Politická kaviareň
Diskusia 1 364 Krajina kabelárov Väčší formát

Juraj Briškár: Ekonómovia pri víne

Miestnosť je plná ľudí, sú tu skupinky študentov aj učiteľov, pije sa na účet univerzity a vládne uvoľnená atmosféra. Práve sa skončila humorne ladená ceremónia našej fakulty pri príležitosti konca školského roka. Mnoho prítomných v rukách drží ‘oskarov’, malé sošky, ktoré dnes večer dostali za svoj výkon počas roka v rôznych kategóriách. Vynikajúca príležitosť porozprávať sa s vyučujúcimi a so spolužiakmi.

Počas cesty po ďalší pohárik stretávam môjho bývalého učiteľa. Špecializuje sa na európsku integráciu a medzinárodný obchod a na Angličana je o situácii na Slovensku veľmi dobre informovaný. Pýtam sa ho preto, či by súhlasil s názorom, že je dôležité, kto je vlastníkom významných firiem, či sú to zahraniční alebo domáci investori. Ako príklad spomínam Slovensko, kde zahraničné korporácie posielajú zisky do svojich centrál prostredníctvom dividend a “transferového oceňovania” a platia iba nízke mzdy. Dalo by sa preto argumentovať, že slovenskí občania získavajú iba veľmi malú časť z pridanej hodnoty, ktorá sa v krajine vytvorí.

Podľa neho sa pri všetkých štúdiách, ktoré hodnotia efekty zahraničných investícií musí odhadnúť aj to, aká by bola situácia pokiaľ by investície neprišli, čiže takzvaný counterfactual. Sám kedysi spolupracoval s Európskou komisiou na odhade efektov vytvorenia spoločného trhu na HDP a išlo tam o rovnaký problém, ako by sa situácia vyvíjala, pokiaľ by európsky projekt neexistoval. Z informácii, ku ktorým mal prístup, vyplýva, že na Slovensku bol počas socializmu vybudovaný hlavne ťažký priemysel, ktorý tam bol umiestnený z politických dôvodov a nebol konkurencieschopný. Preto sa mu zdá skoro ako zázrak, ako dobre z toho Slovensko nakoniec vyšlo a to hlavne v porovnaní s Českom. To štartovalo z lepšej pozície, pretože malo výrazne zastúpený aj “ľahký” priemysel, výrobu spotrebného tovaru. Za veľký úspech pokladá už to, že mnoho ľudí s technickým vzdelaním sa mohlo zamestnať v nových automobilkách.

Ja som s týmto vysvetlením nebol úplne spokojný. Slovensko ako súčasť východného bloku  skončilo na konci studenej vojny na strane porazených a po zmene režimu sa ocitlo v kategórii rozvíjajúcich sa trhov (emerging markets). Ekonomickí komentátori a politici na Slovensku sa tomu tešili, hoci to vlastne až taká exkluzívna skupina nie je. Pre každodenný život ľudí predstavuje stabilná krajina rozvíjajúca tradície ako Holandsko alebo Dánsko určite vhodnejšie prostredie ako nejaký ekonomický tiger. Pozoruhodné je, že po Novembri a pred vstupom do EÚ boli slovenské médiá plné sloganov “vraciame sa do Európy”, keď’ však došlo na tvorbu ekonomickej politiky, tak sa slovenská politická reprezentácia inšpirovala skôr ázijskými krajinami.

Zahraničnými investormi, ale aj organizáciami ako OECD a IMF, bolo Slovensko vnímané rovnako ako Brazília, Malajzia alebo Taiwan, čiže ako krajina bez priemyselnej tradície, v ktorej má zahraničný investor “na zelenej lúke” vybudovať svoju továreň. Investor prináša najmodernejšie technológie, a tým  krajinu cez spillover efekty obohatí. Prijímacia krajina by mala byť  investorom vďačná, keďže bez nich by tam bola iba tá zelená lúka.  V tomto prípade je spomínaný counterfactual dosť negatívny a akákoľvek štúdia potvrdí názor, že zahraničné investície boli prínosné.

Avšak Slovensko na začiatku 90. rokov bola industrializovaná krajina. Priemysel sa tu postupne vybudoval počas Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky a hlavne v čase socialistickej industrializácie. Hodnotenie úspešnosti slovenskej ekonomickej transformácie teda závisí od toho, ako vnímame bývalé socialistické hospodárstvo.

Pokiaľ veríme, že slovenské hospodárstvo na konci socializmu bolo na svetových trhoch nekonkurencieschopné, potom môžeme byť s následným vývojom pomerne spokojní.  V tomto prípade priemyselné podniky aj tak nemali veľkú cenu, a teda straty z neprehľadnej privatizácie nie sú až také veľké. Všetky negatíva posledných dvadsiatich rokov ako nárast nezamestnanosti, nízke mzdy, neustále reformy a uťahovanie opaskov boli nevyhnutné, pretože vyplývali z nepríjemného dedičstva socializmu.

Pokiaľ tvrdíme, tak ako napríklad Marián Vitkovič, že veľká časť hospodárstva konkurencieschopná bola, tak sa vývoj za posledných dvadsať rokov nedá vidieť inak ako úplná katastrofa. Podľa tejto verzie nedávnej slovenskej histórie boli fungujúce a efektívne slovenské podniky rozkradnuté korupčnými politikmi a ich spriatelenými privatizérmi. To, čo sa akumulovalo celé dekády, bolo zničené za pár rokov. Z takejto interpretácie vyplýva, že veľkej časti nákladov ekonomickej transformácie sa dalo predísť.

Pri hodnotení ekonomického vývoja na Slovensku za posledné dve desaťročia sa treba vyhnúť ideologickým postojom a sústrediť sa na základnú, v podstate čisto technickú otázku. Pre jej poctivé zodpovedanie však potrebujeme dosť pokročilú znalosť teórie medzinárodného obchodu a aj prístup k detailným slovenským dátam. Debata na túto tému sa však značne sprehľadní, pokiaľ si uvedomíme, že sa celá krúti okolo jedného centrálneho bodu.

Autor študuje ekonómiu na University of Sussex.

Share |

Komentáre (36)

 • škrtnutý fico 11.07.2013 7:46

  … okolo chiméry menom konkurencieschopnosť. Fajn článok, vďaka.

 • palo satko 11.07.2013 8:26

  otazka ekonomickeho vyvoja za poslednych 20 rokov nie je ekonomickym ale kriminalnym javom. zbytočne si budete kresliť grafy a plnit tabulky s udajmi. keby ste sa niekedy dostali k debate pri vinku so žijucimi a mnohými už odfajčenými tvorcami hladovych dolin, zabudli by ste na nastudovane vedomosti.

 • peter1 11.07.2013 17:14

  O čom vlastne makroekonomia je ? Bez dialektiky. o ničom !!!
  http://www.outsidermedia.cz/-Ekonomove-Imperia-%E2%80%93-Slyste-slovo-Bozi-1.aspx

 • maršal Žukov 16.07.2013 21:25

  kurnik šopa – veď na toto netreba ani matematiku 5. triedy ZŠ!
  Ako môže niekoho normálneho napadnúť, že cudzie firmy, považujúce nás za sprostých otrokov, by mohli byť pre Slovákov prínosom?

 • vlado 17.07.2013 5:00

  Upadok ekonomiky sa zacal v roku 1968. Je to prave prichod sovietskych tankov a nastup karierachtivych komunistickych potrimiskarov, udavacov a neschopnych hlupakov, ktori nastartovali hospodarsky a hlavne moralny upadok. Tento stav gradoval v 90 – tich rokoch, kedy sa toto dielo upadku vdaka Miklosovcom, Weissovcom a Meciarovcom podarilo dokoncit.

 • jj 17.07.2013 12:06

  Čo je to konkurencieschopný? Ak pod tým myslíme víťazný, čo je silno darwinisticko-ideologická interpretácia typická pre nedávny svet, tak iste, nie, socializmus konkurencieschopný nebol, zvíťaziť nad kapitalizmom nemohol. Pokiaľ je podstatou pojmu udržateľnosť, postačujúca existencia, tak si stále viac začínam myslieť, že po istých zmenách (iste veľmi otázne a rizikové) áno (autor sám je pomerne nepriebojný). Presne tak, ako je konkurencieschopné Španielsko, Portugalsko, či Írsko, popri Nemcoch, Holanďanoch, Francúzoch. Napokon, úbohí Gréci, ale aj tí sú a s takmer istotou zostanú vo všetkých tých (aj niektorých vraj super) kluboch. Líniu sussexského pána profesora je možné tiež vnímať rôzne. Čo by bolo, keby neboli zahraniční investori? Ale pokiaľ sú iba oni a krajina je v podstate výlučne a fatálne závislá na správaní a rozhodovaní od nej na západ (platí všeobecne), zostala jej iba manuálna práca, pretože na nič vlastné akoby ani nemala priestor, tragické je, že to vyzerá na to, že ani nedokáže, to už potom vyvoláva otázky. A následne, paradoxne a hypoteticky, je otázne, či zmena v 89 bola až tak optimálna. Tam, akokoľvek nedokonalé a možno už v dobe vzniku old fashioned (s výnimkou vynálezov p. Wichterleho a ten spolok postbáčů nemal rád) niečo tvorila a niekam, snáď a predsa len sa posúvala, aj cez vstupnú ťažkú industrializáciu. Inak, existovalo sklo, obuv, chladničky, nejaký telvízor a tuším aj rádio by sa našli. Prosím, až tak nemarginalizovať, zaváňa tendenčnosťou. Ale áno, na západe boli krajšie, fumkčnejšie a bez čakania…. Inak, kedy sa objaví nový vlastný spotrebný od Karpatského tigra.Viac ako 20 rokov nestačí. Prípadne, viac ako 20 rokov (stále ešte) nestačí? Pozri iba desiatky rokov dozadu ešte hlboko feudálnu Južnú Kóreu. A slobodný svet pritom vraj prináša samé čelendže. Späť, iba a výhradne/é pasívne preberanie a doslova prikladanie ruky k dielu, čia je tá, či čo je to za a kruh sa uzaviera, konkurencieschopnosť? Článoček to zas bol pekný, taký nealko letný. Prečítam aj nabudúce.

 • Hämtar skrotbilar Göteborg 04.03.2017 18:54

  64248 976224I gotta favorite this web site it seems invaluable very useful 792644

 • hire an attorney 07.03.2017 14:48

  488890 916882As far as me being a member here, I wasn

 • joker slot 11.03.2017 21:46

  181454 959529Merely wanna remark that you have a extremely nice web website , I enjoy the layout it really stands out. 337963

 • methanoplex tablets 18.03.2017 0:19

  727680 300309Rapidly and easily build your web traffic and PR, which provides Web website visitors to add your page to any social bookmarking web site. 214316

 • ICQ Chat Rooms 18.03.2017 20:03

  533263 738988There is noticeably lots of cash to comprehend about this. I assume you

 • economics tuition 21.03.2017 9:17

  157886 523435You got a really superb site, Glad I noticed it by means of yahoo. 392710

 • hourglass hands 21.03.2017 15:43

  822196 685582Perfect just what I was searching for! . 367429

 • economics tuition 26.03.2017 9:58

  499758 602416Some really helpful information in there. Why not hold some sort of contest for your readers? 777996

 • Skrota bilen gratis 30.03.2017 3:17

  226333 267846This web-site can be a walk-through rather than the details you wished about it and didn

 • Payday Loans 30.03.2017 5:00

  48556 460072hi!,I like your writing so a lot! share we communicate much more about your write-up on AOL? I need an expert on this region to solve my issue. Perhaps that

 • mca 01.04.2017 15:56

  573625 111972You understand, a lot of individuals are searching around for this info, you can help them greatly. 304000

 • Bangkok travel guide 10.04.2017 22:08

  427866 93456Glad to be 1 of a lot of visitants on this awing internet internet site : D. 238970

 • professional photographer birmingham al 16.04.2017 15:05

  85317 784083Superb weblog here! Also your web site loads up quickly! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as swiftly as yours lol 335834

 • anchor 16.04.2017 18:23

  I just want to tell you that I’m beginner to blogging and certainly liked this web page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You amazingly have incredible well written articles. Cheers for sharing with us your web-site.

 • http://www.modnatorba.com/products-page/torebki/page/3/ 18.04.2017 16:12

  283633 491345Very interesting subject , regards for putting up. 746142

 • Switch Energy Supplier 20.04.2017 21:17

  390386 200778I discovered your website site on google and check a couple of your early posts. Preserve in the top notch operate. I just extra up your Feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading far more of your stuff afterwards!

 • Get More Information 22.04.2017 16:28

  Hullo here, just turned out to be familiar with your article through Bing and yahoo, and realized that it is truly helpful. I will be grateful for if you decide to keep up such.

 • you can try here 22.04.2017 19:44

  It really is most suitable occasion to make some preparations for the extended term. I have looked over this blog post and if I should, I want to suggest you number of great tips and advice.

 • Margarett Andreason 23.04.2017 10:16

  On Pixabay you will find both, terrific photos and cliparts. I would imagine several of these images are copyrighted and even though I probably bought some type of license once I bought the digital content I am not going to be sharing those files. It’s possible to even download whole size images without registration.

 • chinese web shops 23.04.2017 20:41

  873798 990229Aw, this became an incredibly nice post. In idea I would like to set up writing like that additionally – taking time and actual effort to generate a great article

 • More about the author 23.04.2017 21:12

  I just intend to tell you that I am new to blogging and genuinely loved your information. Likely I am going to remember your blog post . You certainly have memorable article material. Get Pleasure From it for swapping with us your very own web document

 • Related Site 24.04.2017 2:50

  Hey there, just got familiar with your blogging site through Bing and yahoo, and found that it is really educational. I will appreciate if you retain this approach.

 • remodeling 24.04.2017 19:13

  There is apparently a bundle to know about this. I believe you made various good points in features also.

 • public health 24.04.2017 19:14

  obviously like your web site but you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the reality however I will certainly come back again.

 • songs download 24.04.2017 22:16

  604060 247732What other people have stated and in some uncommon cases, suicide may well occur. 79356

 • home 25.04.2017 22:19

  It is most suitable opportunity to prepare some preparations for the long run. I have go through this piece of writing and if I may just, I wish to propose you very few unique assistance.

 • Arts & Entertainment 26.04.2017 3:45

  Somebody essentially assist to make severely articles I’d state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to make this actual post extraordinary. Magnificent task!

 • click for source 26.04.2017 20:57

  I just wish to advise you that I am new to having a blog and very much cherished your page. Very likely I am most likely to bookmark your blog post . You definitely have lovely article materials. Acknowledge it for share-out with us all of your domain document

 • try this site 26.04.2017 23:51

  Good day there, just started to be aware of your article through Bing and yahoo, and discovered that it is quite interesting. I will be grateful should you decide retain this post.

 • go now 27.04.2017 9:40

  Howdy here, just started to be aware of your wordpress bog through Yahoo and bing, and discovered that it is truly entertaining. I will be grateful for if you decide to keep up this.

Pridaj komentár