Politická kaviareň
Diskusia 1 364 Krajina kabelárov Väčší formát

Krajina bohov

Prečítal som si, ako nastupujúci premiér Robert Fico študentom v Bratislave prednášal o ľudských právach tak, že negoval samotný koncept ľudských práv. Ako celou svojou autoritou legitimizoval vo svojej podstate rasistický náhľad, detailnejšie ale ešte stále politicky korektne rozvedený Robertom Kaliňákom, že Rómovia sú tolerovateľným príveskom slovenského národa za predpokladu, že sa správajú „slušne“.

V praxi to znamená, že s nimi nik nechce nič mať, iba nech sa správajú v súlade s tým, čo im nadiktujú konkrétni zástupcovia mocenského aparátu štátu – v opačnom prípade nedostanú žiadne dávky, maximálne tak jedlo a šaty. Možno som už staromódny, ale čo si pamätám, tak je to v rovnako príkrom rozpore so sociálno demokratickým presvedčením ako trest smrti či farmársky zákon.

Politik, ktorý by takéto ohavnosti skúsil prednášať na akademickej pôde v civilizovanej krajine, by z nej mal byť okamžite vyhnaný salvou vajec za ohlušujúceho piskotu rozhorčenej mládeže. V Bratislave sa nič také neudialo. Prečo?

Pri tejto príležitosti som si spomenul na jednu veľmi milú pani, ktorá sa po tom, čo dlhé roky drela ako živnostníčka, rozčuľovala nad tým, že má ako dôchodkyňa menší príjem ako Rómka, „ktorá v živote nerobila nič, okrem rodenia deti.“ Jej problém nebol v tom, že jej sen o zbohatnutí podnikaním sa nenaplnil. Jej problém nebol v tom, že si živnosť založila aj preto, aby si zvýšila beznádejne nízky disponibilný príjem nižšími odvodmi. Jej problém nebol v tom, že ako bývalá živnostníčka má smiešny dôchodok. Jej problém bol v tom, že niekto iný má dôchodok o niečo vyšší, aj keď rovnako biedny, pričom neprešiel tými istými strasťami, odriekaním a frustráciami ako ona.

Všade vo svete sociálni demokrati učia chudobných, aby si nezávideli, aby sa spojili, pretože jedine v ich jednote je sila, ktorá dokáže presadiť spravodlivejšiu spoločnosť, zabezpečiť prerozdeľovanie celou spoločnosťou vytvoreného bohatstva. Všade vo svete, okrem Slovenska.

Som si istý, že keď budú „Ficovci“ v Bruseli naozaj „sondovať“, kam až môžu pri riešení „rómskeho problému“ zájsť, dostanú preplesk. A verím, že nie preto, že získali mandát vládnuť v malej krajine, ako to očividne chápe a verejnosti podsúva Robert Fico.

YouTube Preview Image
Share |

Komentáre (141)

Pridaj komentár