Politická kaviareň
Diskusia 2 113 Krajina kabelárov Väčší formát

Juraj Briškár: Ekonómovia pri víne

Miestnosť je plná ľudí, sú tu skupinky študentov aj učiteľov, pije sa na účet univerzity a vládne uvoľnená atmosféra. Práve sa skončila humorne ladená ceremónia našej fakulty pri príležitosti konca školského roka. Mnoho prítomných v rukách drží ‘oskarov’, malé sošky, ktoré dnes večer dostali za svoj výkon počas roka v rôznych kategóriách. Vynikajúca príležitosť porozprávať sa s vyučujúcimi a so spolužiakmi.

Počas cesty po ďalší pohárik stretávam môjho bývalého učiteľa. Špecializuje sa na európsku integráciu a medzinárodný obchod a na Angličana je o situácii na Slovensku veľmi dobre informovaný. Pýtam sa ho preto, či by súhlasil s názorom, že je dôležité, kto je vlastníkom významných firiem, či sú to zahraniční alebo domáci investori. Ako príklad spomínam Slovensko, kde zahraničné korporácie posielajú zisky do svojich centrál prostredníctvom dividend a “transferového oceňovania” a platia iba nízke mzdy. Dalo by sa preto argumentovať, že slovenskí občania získavajú iba veľmi malú časť z pridanej hodnoty, ktorá sa v krajine vytvorí.

Podľa neho sa pri všetkých štúdiách, ktoré hodnotia efekty zahraničných investícií musí odhadnúť aj to, aká by bola situácia pokiaľ by investície neprišli, čiže takzvaný counterfactual. Sám kedysi spolupracoval s Európskou komisiou na odhade efektov vytvorenia spoločného trhu na HDP a išlo tam o rovnaký problém, ako by sa situácia vyvíjala, pokiaľ by európsky projekt neexistoval. Z informácii, ku ktorým mal prístup, vyplýva, že na Slovensku bol počas socializmu vybudovaný hlavne ťažký priemysel, ktorý tam bol umiestnený z politických dôvodov a nebol konkurencieschopný. Preto sa mu zdá skoro ako zázrak, ako dobre z toho Slovensko nakoniec vyšlo a to hlavne v porovnaní s Českom. To štartovalo z lepšej pozície, pretože malo výrazne zastúpený aj “ľahký” priemysel, výrobu spotrebného tovaru. Za veľký úspech pokladá už to, že mnoho ľudí s technickým vzdelaním sa mohlo zamestnať v nových automobilkách.

Ja som s týmto vysvetlením nebol úplne spokojný. Slovensko ako súčasť východného bloku  skončilo na konci studenej vojny na strane porazených a po zmene režimu sa ocitlo v kategórii rozvíjajúcich sa trhov (emerging markets). Ekonomickí komentátori a politici na Slovensku sa tomu tešili, hoci to vlastne až taká exkluzívna skupina nie je. Pre každodenný život ľudí predstavuje stabilná krajina rozvíjajúca tradície ako Holandsko alebo Dánsko určite vhodnejšie prostredie ako nejaký ekonomický tiger. Pozoruhodné je, že po Novembri a pred vstupom do EÚ boli slovenské médiá plné sloganov “vraciame sa do Európy”, keď’ však došlo na tvorbu ekonomickej politiky, tak sa slovenská politická reprezentácia inšpirovala skôr ázijskými krajinami.

Zahraničnými investormi, ale aj organizáciami ako OECD a IMF, bolo Slovensko vnímané rovnako ako Brazília, Malajzia alebo Taiwan, čiže ako krajina bez priemyselnej tradície, v ktorej má zahraničný investor “na zelenej lúke” vybudovať svoju továreň. Investor prináša najmodernejšie technológie, a tým  krajinu cez spillover efekty obohatí. Prijímacia krajina by mala byť  investorom vďačná, keďže bez nich by tam bola iba tá zelená lúka.  V tomto prípade je spomínaný counterfactual dosť negatívny a akákoľvek štúdia potvrdí názor, že zahraničné investície boli prínosné.

Avšak Slovensko na začiatku 90. rokov bola industrializovaná krajina. Priemysel sa tu postupne vybudoval počas Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky a hlavne v čase socialistickej industrializácie. Hodnotenie úspešnosti slovenskej ekonomickej transformácie teda závisí od toho, ako vnímame bývalé socialistické hospodárstvo.

Pokiaľ veríme, že slovenské hospodárstvo na konci socializmu bolo na svetových trhoch nekonkurencieschopné, potom môžeme byť s následným vývojom pomerne spokojní.  V tomto prípade priemyselné podniky aj tak nemali veľkú cenu, a teda straty z neprehľadnej privatizácie nie sú až také veľké. Všetky negatíva posledných dvadsiatich rokov ako nárast nezamestnanosti, nízke mzdy, neustále reformy a uťahovanie opaskov boli nevyhnutné, pretože vyplývali z nepríjemného dedičstva socializmu.

Pokiaľ tvrdíme, tak ako napríklad Marián Vitkovič, že veľká časť hospodárstva konkurencieschopná bola, tak sa vývoj za posledných dvadsať rokov nedá vidieť inak ako úplná katastrofa. Podľa tejto verzie nedávnej slovenskej histórie boli fungujúce a efektívne slovenské podniky rozkradnuté korupčnými politikmi a ich spriatelenými privatizérmi. To, čo sa akumulovalo celé dekády, bolo zničené za pár rokov. Z takejto interpretácie vyplýva, že veľkej časti nákladov ekonomickej transformácie sa dalo predísť.

Pri hodnotení ekonomického vývoja na Slovensku za posledné dve desaťročia sa treba vyhnúť ideologickým postojom a sústrediť sa na základnú, v podstate čisto technickú otázku. Pre jej poctivé zodpovedanie však potrebujeme dosť pokročilú znalosť teórie medzinárodného obchodu a aj prístup k detailným slovenským dátam. Debata na túto tému sa však značne sprehľadní, pokiaľ si uvedomíme, že sa celá krúti okolo jedného centrálneho bodu.

Autor študuje ekonómiu na University of Sussex.

Share |

Komentáre (217)

 • škrtnutý fico 11.07.2013 7:46

  … okolo chiméry menom konkurencieschopnosť. Fajn článok, vďaka.

 • palo satko 11.07.2013 8:26

  otazka ekonomickeho vyvoja za poslednych 20 rokov nie je ekonomickym ale kriminalnym javom. zbytočne si budete kresliť grafy a plnit tabulky s udajmi. keby ste sa niekedy dostali k debate pri vinku so žijucimi a mnohými už odfajčenými tvorcami hladovych dolin, zabudli by ste na nastudovane vedomosti.

 • peter1 11.07.2013 17:14

  O čom vlastne makroekonomia je ? Bez dialektiky. o ničom !!!
  http://www.outsidermedia.cz/-Ekonomove-Imperia-%E2%80%93-Slyste-slovo-Bozi-1.aspx

 • maršal Žukov 16.07.2013 21:25

  kurnik šopa – veď na toto netreba ani matematiku 5. triedy ZŠ!
  Ako môže niekoho normálneho napadnúť, že cudzie firmy, považujúce nás za sprostých otrokov, by mohli byť pre Slovákov prínosom?

 • vlado 17.07.2013 5:00

  Upadok ekonomiky sa zacal v roku 1968. Je to prave prichod sovietskych tankov a nastup karierachtivych komunistickych potrimiskarov, udavacov a neschopnych hlupakov, ktori nastartovali hospodarsky a hlavne moralny upadok. Tento stav gradoval v 90 – tich rokoch, kedy sa toto dielo upadku vdaka Miklosovcom, Weissovcom a Meciarovcom podarilo dokoncit.

 • jj 17.07.2013 12:06

  Čo je to konkurencieschopný? Ak pod tým myslíme víťazný, čo je silno darwinisticko-ideologická interpretácia typická pre nedávny svet, tak iste, nie, socializmus konkurencieschopný nebol, zvíťaziť nad kapitalizmom nemohol. Pokiaľ je podstatou pojmu udržateľnosť, postačujúca existencia, tak si stále viac začínam myslieť, že po istých zmenách (iste veľmi otázne a rizikové) áno (autor sám je pomerne nepriebojný). Presne tak, ako je konkurencieschopné Španielsko, Portugalsko, či Írsko, popri Nemcoch, Holanďanoch, Francúzoch. Napokon, úbohí Gréci, ale aj tí sú a s takmer istotou zostanú vo všetkých tých (aj niektorých vraj super) kluboch. Líniu sussexského pána profesora je možné tiež vnímať rôzne. Čo by bolo, keby neboli zahraniční investori? Ale pokiaľ sú iba oni a krajina je v podstate výlučne a fatálne závislá na správaní a rozhodovaní od nej na západ (platí všeobecne), zostala jej iba manuálna práca, pretože na nič vlastné akoby ani nemala priestor, tragické je, že to vyzerá na to, že ani nedokáže, to už potom vyvoláva otázky. A následne, paradoxne a hypoteticky, je otázne, či zmena v 89 bola až tak optimálna. Tam, akokoľvek nedokonalé a možno už v dobe vzniku old fashioned (s výnimkou vynálezov p. Wichterleho a ten spolok postbáčů nemal rád) niečo tvorila a niekam, snáď a predsa len sa posúvala, aj cez vstupnú ťažkú industrializáciu. Inak, existovalo sklo, obuv, chladničky, nejaký telvízor a tuším aj rádio by sa našli. Prosím, až tak nemarginalizovať, zaváňa tendenčnosťou. Ale áno, na západe boli krajšie, fumkčnejšie a bez čakania…. Inak, kedy sa objaví nový vlastný spotrebný od Karpatského tigra.Viac ako 20 rokov nestačí. Prípadne, viac ako 20 rokov (stále ešte) nestačí? Pozri iba desiatky rokov dozadu ešte hlboko feudálnu Južnú Kóreu. A slobodný svet pritom vraj prináša samé čelendže. Späť, iba a výhradne/é pasívne preberanie a doslova prikladanie ruky k dielu, čia je tá, či čo je to za a kruh sa uzaviera, konkurencieschopnosť? Článoček to zas bol pekný, taký nealko letný. Prečítam aj nabudúce.

 • Hämtar skrotbilar Göteborg 04.03.2017 18:54

  64248 976224I gotta favorite this web site it seems invaluable very useful 792644

 • hire an attorney 07.03.2017 14:48

  488890 916882As far as me being a member here, I wasn

 • joker slot 11.03.2017 21:46

  181454 959529Merely wanna remark that you have a extremely nice web website , I enjoy the layout it really stands out. 337963

 • methanoplex tablets 18.03.2017 0:19

  727680 300309Rapidly and easily build your web traffic and PR, which provides Web website visitors to add your page to any social bookmarking web site. 214316

 • ICQ Chat Rooms 18.03.2017 20:03

  533263 738988There is noticeably lots of cash to comprehend about this. I assume you

 • economics tuition 21.03.2017 9:17

  157886 523435You got a really superb site, Glad I noticed it by means of yahoo. 392710

 • hourglass hands 21.03.2017 15:43

  822196 685582Perfect just what I was searching for! . 367429

 • economics tuition 26.03.2017 9:58

  499758 602416Some really helpful information in there. Why not hold some sort of contest for your readers? 777996

 • Skrota bilen gratis 30.03.2017 3:17

  226333 267846This web-site can be a walk-through rather than the details you wished about it and didn

 • Payday Loans 30.03.2017 5:00

  48556 460072hi!,I like your writing so a lot! share we communicate much more about your write-up on AOL? I need an expert on this region to solve my issue. Perhaps that

 • mca 01.04.2017 15:56

  573625 111972You understand, a lot of individuals are searching around for this info, you can help them greatly. 304000

 • Bangkok travel guide 10.04.2017 22:08

  427866 93456Glad to be 1 of a lot of visitants on this awing internet internet site : D. 238970

 • professional photographer birmingham al 16.04.2017 15:05

  85317 784083Superb weblog here! Also your web site loads up quickly! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as swiftly as yours lol 335834

 • anchor 16.04.2017 18:23

  I just want to tell you that I’m beginner to blogging and certainly liked this web page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You amazingly have incredible well written articles. Cheers for sharing with us your web-site.

 • http://www.modnatorba.com/products-page/torebki/page/3/ 18.04.2017 16:12

  283633 491345Very interesting subject , regards for putting up. 746142

 • Switch Energy Supplier 20.04.2017 21:17

  390386 200778I discovered your website site on google and check a couple of your early posts. Preserve in the top notch operate. I just extra up your Feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading far more of your stuff afterwards!

 • Get More Information 22.04.2017 16:28

  Hullo here, just turned out to be familiar with your article through Bing and yahoo, and realized that it is truly helpful. I will be grateful for if you decide to keep up such.

 • you can try here 22.04.2017 19:44

  It really is most suitable occasion to make some preparations for the extended term. I have looked over this blog post and if I should, I want to suggest you number of great tips and advice.

 • Margarett Andreason 23.04.2017 10:16

  On Pixabay you will find both, terrific photos and cliparts. I would imagine several of these images are copyrighted and even though I probably bought some type of license once I bought the digital content I am not going to be sharing those files. It’s possible to even download whole size images without registration.

 • chinese web shops 23.04.2017 20:41

  873798 990229Aw, this became an incredibly nice post. In idea I would like to set up writing like that additionally – taking time and actual effort to generate a great article

 • More about the author 23.04.2017 21:12

  I just intend to tell you that I am new to blogging and genuinely loved your information. Likely I am going to remember your blog post . You certainly have memorable article material. Get Pleasure From it for swapping with us your very own web document

 • Related Site 24.04.2017 2:50

  Hey there, just got familiar with your blogging site through Bing and yahoo, and found that it is really educational. I will appreciate if you retain this approach.

 • remodeling 24.04.2017 19:13

  There is apparently a bundle to know about this. I believe you made various good points in features also.

 • public health 24.04.2017 19:14

  obviously like your web site but you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the reality however I will certainly come back again.

 • songs download 24.04.2017 22:16

  604060 247732What other people have stated and in some uncommon cases, suicide may well occur. 79356

 • home 25.04.2017 22:19

  It is most suitable opportunity to prepare some preparations for the long run. I have go through this piece of writing and if I may just, I wish to propose you very few unique assistance.

 • Arts & Entertainment 26.04.2017 3:45

  Somebody essentially assist to make severely articles I’d state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to make this actual post extraordinary. Magnificent task!

 • click for source 26.04.2017 20:57

  I just wish to advise you that I am new to having a blog and very much cherished your page. Very likely I am most likely to bookmark your blog post . You definitely have lovely article materials. Acknowledge it for share-out with us all of your domain document

 • try this site 26.04.2017 23:51

  Good day there, just started to be aware of your article through Bing and yahoo, and discovered that it is quite interesting. I will be grateful should you decide retain this post.

 • go now 27.04.2017 9:40

  Howdy here, just started to be aware of your wordpress bog through Yahoo and bing, and discovered that it is truly entertaining. I will be grateful for if you decide to keep up this.

 • Computer & Technology 28.04.2017 2:43

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Science & Education 28.04.2017 6:06

  You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • portland seo 28.04.2017 10:40

  It is usually appropriate time to create some schedules for the near future. I have go through this document and if I should, I wish to suggest you handful interesting tip.

 • Business 28.04.2017 10:49

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 • pest control bed bugs 28.04.2017 14:44

  I thrashed all night, tried to include cushions where my shoulder contacted as well as my hip to no make use of.

 • Portland SEO Expert (@Portland_Seo1) | Twitter 28.04.2017 23:53

  Greetings there, just became aware about your weblog through Yahoo and bing, and found that it’s very entertaining. I will take pleasure in if you maintain this idea.

 • Suv 29.04.2017 3:53

  Great weblog right here! Additionally your web site rather a lot up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • Travel Reservation Ideas 29.04.2017 7:58

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 • Travel and Vacations 29.04.2017 8:19

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great design and style .

 • Business Journey Network 29.04.2017 10:17

  I was looking through some of your articles on this internet site and I conceive this internet site is very informative ! Keep putting up.

 • this website 30.04.2017 11:28

  I permit it perform it’s thing for 24 hrs without resting on that letting it to complete as well as extend after being actually rolled up, as was actually recommended.

 • Business Information Data Financial 01.05.2017 0:40

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 • Business Wealth Management Firms 01.05.2017 1:47

  What i do not understood is in truth how you’re now not really much more neatly-liked than you may be now. You are very intelligent. You know thus considerably when it comes to this matter, made me in my view imagine it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t involved except it is something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs great. Always take care of it up!

 • simplylinen.co.uk 01.05.2017 3:16

  worth it to read locations you possess revealed , regard with writing .

 • Auto Repair Advice 01.05.2017 7:19

  I simply could not go away your website prior to suggesting that I extremely loved the standard information a person supply for your guests? Is going to be again often to check up on new posts.

 • Travel & Leisure 02.05.2017 2:12

  You actually make it appear really easy together with your presentation but I in finding this matter to be really one thing which I think I’d by no means understand. It seems too complex and extremely huge for me. I am taking a look ahead to your next post, I¡¦ll attempt to get the grasp of it!

 • find here 02.05.2017 7:50

  It happens to be ideal opportunity to create some options for the upcoming. I have scan this document and if I have the ability to, I want to suggest to you you a few appealing tips and advice.

 • Museum 02.05.2017 10:52

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most persons will go along with with your site.

 • address 02.05.2017 16:38

  Howdy there, just became alert to your writings through Bing, and have found that it’s genuinely informational. I will be grateful should you continue this.

 • YOURURL.com 02.05.2017 17:26

  I really wish to reveal to you that I am new to wordpress blogging and very much cherished your information. Likely I am most likely to save your blog post . You seriously have amazing article materials. Love it for swapping with us your main internet write-up

 • Car Dashboard 02.05.2017 18:22

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • have a peek at this website 02.05.2017 20:39

  I really wish to share it with you that I am new to online blogging and thoroughly enjoyed your review. Most likely I am likely to bookmark your blog post . You seriously have magnificent article blog posts. Appreciate it for sharing with us your main domain post

 • Coverage Health Insurance 03.05.2017 0:34

  you are actually a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a excellent job on this matter!

 • Career And Jobs 03.05.2017 19:06

  I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide to your guests? Is going to be back regularly to check up on new posts.

 • Business 03.05.2017 19:25

  Really fantastic info can be found on weblog . “The fundamental defect of fathers is that they want their children to be a credit to them.” by Bertrand Russell.

 • Travel Agency 04.05.2017 2:34

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • airfare 04.05.2017 3:32

  I have been reading out some of your stories and i can state pretty nice stuff. I will definitely bookmark your website.

 • health news 04.05.2017 3:34

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 • home improvement loans 04.05.2017 3:56

  Well I truly liked studying it. This information offered by you is very helpful for proper planning.

 • Games 04.05.2017 3:58

  I cling on to listening to the reports lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 • Business Financial Banking 04.05.2017 4:44

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 • Fashion 04.05.2017 8:27

  Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 • Real Estate 04.05.2017 9:48

  I have been reading out many of your posts and it’s clever stuff. I will definitely bookmark your blog.

 • Travel 05.05.2017 4:39

  I have been surfing online greater than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It is lovely price sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before. “Oh, that way madness lies let me shun that.” by William Shakespeare.

 • Pets 05.05.2017 4:45

  I genuinely enjoy examining on this site, it has good content. “One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 • Fashion 05.05.2017 4:50

  I’ve been browsing on-line more than three hours lately, but I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the web will likely be much more useful than ever before. “We are not retreating – we are advancing in another Direction.” by Douglas MacArthur.

 • Technology 05.05.2017 4:54

  Some genuinely nice and utilitarian information on this web site, as well I think the style contains good features.

 • Jewelry 05.05.2017 5:05

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :) .

 • Education and Skills 05.05.2017 5:36

  I’ve been surfing online greater than three hours nowadays, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet shall be much more useful than ever before. “I finally realized that being grateful to my body was key to giving more love to myself.” by Oprah Winfrey.

 • How to restick your Cricut Mat 06.05.2017 5:52

  How To Restick Your Cricut Mat – Having a super sticky mat is incredibly important in ensuring that your craft cutting machine cuts accurately and precisely, just where you need it to. And while most of the questions we get regarding cleaning and resticking cutting mats are from Cricut users, our advice can be applied to any machine that requires a cutting mat to work — including Silhouette. We’ve compiled this guide to how to make a Cricut mat sticky again, with tips and tricks for cleaning and resticking.

 • Girls 06.05.2017 7:53

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will approve with your website.

 • goyard outlet store online 06.05.2017 9:50

  There are kinds you’ll be able to consider.

 • Web Design 06.05.2017 17:04

  I believe you have noted some very interesting details , appreciate it for the post.

 • Autos 06.05.2017 17:06

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • Health and Diet 07.05.2017 9:43

  I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 • Health and Relationship 07.05.2017 22:32

  You completed a few nice points there. I did a search on the issue and found mainly people will have the same opinion with your blog.

 • Travel Channel 08.05.2017 1:50

  Great weblog right here! Also your web site so much up fast! What host are you the usage of? Can I get your affiliate link on your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 • Pop Health 08.05.2017 8:00

  You made a few nice points there. I did a search on the matter and found the majority of people will consent with your blog.

 • Health Advantages, Diet, & Recipes 08.05.2017 11:06

  I truly enjoy looking at on this site, it holds wonderful blog posts. “We find comfort among those who agree with us–growth among those who don’t.” by Frank A. Clark.

 • Shopping 08.05.2017 11:41

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great design and style. “Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.” by Christina Georgina Rossetti.

 • Business 08.05.2017 12:03

  I really like your writing style, fantastic information, appreciate it for posting :D . “Nothing sets a person so much out of the devil’s reach as humility.” by Johathan Edwards.

 • Health & Life-style Management 08.05.2017 20:05

  I see something truly special in this web site.

 • cheap plane tickets 08.05.2017 20:44

  As I site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 • small business ideas 08.05.2017 21:00

  I¡¦ve read some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to make this sort of great informative website.

 • http://cectoday.com/2014/04/aside-post/ 08.05.2017 21:01

  I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 • Health and Diet 09.05.2017 4:53

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Travel International 09.05.2017 14:28

  You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “Until you’ve lost your reputation, you never realize what a burden it was.” by Margaret Mitchell.

 • Home Improvement 09.05.2017 23:56

  Enjoyed looking at this, very good stuff, regards . “Success doesn’t come to you…you go to it.” by Marva Collins.

 • Legal 10.05.2017 0:37

  Only wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the subject matter is real superb : D.

 • Pets & Animal 10.05.2017 2:36

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am glad to express that I have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I so much definitely will make certain to do not put out of your mind this web site and provides it a glance on a continuing basis.

 • Sports 10.05.2017 4:21

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 • Health & Fitness 10.05.2017 4:36

  I delight in, lead to I discovered just what I was taking a look for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Business Service 10.05.2017 14:24

  Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, might test this¡K IE nonetheless is the marketplace leader and a huge element of folks will leave out your excellent writing due to this problem.

 • Travel International 10.05.2017 14:37

  Keep working ,great job!

 • House & Home Improvement 10.05.2017 19:43

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Business Service 10.05.2017 23:34

  You made a few nice points there. I did a search on the subject matter and found most people will go along with with your blog.

 • Auto Care and Service 11.05.2017 10:43

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 • Education 11.05.2017 18:06

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 • Education 11.05.2017 18:16

  Simply wanna input that you have a very decent website , I like the design it actually stands out.

 • Education 11.05.2017 18:47

  Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximately all vital infos. I’d like to peer more posts like this.

 • Education and Training 12.05.2017 5:49

  I have been checking out some of your articles and i can claim nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 • Auto Care and Service 13.05.2017 1:49

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 • Education 13.05.2017 13:49

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • Education 13.05.2017 13:53

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 • Education 13.05.2017 14:02

  As soon as I observed this website I went on reddit to share some of the love with them.

 • Education 13.05.2017 14:09

  Good write-up, I’m regular visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Auto Care and Service 13.05.2017 19:24

  I was looking through some of your content on this website and I conceive this website is very informative! Continue putting up.

 • Education and Training 13.05.2017 19:33

  I delight in, lead to I discovered just what I used to be looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Education and Training 14.05.2017 1:13

  You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to post .

 • mdma purity test kit 15.05.2017 14:17

  Unlimited PDF Storage Upload unlimitedpdf.top

 • Education 15.05.2017 22:27

  Only wanna remark that you have a very nice web site , I enjoy the style and design it really stands out.

 • Education 15.05.2017 22:32

  I gotta bookmark this internet site it seems invaluable extremely helpful

 • Home Improvement 15.05.2017 22:47

  Some truly nice and utilitarian info on this website, likewise I believe the design and style has great features.

 • Home Improvement 15.05.2017 22:53

  You could definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. “The only way most people recognize their limits is by trespassing on them.” by Tom Morris.

 • Home Improvement 15.05.2017 23:02

  Hello, Neat post. There is a problem together with your website in web explorer, may check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a good section of other people will miss your magnificent writing due to this problem.

 • Better Homes 16.05.2017 0:55

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most people will go along with with your site.

 • adjustable beds and mattresses 17.05.2017 12:28

  {If you are actually looking for an excellent change bedroom for your youngster that will definitely last I would very most undoubtedly suggest this set. |, if you are actually appearing for an excellent transition bed for your little one that will last I would most surely suggest this one.

 • Home Improvement 17.05.2017 22:19

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 • Home Improvement 17.05.2017 22:23

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 • Home Improvement 17.05.2017 22:38

  Perfectly indited content, Really enjoyed looking through.

 • Money And Business 17.05.2017 23:48

  Awsome blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 • Gambie cartes satellites 18.05.2017 0:35

  Compare World sightseeings at GlobalMaps.xyz

 • ome Improvement 19.05.2017 19:02

  I was reading some of your content on this website and I conceive this website is really informative! Retain posting.

 • Saudi Arabia satellite maps 19.05.2017 19:08

  Compare World sightseeings at GlobalMaps.xyz

 • Home Improvement 19.05.2017 19:41

  I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. “The test and use of a man’s education is that he finds pleasure in the exercise of his mind.” by Carl Barzun.

 • Business 19.05.2017 20:16

  magnificent issues altogether, you just won a logo new reader. What could you suggest in regards to your put up that you simply made some days in the past? Any sure?

 • Business 19.05.2017 20:20

  Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, would test this… IE nonetheless is the marketplace chief and a good component to other people will omit your excellent writing because of this problem.

 • Online Shopping 20.05.2017 2:01

  Awsome site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 • adjustable air mattress 21.05.2017 1:42

  For the cost ($279, no tax, as well as totally free delivery) this is actually most absolutely worth the cost.

 • Business 21.05.2017 20:37

  Enjoyed looking at this, very good stuff, regards . “It is well to remember that the entire universe, with one trifling exception, is composed of others.” by John Andrew Holmes.

 • Business 21.05.2017 21:09

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 • bed frame 22.05.2017 21:56

  I hit the hay Like The Dead website and read through and also go through regarding all the mattress. Crack that down to what I didn’t prefer as well as continued from there.

 • baseball 27.05.2017 2:46

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I would like to peer extra posts like this .

 • sleep comfort adjustable bed 27.05.2017 13:54

  These mattresses were actually the perfect selection for a daybed/king dimension bed combination.

 • Civil Law 27.05.2017 20:29

  obviously like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I will certainly come again again.

 • Auto Manufacture 28.05.2017 16:13

  whoah this blog is excellent i like reading your posts. Stay up the good work! You recognize, a lot of persons are searching round for this info, you could aid them greatly.

 • the 7 arts 29.05.2017 6:04

  Great blog right here! Also your site loads up fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink in your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • beds electric adjustable 29.05.2017 10:30

  This was actually utilized as a replacement for my daughters mattress and its own fantastic, specifically for the cost.

 • Google 30.05.2017 10:28

  Google…

  The time to study or stop by the content material or web sites we have linked to below….

 • adjustable bed reviews 30.05.2017 13:06

  Super comfortable! This made my life so much less complicated when our company were actually shocking our son for his 5th birthday party with a brand-new bedroom collection.

 • e-marketing 30.05.2017 15:03

  Very good written story. It will be valuable to anyone who employess it, including myself. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 • better health 02.06.2017 0:40

  I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • bathroom remodel ideas 02.06.2017 0:40

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • starting a business 02.06.2017 0:47

  I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 • Venture Point Network 04.06.2017 11:12

  Venture Point Network…

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are basically really worth a go by, so have a look[...]…

 • vibe 04.06.2017 22:24

  vibe…

  [...]one of our guests just lately proposed the following website[...]…

 • jack rabbit vibrator 05.06.2017 1:40

  jack rabbit vibrator…

  [...]here are some links to web sites that we link to simply because we feel they are worth visiting[...]…

 • Automobile 05.06.2017 22:12

  What i don’t realize is actually how you’re no longer really much more smartly-preferred than you might be now. You are very intelligent. You recognize thus considerably in terms of this subject, produced me individually believe it from so many varied angles. Its like women and men aren’t involved unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. Always handle it up!

 • but plug review 06.06.2017 23:23

  but plug review…

  [...]Every once inside a even though we opt for blogs that we study. Listed beneath would be the most up-to-date websites that we decide on [...]…

 • real feel dildos 07.06.2017 1:09

  real feel dildos…

  [...]Here are a number of the web pages we advocate for our visitors[...]…

 • Alethia Sien 07.06.2017 6:33

  http://citysquares.com/b/shipping-containers-for-sale-22534616

 • Dillon Eskaf 07.06.2017 11:18

  https://www.cityfos.com/company/Retractable-Awnings-in-Miami-FL-22398271.htm

 • I Love News Paper 07.06.2017 11:52

  I Love News Paper…

  [...]please take a look at the websites we stick to, which includes this one, as it represents our picks in the web[...]…

 • womens vibrator 07.06.2017 22:36

  womens vibrator…

  [...]here are some hyperlinks to sites that we link to simply because we believe they may be really worth visiting[...]…

 • Lean Doshier 08.06.2017 2:47

  http://pokeballchargerbank.com/ visit also http://bookahomekeeper.com/ check out this website http://mayhemsecurity.com/

 • free full download for windows 08.06.2017 4:07

  free full download for windows…

  [...]very handful of web-sites that take place to become detailed below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[...]…

 • vinyl 08.06.2017 19:11

  vinyl…

  [...]Here is a great Weblog You might Locate Exciting that we Encourage You[...]…

 • Melbourne bond cleaning reviews 08.06.2017 20:32

  Melbourne bond cleaning reviews…

  [...]we prefer to honor a lot of other world wide web websites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[...]…

 • water trampolines for sale 08.06.2017 23:05

  square trampolines for sale

 • grass cutter head line 09.06.2017 3:51

  grass cutter head line…

  [...]here are some links to websites that we link to since we consider they may be worth visiting[...]…

 • Dating Sites 09.06.2017 10:24

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 • female vibrator 09.06.2017 21:39

  female vibrator…

  [...]Here is an excellent Blog You may Discover Interesting that we Encourage You[...]…

 • happy wife 09.06.2017 23:30

  happy wife…

  [...]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless truly worth taking a look, whoa did a single master about Mid East has got additional problerms as well [...]…

 • Easy recipes for vegetarians 10.06.2017 13:06

  Easy recipes for vegetarians…

  [...]please take a look at the web pages we adhere to, which includes this 1, because it represents our picks in the web[...]…

 • Vacation Destinations 10.06.2017 16:25

  I haven¡¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 • Common Law 11.06.2017 1:17

  You made some good points there. I did a search on the topic and found most people will agree with your site.

 • Fox Business 11.06.2017 23:07

  I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your website.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 • vibrating butt plug 12.06.2017 0:44

  vibrating butt plug…

  [...]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless really worth taking a look, whoa did 1 study about Mid East has got much more problerms also [...]…

 • inflatable butt pug 12.06.2017 5:08

  inflatable butt pug…

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they’re in fact worth a go via, so possess a look[...]…

 • gay toys 12.06.2017 9:31

  gay toys…

  [...]although internet websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they may be basically really worth a go by means of, so have a look[...]…

 • anal toy 12.06.2017 17:00

  anal toy…

  [...]very few sites that occur to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[...]…

 • Sex Toys for Women 12.06.2017 19:33

  Sex Toys for Women…

  [...]check below, are some absolutely unrelated web-sites to ours, having said that, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

 • Match Penalty 13.06.2017 2:28

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your website is magnificent, as neatly as the content material!

 • sex toy reviews 13.06.2017 2:30

  sex toy reviews…

  [...]we came across a cool web site that you simply might love. Take a appear if you want[...]…

 • Educational Psychology 13.06.2017 8:28

  Great write-up, I am normal visitor of one¡¦s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • http://refrigeratorsforsalesale.blogspot.com/ 13.06.2017 15:22

  http://refrigeratorforsales.blogspot.com/

 • a&e g-bunny slim 13.06.2017 16:37

  a&e g-bunny slim…

  [...]we like to honor numerous other internet websites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[...]…

 • vacate cleaning Melbourne 13.06.2017 22:23

  vacate cleaning Melbourne…

  [...]below you will locate the link to some web-sites that we believe you need to visit[...]…

 • bandiera Italia 14.06.2017 2:29

  bandiera Italia…

  [...]please go to the web sites we adhere to, like this one, as it represents our picks through the web[...]…

 • kala jadu 14.06.2017 7:49

  kala jadu…

  [...]we like to honor many other world wide web internet sites on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[...]…

 • The latest sports news from the most popular sporting event 14.06.2017 11:44

  The latest sports news from the most popular sporting event…

  [...]Here is a superb Weblog You might Uncover Fascinating that we Encourage You[...]…

 • Carpet 15.06.2017 6:58

  Somebody essentially help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this actual post incredible. Magnificent task!

 • Dining Room Furniture 15.06.2017 7:06

  I have been examinating out a few of your stories and i can claim pretty good stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 • adam and eve 16.06.2017 16:56

  adam and eve…

  [...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

 • realistic vibrating dildo 16.06.2017 18:27

  realistic vibrating dildo…

  [...]always a significant fan of linking to bloggers that I like but really don’t get a whole lot of link enjoy from[...]…

 • Basement Bathrooms 17.06.2017 15:11

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 • Business Inteligence 18.06.2017 1:46

  Great site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

 • Holiday Packages 18.06.2017 11:15

  You made several nice points there. I did a search on the issue and found mainly folks will consent with your blog.

 • New Technology 18.06.2017 13:12

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • Butterfly Kiss Sex Toy 18.06.2017 23:01

  Butterfly Kiss Sex Toy…

  [...]Sites of interest we have a link to[...]…

 • Magic Wand Vibrator 19.06.2017 1:21

  Magic Wand Vibrator…

  [...]we came across a cool web site that you simply may well love. Take a look should you want[...]…

 • Games GTA 19.06.2017 7:59

  You made some clear points there. I did a search on the topic and found most persons will go along with with your website.

 • Business World 19.06.2017 8:56

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 • Clit Vibrator 19.06.2017 13:15

  Clit Vibrator…

  [...]the time to read or pay a visit to the content or web sites we’ve linked to below the[...]…

 • Hand Held Massager 19.06.2017 20:53

  Hand Held Massager…

  [...]the time to study or visit the material or websites we’ve linked to beneath the[...]…

 • Orgasm Cream 19.06.2017 23:41

  Orgasm Cream…

  [...]check beneath, are some entirely unrelated internet sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[...]…

 • xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56 20.06.2017 1:46

  Title…

  [...]check below, are some entirely unrelated web-sites to ours, having said that, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

 • Blue Dolphin Vibrator 20.06.2017 6:40

  Blue Dolphin Vibrator…

  [...]Every as soon as inside a while we select blogs that we study. Listed below would be the most current internet sites that we choose [...]…

 • Super Head Honcho 20.06.2017 8:29

  Super Head Honcho…

  [...]that would be the finish of this write-up. Here you will locate some internet sites that we think you’ll enjoy, just click the links over[...]…

 • Bondage Toys 20.06.2017 12:51

  Bondage Toys…

  [...]always a large fan of linking to bloggers that I enjoy but do not get a great deal of link enjoy from[...]…

 • cock extension 21.06.2017 2:31

  cock extension…

  [...]usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you are new to this site[...]…

 • lubricant gel 21.06.2017 4:13

  lubricant gel…

  [...]although web-sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they are essentially really worth a go via, so possess a look[...]…

 • Bond cleaning services 21.06.2017 14:02

  Bond cleaning services…

  [...]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless genuinely really worth taking a search, whoa did one find out about Mid East has got additional problerms as well [...]…

 • http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html 21.06.2017 23:32

  Title…

  [...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

 • games for windows pc download 21.06.2017 23:54

  games for windows pc download…

  [...]one of our guests not long ago encouraged the following website[...]…

 • last longer in bed 22.06.2017 1:04

  last longer in bed…

  [...]Here is a great Blog You might Find Intriguing that we Encourage You[...]…

 • www.spu.ac.th 22.06.2017 7:36

  http://www.spu.ac.th...

  [...]Here are a number of the websites we advise for our visitors[...]…

 • web site 22.06.2017 15:22

  web site…

  [...]Every as soon as in a whilst we opt for blogs that we study. Listed beneath would be the newest internet sites that we choose [...]…

 • adam and eve sex toy 22.06.2017 17:26

  adam and eve sex toy…

  [...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]…

 • go to this web-site 22.06.2017 21:33

  I simply want to tell you that I am beginner to blogging and really loved your web blog. Likely I’m going to bookmark your blog . You amazingly come with awesome articles and reviews. Cheers for sharing your website page.

 • Boom lift service 22.06.2017 22:26

  Boom lift service…

  [...]usually posts some quite intriguing stuff like this. If you are new to this site[...]…

Pridaj komentár