Politická kaviareň
Diskusia 541 Krajina kabelárov Väčší formát

Reklama na extrémnu nerovnosť

Jubileá sú príležitosťou na prezentáciu víťazov, lúzri musia sedieť ticho v kúte. A tak pri každom výročí Novembra, rozpadu Československa, či trebárs vzniku Matice slovenskej… sledujeme exhibíciu trotlov, čo velebia súčasnú životnú úroveň – aká je oproti totalitnej minulosti lepšia. Ako je to však s nerovnosťou, ktorá sa do ód nedostane?

V dnešnom blogu sa pozerám na nerovnosť ako na systémovú príčinu aktuálnej krízy. Sledujem reverz do roku 1913, komentujem eróziu štátu a čoraz silnejšiu pozíciu bánk a korporácií. Nemeckým firmám znížili dane, aj tak odrbali na daniach o desiatky miliárd eur. Ruská oficiálna úroveň nerovnosti je podhodnotená. Našich predavačov zlatých nugetov to netrápi. Na koniec si dám ruskú zmrzlinu.

YouTube Preview Image

Zdroje, na ktoré odkazujem v príspevku, nájdete tu:

Facundo Alvaredo, Anthony B. Atkinson, Thomas Piketty, Emmanuel Saez: The Top 1 Percent in International and Historical Perspective

German companies avoid billions in taxes

Economist Who Fled Russia Cites Peril in Politically Charged Inquiry

Sergei Guriev and Andrei Rachinsky: The Evolution of Personal Wealth in the Former Soviet Union and Central and Eastern Europe

Žijeme si lepšie. Hoci si to nemyslíme

Nerovnosti sú na Slovensku stále nízke

John Maynard Keynes: The Great Slump of 1930

Vegetarian Nightmares and Hot Chicks: Meet Harry Egipt, Forgotten Genius of Soviet TV Commercials

Share |

Komentáre (27)

 • Zavacký 08.06.2013 10:44

  Zabitý čas.

 • Lucy 08.06.2013 10:55

  Veru zabity, snazit sa nieco povedat ludkom ako Zavadsky je p. Vitkovic hadzanie peral sviniam, pokial nemate majetok ako Geissen, tak ta socialna nerovnost sa tyka kazdeho a kazdy z nas sa moze dostat na jeho dno, staci ked niekoho blizkeho z vasej rodiny postihne nejaka dlhodoba chronicka choroba, ci uraz s dozivotnymi nasledkami.

 • pumpa 08.06.2013 14:44

  Pekne pekne … 20 -teho som tam, keep going …

 • Nikola 08.06.2013 18:08

  product placement týždňa? :) … to samozrejme len tak podpichujem, keďže v jednom blogu ste spomínal o týždni, že by ste to v živote nekúpil … som zvedavý na ďalšie diely a možno raz i tú knihu

 • Boris 08.06.2013 20:17

  Na ten úvod som nepochopil čo ste mysleli pod tým že “roboti nebudú za nás robiť”.
  Digitalizácia práce existuje a deje sa exponenciálne.
  Dobrý príklad je kniha: Erik Brynjolfsson and Andrew Mcafee – Race against the machine (torrent for free) – Erik Brynjolfsson is the chair of the MIT Sloan Management Review, where Andrew McAfee is a principal research scientist.
  Môžem menovať aj iné práce iných autorov, ale táto je dosť podstaná. Hlavne sa jedná o poznámku exponenciálneho rastu digitalizácie práce nie lineárneho.
  Hovoria o tom že v najbližšich rokoch nás čaká technologická nezamestnanosť pretože už v dnešnej dobe sa automatizuje obrovskou rýchlosťou a súkromný sektor nestačí reagovať na tieto zmeny (tvorbou nových odvetví). By ste niečo o tom mohli povedať že prečo nás to nečaká alebo dať Literaturu či Link. Ďakujem.

 • Vilo 09.06.2013 7:42

  Systémovym problémom nerovnosti je centralizácia moci.
  Tak ako sa zvyšuje centralizácia , priamo úmerne rastie aj ekobńomická nerovnosť. O tom bol na začiatku škandinávsky model. Škoda , že sa nikto nevenuje skúmanim začiatkov škandinávskeho modelu. V škandinávii je dosť analýz, ktoré sa tomu venuju, ale nikto ich nprekladá a nikto ich neštuduje. Som presvedčený, že marxisti sa na na škandinávskom modele priživili až na záver. A v súčasnosti sú prááve práve oni likvidátormi škandinávskeho modelu.
  Pokiaľ by ste chceli pár titulov ktoré sa tomu venujú, môžem Vam ich uviesť!

 • Robo 09.06.2013 22:00

  Daj preklad toho Keynesa, ak je kľúčový.

 • no 10.06.2013 8:02

  viac citat, menej dristat

 • grcator 10.06.2013 10:44

  buhehe, dobry humor – ze pricina krizy je nerovnost, to moze povedat ozaj len mentalny komunista, nebude nerovnost nahodou dosledok? Samozrejme ze horne percento, t.j. vlastnici budu bohatnut ked ich firmy vsetko vyrobia v cvargistanoch a doma zostanu nezamestnani – ale co s tym, ochranarske opatrenia obchodne vojny?

 • Tatran 10.06.2013 18:19

  Vyborny a velmi trefny prispevok p. Vitkoivc. Som rad, ze ste spat na webe a tesim sa na dalsie casti. Tesim sa aj na zivu prednasku, ak ju nestihnem, urcite si ju pozriem na videu. Vela stastia v dalsom boji s veternymi mlynmi.

  PS: Tocenie tej reklami si dievcina ocividne uzivala :)

 • mako 11.06.2013 11:35

  zaujimave, rad vas opat pocujem pan vitkovic, dufam, ze kaviarne nenechaju na seba dlho cakat

 • Peter G 11.06.2013 16:51

  Boris: tu Mcafee na TED: http://www.ted.com/talks/andrew_mcafee_what_will_future_jobs_look_like.html

 • peter ondrej 12.06.2013 10:12

  Zdravim pan Vitkovic,
  otazka na telo = ako je to s Vasou planovanou knihou? Kedy to vydate a kde sa bude dat kupit?
  dakujem,
  Peter Ondrej

 • jana 12.06.2013 15:11

  http://www.zlo.cz/inside-job.php

 • Boris 12.06.2013 21:10

  Peter G – videl som to, ale ďakujem. Kniha má viac detailnejšia, sú tam vedecké dáta a zdroje. Richard Filčák – článkom Práca a Stroje už začal horiť o Technologickej nezamestnanosti tu na blogu v JeToTak. Mňa zaujíma p.Vítkovičov názor v minulosti ma jeho blog posunul trocha ďalej, len “nikdy nenačal tento koláč”. Aspoň ja o tom neviem.

 • Boris 18.06.2013 8:59

  Paul Krugman – Technologicka nezamestnanost
  http://www.nytimes.com/2013/06/14/opinion/krugman-sympathy-for-the-luddites.html?_r=0

 • Peter G 18.06.2013 10:50

  Technologicka nezamestnanost je zaujimava tema a neviem ci sa to bude nejako rozoberat. Otazkou je, ako ju riesit bez toho, aby sme “neznicili” sucasne ekonomicke struktury (myslim tym to, ze ist cestou inovacie nie destrukcie), alebo nezastavili napredovanie. Samozrejme mozeme hovorit o “investovani” do vzdelania, alebo zvysenim dani… obavam sa ale, ze sa to zacne riesit az vtedy ked to bude obrovsky problem (ako vzdy).

 • Peter G 18.06.2013 10:55

  Pan Vitkovic sa bude skor zaoberat slovenskou ekonomikou, ktora mi je trochu cudzia. Uprimne neviem co chce povedat… napisat. Ked sa uz nic ani neda, pretoze je “vsetko jasne”. Tato krajina bola uz x-krat predana a kupena oligarchami, ci uz domacimi, alebo zahranicnymi. Skor by bolo uzitocne ist bud viac do konkretnych pripadov (odvetvia, regiony), alebo sa bavit o ekonimike a ekonomii ako takej.

 • Boris 19.06.2013 9:42

  V skutočnosti ideme cestou deštrukcie už teraz, rastová ekonomika a celá peňažná štruktúra podnecuje ku korupcii, vojnám, chudobe a ničí túto planétu. Investovanie do vzdelania je tá najlepšia možná investícia, ale zároveň nie kvôli tomu, aby sme mohli rýchlo a efektívne vytvárať ľudí pre nové profesie, ale naopak ľudí, ktorí študujú celí život a sú multidisciplinárne zdatný (mnohostranní ľudia), aby nemohli byť zneužívaní v oblastiach, ktoré nechápu, ako to vidíme dnes. Pokrok v technológiách a ich efektívne využívanie už dnes dovoľuje eliminovať viac ako dve tretiny všetkých prác na planéte (kvalifikovaná/ nekvalifikovaná) pod tým sa rozumie aj to že ak sa eliminuje rastový systém „slobodného podnikania“ tým sa eliminujú rôzne nepotrebné tzv. „parazitické profesie“, ako politik, právnik, sudca, vojak, policajt atd. ktoré sú tu nie na ochranu ľudí, ale na udržanie etablovaného systému a ochranu majiteľov inštitúcii.(Nič proti týmto ľuďom, aj voľakedy, keď sa človek narodil do otrokárskej spoločnosti, ako otrok tak si myslel že to tak má byť a že byť otrokom je normálne, preto mnohý tento systém berú, ako samozrejmosť a nespochybňujú ho a dokonca ho ochraňujú lebo je toto jediné čo poznajú – „tu aspoň poznajú svojho otrokára“ a podobne myslenie a hodnoty prenášajú na alternatívne systémy pretože ich nepoznajú a v rámci svojej obmedzenosti všetko spájajú s komunizmom, socializmom, kapitalizmom alebo fašizmom ( a iným -izmom) poprípade hybridom spomenutých konceptov ) Pre terajší systém a metódy rozhodovania musíme mať, alternatívu, aby to fungovalo pred rokom som sa dozvedel o Zdrojovej Ekonomike (The resource based economy) /Jacqie Fresco . Je zaujímavé, ako sa dospieva k rozhodnutiam v tejto počítačom riadenej spoločnosti, ktorá zakladá na dnes už dostupných technológiách:
  Kto robí rozhodnutia v zdrojovej ekonomike? Nikto nerozhoduje. Proces dospievania k rozhodnutiam v tejto ekonomike sa neopiera o názory politikov, firemné, alebo národné záujmy, ale skôr k všetkým rozhodnutia by sa malo dospievať na základe zavádzania nových technológií a zemskej únosnosti. Počítače by mohli poskytnúť tieto informácie elektronickými senzormi v celom priemyslom, fyzickom komplexe, aby sa dospelo k vhodnejším rozhodnutiam. Inak povedané v RBE: používajú vedeckú metódu a počítače, ktoré získavajú priamu spätnú väzbu od okolia. Môžete si to predstaviť, ako globálny autonómny nervový systém. Ľudské telo automaticky reaguje na infekciu. Pokiaľ má infekciu v päte, neexistuje žiadna schôdza výboru buniek, ktorá informuje mozog o infekcii. Nervový systém nasmeruje protilátky na infikované miesto automaticky. Táto aromatická odozva nervového systému je súbežná fungovaniu zdrojovej ekonomiky.
  Minimálne by sme si mali zobrať príklad z tejto metódy, keď už disponujeme technológiu.
  http://www.thevenusproject.com/en/the-venus-project/faq FAQ 48/55/60

 • tomasko 19.06.2013 21:07

  právnik a policajt ako parazitická profesia :D :D . keby že povieš notár, tak to ešte pochopím. ale po tomto som skočil. nemáš niečo lepšie na pobavenie ?

 • PeterS 19.06.2013 23:28

  Pravnik a policajt su povolania odvodene od vzniku dlhu a uveru. Dovtedy ich nebolo treba. Az ked si ludia zacali laskavost vycislovat, bolo treba to institucionalne podopriet. Aby bol z teba dlznik so vsetkym, co k tomu patri, cize aj s donucovacou mocou nad tebou. Naco vycislovat dlh a menit laskavost na uver, ked nie je mozne z teba institucionalne vytvorit neplatica?

  Vid napr. take nieco, ako era sudcov v hebrejskej historii.

  Ze dnes policia riadi dopravu nech ta nepletie, ved popri tom aj tak vyrabaju z ludi dlznikov, tak ako kedysi. :)

 • peter1 20.06.2013 20:00

  Ešte možná neviete, – štatistické ročenky bývalých, socializmus budujúcich štátov, sú o živote občanov. Dnešná štatistky sú len o úrovni chamtivosti. Zaujímavé by bolo porovnať sám fenomén “štatistická ročenka”, v dejinách kapitalizmu a v socialistickom experimente, kde bola do značnej mieri, klúčovým hodnotením, formou “hmotnej seba-reflexie”. Kapitalizmus to nikdy nepotreboval a nepotrebuje v takej dominantnej forme. (tú svoju ročenku, opatrujte!, možno sa budú páliť a tá Vaša je presnejšia ako všetky nasledujúce dohromady, ……lúskať to, je ozaj drina)

 • tomasko 08.07.2013 21:40

  už mesiac nebolo žiadna relacia. bude ešte niekedy ?

 • Barnypok 01.01.2017 10:09

  aMKQ0s http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

 • betterscooter.com 02.01.2017 22:15

  I bought most of these betterscooter.com http://adf.ly/6249830/banner/www.scamadviser.com/is-betterscooter.com-a-fake-site.html during summer and i also Enjoy these folks. They may be cool and then sylish and so i have to offer these people my shorts plus your sweating dirt bike pants. To start with I did so think that they were some rip off due to their rate but you are DEFINITELY worth them. The one thing which usually obtains aggravating is usually that the flap quietly retains still dropping. Simply put i however recommed all of them whilst!

 • hfrttlgr 02.01.2017 22:22

  Reklama na extrémnu nerovnosť | Blog JeToTak.sk
  [url=http://www.g968x3uf97ji1rc84ptf19ih43y1fi30s.org/]uhfrttlgr[/url]
  hfrttlgr http://www.g968x3uf97ji1rc84ptf19ih43y1fi30s.org/
  ahfrttlgr

 • zljwxait 10.01.2017 22:34

  aOrhtf npqmpqwcyxxw, [url=http://qkhrfujetntx.com/]qkhrfujetntx[/url], [link=http://tvdtvlvlyjps.com/]tvdtvlvlyjps[/link], http://xxqsnwbztwgq.com/

Pridaj komentár