iniciatíve lekárov za zachovanie systému verejného zdravotníctva – odpor lekárov proti privatizácii zdravotníctva je najsilnejší prejav autentickej občianskej spoločnosti na Slovensku od pádu komunizmu.

Priatelia lekári!

Vládna moc, ktorej čelíte, vás možno prevalcuje. Bežní diváci vášho sporu s mocenskými elitami, idiotizovaní masívnou propagandou, ktorej tempu, úrovni ani rozsahu vy nechcete a ani nemôžete konkurovať, vás možno dočasne zatratia. Oproti bežným sporom občanov s mocou ste do tohto boja vy vsadili aj svoju profesionálnu budúcnosť a ak prehráte, prídete o prácu a časť z vás zrejme aj o domov.

V autobusoch budete počúvať táranie bezmocných a vyšťavených ľudí vracajúcich sa zo šícht v súkromných firmách, ktoré sú ekonomicky silnejšie než celý štát a ktoré držia v šachu jeho ekonomiku práve vďaka subvenciám, o ktorých sa nehovorí ani nepíše a ktoré im táto istá vláda bezostyšne sype, kradnúc až po dno z rozpočtov všade tam, kde sa formujú základy kultúrnosti, vzdelanosti, šťastia a zdravia spoločnosti. Na istý čas sa práve vaši pacienti postavia do prvých línií proti vám, nemajúc ani tušenia o tom, o čo sa bojuje.

To ale nie je nič nové pod slnkom. Mocní to robili vždy, za boľševikov aj teraz. A robia to všade. Väčšinou dočasne úspešne. Ani algoritmus rozkladania a pacifikácie občianskeho odporu sa oproti minulosti príliš nemenil. Poznáte to – tento krát ho učebnicovo uplatnili na vás. Keďže od zmeny režimu narazila moc vo vašom prípade na najsilnejší odpor, chce použiť najsilnejšie páky. Možno vás za chvíľu do špitálov predvedú policajti… .

Lenže sú limity, ktoré platia univerzálne. Odolajú akejkoľvek arogancii, hlúposti, sile a bohatstvu. Mocní – ak sú dostatočne hlúpi a hryzú tupo ďalej – si na nich vždy vyrazia zuby. Myslíme si, že práve teraz môžeme vďaka vám tento scenár sledovať v priamom prenose. Chceme vám dať nahlas vedieť, že ho sledujeme pozorne, že vám držíme palce a že si váš boj hlboko vážime. V morálnej žumpe, ktorú vám kope dožívajúci mocenský aparát, poctivejší historici nepochybne raz identifikujú zvyšky tých, ktorí tento cirkus platili alebo prevádzkovali.

Ešte tri veci chceme, aby ste vedeli. Po prvé, tento list nepíšeme vláde, naivní nie sme. Iba jej ho posielame na vedomie, bez akýchkoľvek očakávaní.

Po druhé, váš boj – ak sa spor prenesie aj do obdobia po predčasných voľbách – budeme sledovať ďalej. Veríme, že vaše požiadavky sú úplne nezávislé od straníckych farieb ministrov a ich finančných sponzorov a že váš nekompromisný postoj sa v ničom nezmení po zmene vlády.

Po tretie, aj keď je smutné, že vás „rozvinutá občianska spoločnosť na Slovensku“ (o ktorej už u nás armády analytikov napísali stovky kníh, brožúr a najrôznejších správ pre donorov) otvorene a jednoznačne nepodporila, je dobré, že sa postupne kryštalizuje aj tento spoločenský segment. Vaše principiálne a koordinované vystúpenie na ochranu verejného záujmu v zdravotníctve proti predátorským privatizérom a za vytvorenie dôstojných pracovných podmienok lekárov urobilo práve zo stavu lekárov pevný oporný bod autentickej občianskej spoločnosti na Slovensku. Dávate výborný príklad sestrám, učiteľom a vedcom. To nie je málo!
V Banskej Bystrici, 28. novembra 2011

Za Priateľov Zeme-CEPA:

Magdaléna Grambličková, výkonná riaditeľka
Juraj Zamkovský, programový riaditeľ

Share |

Komentáre (9)

 • julino (TVjetotak) 28.11.2011 15:06

  mozte podporit na http://vybrali.sme.sk/c/Priatelia-ZemeCEPA-Nedrzte-huby-ani-krok-Vydrzte/

 • Labkun 28.11.2011 17:50

  Potesi, ked clovek vidi, ze aj ini zmyslaju podobne. Drzim palce lekarom. A hanbim sa za nasu vladu a

  prezidenta. Opat…

 • ticTak 28.11.2011 18:43

  Zdravotní reformy v postkomunistických zemích: privátní zisk, zničený občan, vytunelovaná res publica

  http://umlaufoviny.com/www/res_publica/reportaze/lekari/zdravotni_loupez.html

 • monika 28.11.2011 22:46

  Ako lekarka sa chcem podakovat v aj v mene ostatnych lekarov, myslim zew vsetkym dobre padne takato podpora, ked zo vsetkych stran pocuvame, aki sme nenazrani….

 • Daniel Jankech 29.11.2011 10:05

  Bože koľko nesmiernych tupín.

 • Ľudmila 29.11.2011 14:11

  Páni doktori, držím Vám palce. Neviem, ako celá táto situácia dopadne. Ale myslím si, že nestratíte. Navyše budete vzorom pre ľudí, ktorí nechcú držať hubu a krok a podporovať finančnú oligarchiu. A že kopu ľudí je proti Vám? Viete, ono je to tak: ľudia závidia. Proti lekárom sa doteraz neopovážili ozvať, proti právnikom sa tiež boja ozývať, to len do učiteľov si radi kopnú. Teraz aspoň vidíte, akí sú ľudia v skutočnosti. Na to sa ale vykašlite. To je závisť a teraz ju už nedokázali udržať na uzde. Choďte si za svojím. Robíte vo svojom štrajku aj chyby, ale kto ich nerobí.
  Držím palce. Nedajte sa.

 • Milan Ďurica 29.11.2011 14:20

  Máte moje sympatie, vydržte, privatizácia zdravotníctva je to najhoršie čo nás môže postihnúť.

 • rukojemnik pahltneho lekara 29.11.2011 14:47

  Kollár a jeho lyžiarske stredisko
  http://www.topky.sk/cl/100371/1292364/Odborar-Kollar-a-jeho-lyziarske-stredisko–Dotacia-183-tisic-eur-od-Smerakov-

 • Joe 29.11.2011 14:50

  Nech vsetci doterajsi ministri, poslanci, bankari apod. vratia statu / ludom to co neopravnene nakradli / a hned bude dost penazi v systeme!

Pridaj komentár