Politická kaviareň
Diskusia 911 Krajina kabelárov Väčší formát

Star Wars pod lampou

Štefan Hríb a jeho lampa pre mňa dokonale zapadajú do obrazu krajiny, ktorý v rozhovore pre Sme na príklade súdnictva vykreslil Rado Procházka. Minule opäť raz „riešil“ pravicovú psychodrámu a pritom pokútne robil PR kampaň pre kamárata. Samozrejme, že vo verejnom záujme. Lebo bývalý minister, bla bla bla, rozkol vo veľavýznamnej politickej strane, bla bla bla, mrte preferenčných hlasov, bla bla bla, boj proti oligarchii, bla …atď. Poznáme, nik sa nemusí unúvať. Ibaže my nežerieme seno.

Pravda, Pištov „mienkotvorný výtlak“ je aj s pozérsky prižmúrenými očami veľmi obmedzený. Všetci tí jeho kamaráti, v prospech ktorých doteraz veselo znásilňoval pojem verejnoprávnosti, nakoniec dopadli tak, ako dopadli. Otázne je len, čo všetko cestou do zabudnutia stihli vykonať. Tuším, že žiadne zázraky.

Musím však priznať, že ma druhá časť spomínanej relácie prekvapila. Nie v tom, že by bol moderátor snáď prekročil svoj tieň. Nie. Vravel som si, klasika, teraz pomaličky zaspím, však lampa, bzučanie hmyzu, prítmie, padajúce lístie či kvety, či ako sa to volá… . Lenže odrazu som mal pocit, že pozerám Star Wars!

Senátor Palpahríb to mal ako vždy dokonale naplánované, jeho zlosynská dramaturgia bola zhruba nasledovná: Zbytočne sme Grécko zachraňovali, situácia sa len zhoršila. Gréci odmietajú ďalej šetriť, Nemci odmietajú ďalej platiť. Európska federácia je nezmysel. Riešenie? Prestaňme si žiť nad pomery.

Do arény najprv akože na férovku proti Hanovi Filkovi a Obi-Slavovi Geistobimu vpustil Dartha Karpiša s Rolandom Crumbom, ale keď sa rozpútala tá pravá intergalaktická mela, neodolal a ako vždy sa pridal na jedinú správnu stranu sily. Bolo to dlhé a bolo tam všetko: laserové meče, neutrónové kanóny, nadsvetelná rýchlosť, interplanetárne skoky, stunty aj kotrmelce, dokonca aj prvky komédie. Mňa najviac rozosmial Roland Crumb (fanúšikom odporúčam nezabudnuteľnú pasáž kde zavalil: „Veľmi zásadná otázka“, v archívnom videu od 75:05).

Ale vážne. Všetci sa v relácii zhodli, že skutočný problém je v bankovom sektore. Juraj Karpiš dokonca správne pripomenul, že v Európe sú banky pre reálnu ekonomiku na rozdiel od Spojených štátov amerických nielen životne dôležité, ale aj prakticky nenahraditeľné. Všetci sa zhodli aj na tom, že v prípade odchodu Grécka z eurozóny môžeme počítať s finančným koncom sveta tak, ako ho poznáme.

Táto zhoda v analýze problému je nová a vítaná. Ešte pred pár mesiacmi sme sa totiž na Slovensku hádali o tom, či bankrot Grécka ohrozí aj slovenské banky alebo euro. Pán Karpiš si isto spomenie, že v presvedčení, že bankrot nič zásadné neohrozí, strana SaS nakoniec položila vládu Ivety Radičovej na otázke eurovalu. Ktože to tej strane SaS vtedy radil?

Určite sa však nezhodneme na tom, čo z analýzy vyplýva. Život nie je videohra, kde po GAME OVER stačí stisnúť RESTART a ide sa znova. Bankrot Grécka s domino efektom, ktorý by riskoval položiť celý finančný systém, je možno niečo, čo dokáže ako malichernosť zo stola večnosti zmietnuť intelekt od malička traumatizovaný predstavou o raji, pekle a očistci, ale určite nie človek ašpirujúci na múdrosť a dobro, pričom nielen to vlastné.

Preto mal euroval v danom momente zmysel – umožnil postupný, riadený bankrot Grécka. Prečo to nestačilo? Pretože problém nie je v gréckych verejných financiách.

A teda späť k jadru problému, k tým bankám. Čo s tým? To bol v Lampe presne moment, keď napätie kulminovalo. Rado Geist a Martin Filko sa snažili vysvetliť, že ďalším krokom bude buď federalizácia, alebo rozpad EÚ. Štefan Hríb, ktorému sa koncept federácie zjavne zlieva do akejsi utkvelej a v podstate nacionalistickej predstavy politickej jednoty, to zmietol zo stola. Pre Juraja Karpiša z INESS Consult s.r.o a Rolanda Ižipa zo zvláštnej firmy Trim Brokers (ináč konflikt záujmov jak vyšitý a vo verejnoprávnom médiu neprípustný), ktorí nechápu zásadný rozdiel medzi jednotným a voľným trhom, je to tiež sci-fi.

V tomto kontexte len pripomeniem článok z novembra minulého roku:

Rozhodujúce totiž nie je, že sa štáty navzájom podrážajú, ale prečo. To je nosný motív európskej integrácie, ktorá začala pacifikovaním a odpolitizovaním priemyslu založenom na ťažbe uhlia a výrobe ocele.

Skrátka, som všetkými desiatimi za európsku federáciu. Ale dnes ju chcem mať takú, aby dostala pod kontrolu bankový priemysel, aby zlikvidovala tieňové finančníctvo, aby regulovala kapitálové toky minimálne v tom zmysle, že ich znemožní z a do daňových rajov. Iná európska federácia by bola len akumuláciou našich dnešných problémov. Ľudovo povedané: Problém by síce posunula na vyšší level, ale nevyriešila.

A čitateľovu pozornosť upriamim na v zákulisí už niekoľko týždňov prebiehajúce lobovanie prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho za Európsku bankovú úniu.

Na záver: Európske dianie na Slovensku dlhodobo najprezieravejšie pozoruje Rado Geist. S jeho nedávnym článkom tradične súhlasím takmer do bodky. Takmer, pretože mám pocit, akoby ho písal s tým, že tie hlbšie zmeny nutné na vyriešenie krízy ešte len prídu. Akoby jednania o nich ešte stále neprebiehali, a my by sme sa na ne mali zatiaľ len správne mentálne nastaviť – byť ochotní o nich vôbec uvažovať. Myslím, že Rado Geist reaguje skôr na nastavenie svojho okolia ako na faktický stav. A nemyslím tým len na intelektuálne bonsaje v INESS či .týždeň. Mierim aj na slovenský diplomatický zbor, ktorý si pod staronovým ministrom aspoň na vizitke vyárendoval aj európske záležitosti.

V skutočnosti tie zmeny totiž už dlhšiu dobu prebiehajú. Pozorujeme ich dlhé mesiace každý deň, možno príliš zblízka, aby sme vždy presne vedeli, v akej sekvencii sa práve nachádzame. Ale hlavne, ten veľký skok je už za dverami. Faktický bankrot Španielska je posledným štádiom pred útokom na srdce Európskej únie. Nie náhodou sa pri všetkých dôležitých stretnutiach medzi Merkelovou, Hollandom a Obamom začali v poslednej dobe motať Monti a Draghi… a nie Rajoy.

YouTube Preview Image
Share |

Komentáre (24)

 • tomas 04.06.2012 11:01

  Môže mi niekto reálne vysvetliť prečo sa Karpišovi a celej tej libertariánskej sekte dáva na Slovensku tak obrovský, mediálny priestor? Všade na svete sú títo jehovisti vytláčaní na okraj slušnej diskusie, akurát u nás sú v stred. Resp. udávajú tón diskusie. A pritom, títo anarchokapitalisti nemajú čo pozitívne a konštruktívne tejsto spolčnosti ponúknuť. A prečo ich vlastne platí PENTA?

 • palo satko 04.06.2012 11:22

  pozeral som tu debatu a chybalo mi tam to podstatne. nazor niekoho čo naozaj može za slovensko rozhodnuť alebo ma na slovenske rozhodovanie vplyv a ked ani to nie, tak niekoho kto by vobec nejaky realny slovensky vplyv identifikoval.
  ani ja si neviem predstaviť, kde sa slovensko ocitne. či budeme pozvani podobne ako za Henricha III. v roku 1043 do kostnice na novodobí “day of indulgence” a merkelova nas prijme pod ochranu ako vazalov a predpiše počet vypasenych volov, čo maju odpochodovať na západ, alebo sa na nas kaiserin angela vykašle ako počas tatarského vpádu fridrich II. a uprednostni svoj problem v taliansku a východ prenecha aziatom, vlkom a hladomoru.

 • Martin 04.06.2012 13:38

  Asi preto, že zatiaľ celkom hovorí k veci a zatiaľ sa jeho predpovede celkom napĺňajú.
  A prečo by mali byť jehovistami?

 • guru 04.06.2012 14:01

  Nerozumiem komentáru, ktorý ostrakizuje názory, zhodné, alebo podobné s kopou prominentných ekonómov z najväčších univerzít. Nehovorím o tom, že článok prináša nulovú infomačnú hodnotu.
  O prezieravosti R. Geista je načim pochybovať. To isté sa dá povedať o komentároch, ktoré vychádzajú v “diabolskom” týždni. Tiež sa o nich dá pochybovať.
  Záleží totiž na tom, aký je náš svetonázor, resp. ideológia. Čomu pripisujeme kľúčový význam, ktorým javom.
  Preto nerozumiem konfrontačnému a zosmiešňovaciemu tónu. Poukazuje to skôr na úbohosť autora článku. Asi preto ten “anonym”.

 • he 04.06.2012 16:52

  poliačik už aj tu komerntuje? v socanskom brlohu?

 • VBCh 04.06.2012 16:53

  Ronald, nie Roland. Ale nechápem to ako zámernú chybu, robia ju mnohí.

 • Marian 04.06.2012 19:20

  Martin, podľa mňa p. Karpiš hovorí úplne z cesty, len neviem či zámerne, alebo z presvedčenia. Štát dereguloval po vzore neoliberálov všetko možné aj nemožné od 70. rokov. Čo to prinieslo? Stále častejšie a hlbšie ekonomické krízy! Voľný trh sme tu mali v 19. storočí a hádaj čo spôsobil? Sociálny štát vznikol za kancelára Bismarka a on určite nebol žiadny altruista. Paradigma voľného trhu je empiricky neobhájitelná!

 • tomas 04.06.2012 20:37

  @Martin, už si niekedy rozprával s Jehovistami? Odporúčam. Tí sú pevne presvedčení o svojej pravde a niet toho boha, čo by im vyvrátil to ľpenie na tom ich videní sveta.

  To co predpovedal Karpiš, vedel každý priemerne vzdelaný a rozhľadený človek už dávno. Mňa nezujíma scenár deštrukcie, ale záchrany. A títo sektári nech si svoje predpovede nechajú na Digital Park…

 • Synn 04.06.2012 20:41

  Smejem sa tejto snahe vytláčať Karpišove názory niekam na okraj alebo tvrdiť, že v “civilizovanej Európe” nemajú miesto. Si pozrite nemeckú debatu, kde renomovaní ekonómovia ako Hans-Werner Sinn alebo Hans-Olaf Henkel hlásajú veci z podobných pozícií ako u nás Karpiš, nehovoriac o hlase nemeckých ústavných právnikov. Celá škola v tradícii Bundesbanky. Dokonca by sa dalo povedať, že toto je v Spolkovej republike dominantný odborný pohľad na problémy eurozóny a názory ako Tiburon sú skôr vlastné politikom.

 • peet 05.06.2012 4:52

  ad Jehovisti

  Pri tom som si spomenul na vystúpenie mr. Ižipa v diskusii v Panta rhei.

  http://www.youtube.com/watch?v=aDUSendVddM

  Ten štýl, ten tón a tempo reči. Presne ako keď černošský kňaz nejakej obskurnej americkej cirkvi vo vytržení chváli boha a zatracuje diabla. Už tam len chýba ten dav, ktorý po každej vete vykríkne “halelujah”.

  Sú to jehovisti a presne tak končia, ako okrajové figúrky… pozrite sa ako vychádzajú voľby. Keby za nimi nestál veľký kapitál, tak by po nich neštekol ani pes.

 • Ivan 05.06.2012 7:01

  Som sa dobre pobavil. Toľko blbostí v jednom článku…

 • Gretzky 05.06.2012 10:35

  Skvely clanok. 100 bodov. Pani Karpis a Izip akosi frisko zabudli na “subprime mortgages” a “bailout 2008″ a ze dnesna situacia je len pokracovanim hasenia tohto poziaru.Europa nema v globalnych suvislostiach inu moznost nez su reformy a pokracovanie integracie.Okolo Grecka je vela placu ale nakoniec to bude stat zato.
  http://www.youtube.com/watch?v=TY1JZuhCj5s&feature=relmfu

 • VBCh 05.06.2012 10:56

  Gretzky: Co bude stat za co?

 • Gretzky 05.06.2012 23:42

  @ VBCh
  Vsetky bolestive a chaoticke zmeny za silnejsiu a integrovanejsiu Europu ;) Je to tazky porod ale verim ze Grecko sa postupne pomaly postavi na vlastne a pojde to aj bez zaniku Eura ako ho pozname dnes.

 • libertarian 06.06.2012 8:40

  Nuž, ten komentár je nazornou ukažkou, ako sa to robí, ked nie su argumenty na to, čo chce autor niekomu vtlcť do hlavy. Ostava mu len zosmiešnovanie, ironia, lži. Autorovi to iste zachráni zvyšok sebadôvery, a niekoľkým ideovým spojencom to dodá par kvapiek istoty. Ale nikoho kto uvažuje, to nepresvedčí. Takže celkom neškodný text.
  A čas pracuje PROTI takýmto názorom – kríza sa blíži každým týždnom. A splašené pobiehanie šéfov EU po pravidelných summitoch, nočné telekonferencie najnajNajdôležitejších politikov sveta to dokazujú. Prečo asi týto supermani tak pojašene pobiehajú, ak sú slová Karpiša o kríze také jalové ??? Asi tí EU supermani veria Karpišovi viac ako Tiburon.

 • peet 06.06.2012 8:48

  ad libertarian

  “Ostava mu len zosmiešnovanie, ironia, lži”

  - presne tak. A týka sa to predovšetkým tvojho príspevku. Prečítal som si text ešte raz a nenašiel som žiadne miesto, kde by autor písal, že by nejaké slová o kríze boli jalové. Naopak. z textu:

  “Pán Karpiš si isto spomenie, že v presvedčení, že bankrot nič zásadné neohrozí, strana SaS nakoniec položila vládu Ivety Radičovej na otázke eurovalu. Ktože to tej strane SaS vtedy radil?”

  vyplýva, že práve autorovi sa zdá, že p. Karpiš v istom okamihu závažnosť a naliehavosť krízy podcenil.

 • Gretzky 06.06.2012 11:53

  @ libertarian
  Klasicky libertarian ;) arogantny,uzkoprsy,linearny,egoisticky a vystraseny :D

 • libertarian 06.06.2012 12:16

  pre peet :

  autor píše :
  ” Senátor Palpahríb to mal …, jeho zlosynská dramaturgia bola …. Gréci odmietajú ďalej šetriť,. Do arény najprv akože na férovku proti Hanovi Filkovi a Obi-Slavovi Geistobimu vpustil Dartha Karpiša s Rolandom Crumbom, ale keď sa rozpútala tá pravá intergalaktická mela, neodolal a ako vždy sa pridal na jedinú správnu stranu sily. Bolo to dlhé a bolo tam všetko: laserové meče, neutrónové kanóny, nadsvetelná rýchlosť, interplanetárne skoky, stunty aj kotrmelce, dokonca aj prvky komédie. Mňa najviac rozosmial Roland Crumb”

  - nuž, ťažko z tohto typu prejavu usudzovať, čo si autor skutočne myslí, a čomu verí. K veľmi vecným a konkretnym tvrdeniam Karpiša prakticky absolutne nič neargumentuje. Jeho komentár je na úrovni slovenskej krčmi IV.c.sk. krátko pred polnocou. Omlúvam sa slovenskej krčme- je slušnejšia.
  Lampa nebola ani o SaS, a iba klamár môže tvrdiť, že
  ” strana SaS nakoniec položila vládu Ivety Radičovej” .
  A pointou sulíkových tvrdení nebolo, že kríza nehrozí, ale že ” účast slovenska na eurovale je škodlivá pre Slovenských občanov”. Dnes to už je jasné, o tie prachy prídeme skoro iste. A samotní Greci pre splatenie SVOJICH dlhov nerobia nič.

  Ak niekto schvaluje to, že podiel slováka na platbe do eurovalu v pomere k jeho platu je vyšší u slováka, ako u Nemca, tak škodí slovákom. A protiSulíkovská koalícia toto schválila.

 • libertarian 06.06.2012 12:32

  Pre Gretzky :
  píšeš :
  ” Vsetky bolestive a chaoticke zmeny za silnejsiu a integrovanejsiu Europu Je to tazky porod ale verim ze Grecko sa postupne pomaly postavi na vlastne a pojde to aj bez zaniku Eura ako ho pozname dnes.”

  1. Slovákov drží EU aj ich vlastní politici pod krkom, my máme doplacať na to, aby si iní žili v blahobyte.
  2. “bez zániku Eura ” – ŽIADNA mena nezanikla v historii inak, ako tým, že ju jej “správca” začal tlačiť “o stošesť”. Ako divý. Meny nezanikajú tým, že sa PRESTANÚ tlačiť. Euru NIČ nehrozí, okrem extrémneho tlačenia. V ohrození sú iba štátne kasičky. NIE MENA. Taký malý rozdiel je to. Ak porozmýšlaš, pochopíš.
  ————————————–
  “Grecko sa postupne pomaly postavi na vlastne”
  - Grecko už škrtlo miliardy svojich dlhov svojim veritelom , a toto nazvať “postavenie na vlastné” , to je parodia.
  Keď zvyšok EU zaplatí VŠETKY grécke dlhy, a greci potom podobne škrtnú dlhy voči nám, potom sa “postavia na vlastné” . A my ľahneme. Chceš obetovať seba (a ostatných) za grékov ?
  ————————————————————
  Hmmm….. “Gretzky” = “Grécky” ???

 • Gretzky 06.06.2012 14:54

  @ Libertarian

  Odpoviem ti takto, aspon si precvicis anglictinu ;)

  http://www.youtube.com/watch?v=BcuAOdXD0Go&feature=related

  Ten vas Ron Paul dostal poriadny argumentacny preplesk.Vy libertariani uvazujete v inej dimenzii a kompletne ignorujete ekonomicke a spolocenske suvislosti s cielom za kazdu cenu popierat autoritu,pricom si ju sami vytvarate.Ste vystraseni sami zo seba.

  Grecko je ako narkoman,ktory sa potrebuje dostat zo svojej zavislosti a potrebuje na to pomocnu ruku a cas na vyliecenie.Ci uz sa to bude diat s Eurom alebo bez.Podla drvivej vacsiny ekonomov by vsak odchod Grecka z Eurozony sposobil ,v zavislosti od stupna pesimizmu,rozirenie nakazy, pad trhov s nedoziernymi nasledkami nie len na ekonomiky Eurozony ale celeho sveta a mnohi, otvorene hovoria o navrate krizy z 30 rokov minuleho storocia.Inym slovom,je to vo hviezdach.Preto radsej budem robit vsetko preto,aby som mal veci ako tak pod kontrolou nez by som nechal udalostiam volny priebeh.A je uplne jedno,ci je to primarne problem bank alebo kohokolvek ineho.Banky ,nech uz su akekolvek,su a aj budu sucastou rovnice.V konecnom dosledku vsak banky mozu polozit nie len sami seba ale aj ekonomiku ako taku.A to sa potom tesme, na tie liberalne utopie v priamom prenose ;)

  Mimochodom.O bezcharakternosti a zakomplexovanosti Hriba uz na Slovensku pochybuje asi len malokto.Hadam uz len nejaku tu kritiku znesie,kedze ju aj s takou oblubou rozdava ;)

 • peet 07.06.2012 5:35

  ad libertarian.

  Musím ťa uistiť, že ani z toho, čo si tu znova napísal, nevyplýva, že by autor nebral reči o kríze vážne… teda, že krízu nepodceňuje. Ty to však sugeruješ, keď sa dotazuješ na dôvody: “Prečo asi týto supermani tak pojašene pobiehajú, ak sú slová Karpiša o kríze také jalové ??”.

  Pobiehajú, pretože kríza je vážna vec. Nikto to tu nespochybňuje a ty si len staviaš slameného panáka.

  Ostatné myslím vystihol Gretzky

  PS. týto sa píše s mäkkým i

 • Gretzky 08.06.2012 1:22

  Vsetci Karpisovia a Izipovia by si mali zopakovat nedavnu uz notoricky (ne)slavnu minulost.Pomohlo by,ak by sa dokazali vo svojich uvahach odputat od grafov a kriviek a uvedomit si,ze ekonomika su v prvom rade ludia a ich osudy…az potom vsetko ostatne.Ak si niekto mysli,ze exit Grecka a nasledne konzekvencie,by trhy zobrali akoze v “pohodicke” (akeze to mal Karpis vysvetlenie?! ..ze ved banky uz toto riziko zapocitali?!) tak je alebo blazon,alebo hlupak.
  Ako sa vyjadrila Merkelova – “We are not gonna have a Lehman Brothers”-
  http://www.youtube.com/watch?
  v=T3CDGh4cXU0&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=VBmOEI7Ob9M&feature=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=JB4wefzZLNc&feature=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=XU6c1lIEkuQ&feature=relmfu

 • Gretzky 08.06.2012 1:27

  oprava prveho linku z predosleho postu

  http://www.youtube.com/watch?v=T3CDGh4cXU0&feature=relmfu

 • wjdiaavkpm 10.12.2016 8:17

  kn9fNV ftgslynbhahc, [url=http://fsexxvnauakc.com/]fsexxvnauakc[/url], [link=http://yzbobpmcwpnc.com/]yzbobpmcwpnc[/link], http://vfibrrvkmrbb.com/

Pridaj komentár