Politická kaviareň
Diskusia 2 113 Krajina kabelárov Väčší formát

Betónové múry a naivné sny

“Mám sen, že moje štyri malé deti budú jedného dňa žiť v národe, kde nebudú posudzované podľa farby svojej kože, ale podľa svojho charakteru.”

Tento týždeň ubehne 50 rokov od zásadného prejavu Martina Luthera Kinga na zhromaždení vo Washingtone, kde odznela aj táto jednoduchá a pritom tak silná veta. Onedlho na to, v roku 1968, tohto odporcu násilia zavraždili.

Zhodou okolností to bol rok, keď odznel iný prejav. Guvernér štátu Alabama George Wallace sa v ňom podelil o svoj pohľad na vec: „V mene tých najlepších ľudí, akí kedy vstúpili na túto zem, kreslím tu do prachu čiaru, prijímam výzvu bojovať s tyraniou a hovorím – segregácia dnes, segregácia zajtra, segregácia navždy.“ Boj proti segregácii v USA bol tvrdý a mal svoje obete. Demonštrácie sa končili krvavo, väzenia boli plné, násilie a vraždy bežné. Dnes sa zdá neuveriteľne, že ešte nedávno boli v USA segregované parky, kiná a miesta v autobusoch.

Mestá ako Detroit postavili betónové múry na oddelenie “čiernych”obyvateľov mesta. Po ťažkých konfliktoch boli múry zvalené, segregácia zrušená a v každom americkom filme je dnes minimálne druhá hlavná postava Afroameričan. Rasové problémy nie sú ani zďaleka vyriešené a napätie trvá. Aspoň na povrchu sa však zmenila rétorika a segregačné múry si dnes nikto stavať nedovolí. Ak by tam nejaký politik povedal to, čo Wallace, tak je z neho politická mŕtvola.

Keď sa analogicky pozrieme na situáciu Rómov v strednej Európe, tak sme svedkami opačného procesu. Čo by bolo ešte pred pár rokmi nemysliteľné, stáva sa realitou. Segregačných múrov už máme na Slovensku štrnásť. Nie sme v tom sami, ale sme v ich stavaní oveľa rýchlejší a efektívnejší ako napríklad Rumuni. Česi po bruselskej kritike múru v Matičnej ulici pribrzdili, ale to je tým, že sa ponáhľali a chceli byť prví. Možno aj my ten jeden košický zbúrame, keď už je to teraz to mesto kultúry, ale o tých ostatných sa baviť nemusíme. Pritom múry sú len vrcholom ľadovca. V ich tieni vidíme, ako sú Rómovia potichu segregovaní v školách, majú svoje oddelené miesto v kostoloch a vlastné kúty na cintorínoch.

Zúfalo nám chýbajú Kingovia, zato naši Wallaceovia rastú do netušených výšok. Malý dvor a dlhý bič veľkého Slováka zo Žiliny sa tu snúbi s jeho teoretickým nepriateľom Zsoltom Bayerom z Budapešti a jeho úprimným vyznaním: „Významná časť Cigánov je nevhodná pre spolužitie. Nehodia sa, aby žili medzi ľuďmi. Títo ľudia sú zvieratá a správajú sa ako zvieratá… Takéto zvery by nemali byť. V žiadnom prípade. Toto treba riešiť, okamžite a akýmkoľvek spôsobom.“ Toľko predstaviteľ vládnej strany.

Skombinujme prostredie, ktoré čoraz viac toleruje takéto rasistické názory, s ekonomickým úpadkom celých regiónov na Slovensku, v Maďarskuči v Česku a máme recept na výbušnú zmes. V určitom bode americký establišment v pude sebazáchovy pochopil, že eskalácia násilia povedie ku katastrofe a jediná cesta je tvrdé potláčanie rasizmu, kombinované s aktívnymi programami inklúzie. Je to nesmierne zložité, pomalé a nákladné. Niet však inej cesty. Alternatívou je stupňujúca sa špirála násilia a rozvrat.

Článok vyšiel v denníku Pravda.

Share |

Komentáre (31)

 • paznecht 26.08.2013 14:07

  “Segregačných múrov už máme na Slovensku štrnásť.” Nie je múr, ako múr. Napr, ten v Ostrovanoch je len zadnou stranou oplotenia záhrad. Dlhý cca 15mtr. A “segreguje” tak akurát záhrady od osady. Pred tým tam bývalo pletivo, a teraz je tam betónový plot. Ten z pletiva bol cigánmi zničený. V každom prípade cigáni majú xy možnosti pohybu po celej obci. Nikto im v ničom nebráni. Mám otázku na autora, koľko týchto plotov a múrov ste videli na vlastné oči? Lebo ja som ich pár videl, a ono to vôbec nie je také tragické ako to produkujú naše hysterické médiá a mimovládky. A porovnávať to so segregáciou v USA je už fakt mimo misu.

 • biba 26.08.2013 14:59

  Dobre sa to kváka – keď od nich bývaš na sto honov, ale keď sú za plotom – neplotom a otravujú Ti každodenne život – či skôr spánok, lebo oni ožívajú hlavne večer, to by si vyspevoval úplne inú pesničku. Nečudujem sa, že sa ľudia, bývajúci poblíž, chytajú aj slamky, lebo, a to si už konečne priznajme, plot je iba slabá náplasť, lebo vždy sa dá obísť dookola, a vyznieva nanajvýš humorne, ako to mnohých, inak z verejných zdrojov ÚPLNE ZBYTOČNE PLATENÝCH DARMOŽRÁČOV, neuveriteľne irituje, hlavne,keď zbierajú bodíky za aktivitu …

 • ptak 26.08.2013 20:53

  Biba> To, že si nevieš predstaviť, že so segregáciou nesúhlasí aj niekto, kto s nimi prichádza do styku je Tvoj problém, no neznamená to, že to nejde.

  Djgorgo> Ľudia robia chyby, máš pravdu. Napr. Ty, keď si nevidíš na špičku nosa. Nevidíš okolnosti, len zovšeobecnenia a nekriticky prijímaš to, čo sa Ti podsúva.

  Rómovia pracujú, ak je príležitosť, ako to bolo ešte pred 25. rokmi. No s neustálym rozkrádaním rozpočtu a krízou bez práce upadajú.

  A biela majorita tiež dokáže myslieť. No popri rozpkradnutom rozpočte a kríze čoraz viac hlúpne a bezcitnie.

 • vlado 27.08.2013 5:09

  pre autora: Je to pekne od Vas, ze takto myslite, ale takto to nebude fungovat. Uvedomte si, ze pred 60 rokmi sa na Slovensku brany na dvoroch nezamykali a casto sa ani plot od suseda nestaval, uroda na zahradach ostala a aj macky po dedine behali slobodne. Vo vacsine obci sa najde neprisposobivy (cierni a aj bieli) a treba sa proti ich spravaniu branit. V koliske demokracie USA tento problem vyriesili tak, ze indianov vyvrazdili a ich podu si rozdelili. Ale u nas je to inak, povodni obyvatelia su slovaci a ti, ktori sa nechcu prisposobit su pristahovalci. A ak si niekto mysli, ze to moze fungovat naopak je blazon a anarchista. Vo Francuzsku p. Sarkozy tento problem ciastocne zacal riesit a nam by to malo byt vzorom, alebo snad niekdo pochybuje o demokracii vo Francuzsku?

 • ptak 27.08.2013 8:29

  Vlado> Vlado, bavíš sprostého? Kto tu je pôvodný obyvateľ? Čo nebude fungovať? Vidíš do budúcnosti? Nie, skôr sa správaš ako zadubenec. Národy sa navzájom ovplyvňujú, miešajú a zanikajú.
  A bez externej pomoci by Slovensko nebolo.
  Slovensko bolo zadubené, ale nemusíme sa tak stále správať.

 • vlado 27.08.2013 14:59

  Ptak: si ty ale ptak! Povodne obyvatelstvo na Slovensku su vo vacsine slovaci! A ich povinnostou nie je prisposobovat sa pristahovalcom! Nemiesaju sa narody, ale ludia a tvoria nove rodiny a ak zostanu zit na Slovensku, pokladam za upne normalne ze sa nasej kulture prisposobia. A ak sa nasej kulture prisposobit nechcu, nemusia, ale potom nech sa nestazuju. Ty vnimas Slovensko ako zadubene, ja ho vnimam ako velmi konzervativne, co je do buducna velmi pozitivne.

 • amater 28.08.2013 7:41

  Este nechapem, co taketo clanky robia na ekonomickom blogu. Su tu preto, ze cely srackomet JETOTAK plati dedo soros?

 • JJ 28.08.2013 13:07

  Ja si naopak myslim, ze porovnanie so segregaciou v USA je jednym z mala sposobov ako vysvetlit latentnym rasistom (“nie som rasista ale…”), ze to nie je v poriadku ako sa k sebe chovame. Myslim, ze autor dobre vystihol atmosferu v nasej spolocnosti.

 • AVANTIME 28.08.2013 13:12

  V Michalovciach postavili mur, lebo cigani si skracovali cesto do osady pomedzi bytovky a zosrali a zaspinili odpadom vsetko co sa dalo. Pre normalneho cloveka je problem nie mur, ale nezamestnanost a 350€ ludi co pracuju v 12 hod. sichtach http://michalovce.korzar.sme.sk/c/6915100/v-michalovskom-yazaki-musia-robit-aj-vo-sviatok.html

 • Inga 28.08.2013 20:48

  Pan Filcak, dobro je tak zapeklita vec. Vas sen o nemuroch a nenasili je ten najspravnejsi zo snov, ktore ste si v pripade moznosti volby najlepsieho sna vybrali. Zrejme ste uvazili, ze mur ako hranica medzi ciernym a bielym neurobi rovnovahu, iba puhy paravan. Nacionalizmus, z toho vyplyvajuci rasizmus nevyspite ani nevyzeniete z podvedomia ludi. Chapem ich, ze kradnu, smrdia, su vacsinou otrhani, spinavi, nechutni, zli, plni tych najhnusnejsich chticov, aki si my bieli vieme predstavit. Chtic = chcenie niecoho a niekoho na ukor niecoho a niekoho. Ludska beznadej nie je geneticka. Ludske zufalstvo nie je geneticke. To, ze v azijskych krajinach nemaju problem s rasizmom, lebo tam nikto nema na to dovod je tiez pozoruhodny fakt. A tiez ma napadlo, ze ked mi je niekoho luto, lebo dokazem dat v sebe priestor sucitu a nepotlacam ho, mavam teda rovnako ako vy , ten samy sen. Som biela, ale biela so sucitom. Nutne je nam bielym obcas, a nielen na Slovensku, rozlisit medzi kradnut a kradnut, medzi zabit a zabit, medzi zufalstvom a zufalstvom a co je najdolezitejsie, medzi pravdou a tym druhym. Ale pravdu vsetci udajne hladaju. Tak co s tym chcete spravit ? Ostava jedine cesta, vyberiete si ju, tu pravdu, o ktorej si myslite, ze je, ved lebo internet a tiez osobna skusenost… zistite, ze ja spravna podla vas, alebo aj nie. Pomoze to vsak danej situacii, ked problem uz niekto zamerne vymyslel, naplnil v existencii a a vyvolal planovany konflikt ? Nie. Ostanete. Neuhnete. A teda neviem. Mam za to, ze ste za zrusenie mura. Lebo slovo mur je hranica. Je trest bez procesu, je pokuta bez legitimnej dokazovej zbierky, je jednym slovom pouha psychiatricka liecebna. To znamena zavru ta. Zavru, oddelia, nadiktuju ti co mas robit, kedy mas jest, spat, milovat a nenavidiet. A to je ale fakt hnusna totalita. Ale fakt jeden hnusny a nekulturny napad.

 • ii 30.08.2013 7:09

  Na Slovensku je oveľa menej rasistov, ako sa všeobecne prezentuje. Ľudia nestavajú múry, aby sa oddelili od Rómov, ale od neprispôsobivých ľudí. Poznám rómske rodiny, ktoré si ľudia vážia a z ich susedov nikomu neprekáža, že bývajú v ich blízkosti.
  Budúci rok robí moja rodina krásny dvojmetrový betónový plot, aby sme už nevideli našich susedov, ktorí nám hádžu cez pletivo zhnitú zeleninu, rozbité sklo, prichytila som ich pri tom, ako bijú palicou nášho psa, a s každou návštevou riešia náš súkromný život. Sú to možno maličkosti, ale je to ubíjajúce. Mimochodom, sú bieli. Naše šťastie, neobvinia nás z rasizmu.

 • software estimation 02.03.2017 22:31

  170281 214053I like your writing style truly loving this internet site . 186859

 • economics tuition 11.03.2017 17:30

  248255 67581Amazing post is going to be posting this on my weblog today maintain up the very good function. 261721

 • joker slot 11.03.2017 20:27

  833618 175343quite good post, i in fact really like this internet internet site, carry on it 992277

 • software estimation 12.03.2017 1:14

  197666 444182You got a very good website, Gladiola I discovered it through yahoo. 250417

 • hyderabad escort 21.03.2017 3:45

  188441 645750Glad to be 1 of several visitants on this wonderful internet web site : D. 563096

 • mca 29.03.2017 20:33

  31445 571339Superb weblog here! Also your web site loads up quickly! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as swiftly as yours lol 530190

 • economics tuition singapore 01.04.2017 14:10

  987335 67662Hi, have you ever before asked yourself to write about Nintendo or PSP? 397435

 • is motor club america a scam 01.04.2017 20:52

  331180 894222I used to be far more than pleased to seek out this internet-site.. I dont even know how I ended up here, but I thought this post was wonderful. A good deal far more A rise in Agreeable. 476756

 • what is motor club of america 02.04.2017 0:25

  432160 497516Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for? 252624

 • http://www.iogames4u.com/ 12.04.2017 15:28

  824412 967777Hello fellow internet master! I actually enjoy your web site! I liked the color of your sidebar. 576323

 • professional photographer in birmingham al 16.04.2017 15:59

  109561 929486What a lovely blog page. I will definitely be back again. Please keep writing! 388617

 • Ninja Coffee Bar Reviews 17.04.2017 13:05

  check new Ninja Coffee Bar Reviews

 • Switch Energy Supplier 20.04.2017 17:05

  266539 317117To your organization online business owner, releasing an crucial company may be the bread so butter inside of their opportunity, and choosing a great child care company often indicates the specific between a victorious operation this really is. how to start a daycare 12202

 • Poemas que colori Mariana Nolasco cover (Alto Sax cover by Antonio Braga - Antoniobragasax cover) 01.05.2017 8:06

  645194 291315Slide small cooking pot in the cable to make it easier for you to link the other big wooden bead for the conclude with the cord. 992128

 • Samsung Galaxy J5 Phone Cover 02.05.2017 22:07

  391157 699224articulo agregado a favoritos, lo imprimir

 • lead generation service 03.05.2017 13:22

  521272 15858Would adore to always get updated fantastic website ! . 959192

 • cash advance 05.05.2017 5:46

  685271 910413I like the useful info you offer inside your articles. I

 • ohsheglows.com 10.05.2017 4:41

  758006 571342I dugg some of you post as I cogitated they were quite beneficial invaluable 530821

 • Rovinj Wedding Photographer 11.05.2017 13:19

  602248 372069What other people have stated and in some uncommon cases, suicide may possibly occur. 906378

 • an installment loan 14.05.2017 5:44

  866234 529387This site is my inhalation, actually wonderful layout and Perfect written content material. 628896

Pridaj komentár