Politická kaviareň
Diskusia 696 Krajina kabelárov Väčší formát

Štatistické finesy Nežnej revolúcie

Každoročné copy-pastované úvodníky „otcov Nežnej revolúcie“ a iných prisluhovačov prinášajú ódy na to, ako sa máme lepšie a ako sa veci zmenili. Naozaj? V tomto príspevku upozorňujem na jeden opomínaný fakt. Zatiaľ sa nikomu nepodarilo rigorózne porovnať celkovú životnú úroveň oboch režimov na jednotnej štatistickej báze. Zmena metodológie štatistického vykazovania znemožňuje jednoduché porovnanie a nenápadne nahráva súčasnému režimu.

YouTube Preview Image

Zdroje, na ktoré v príspevku odkazujem, nájdete tu:

Jaroslav Sixta a Jakub Fischer: Retrospective Measures of GDP Using Input-output Tables for Former Czechoslovakia

Jaroslav Sixta, Kristýna Vltavská a Jakub Fischer: The Development of Gross Domestic Product in the Czech Republic and Slovakia between 1970 and 1989

Stephen Broadberry a Alexander Klein: Industrial productivity performance and institutional regimes : a Czechoslovak/UK comparison, 1921-1991

Im östlichsten Österreich

Share |

Komentáre (4)

 • Ľudovít Boleček 25.11.2013 15:09

  Dobrý deň p. Vítkovič,
  som rád, že ste opäť začali so svojimi príspevkami. Príspevok z 25.11.2013 sa mi páčil, informácia o úrovni našej ekonomiky v r. 1989 bola skutočne zaujímavá a “prelomová”. Váš prejav bol už len minimálne rušený búchaním rukou a perom o stôl, šuchotaním papiermi a dobre Vám bolo rozumieť. Pokračujte.
  S pozdravom
  Ľudovít Boleček

 • Eva Fifikova 25.11.2013 15:48

  Dobry den,

  Mozete, prosim, rozpravat bez odbociek a trochu cielenejsie, aby sa to dalo sledovat a rozumiet? To by bolo uzasne.
  dakujem

 • Inga 26.11.2013 14:40

  Nie som ekonomka, a moc tomu nerozumiem, ale pytam sa, kde su ti ekonomovia a myslitelia, ktori vas neustale napadaju, a urazaju, ti, ktori tvrdia, ze ste vulgarny pomatenec, naivny komunista a klamar ? Preco v diskusii nereaguju ? Nechapem, preco si statisticku horeuvedenu studiu neprecitaju a nepremyslaju, kym zacnu s vami polemizovat. Cudne. Ja si napriklad myslim, ze komunizmus nikdy nemoze nastat, pretoze ludia nan , jednoducho povedane, nemaju mantalnu vybavu. V nasich mozgoch a dusi je este stale malo humanity a vela zvierata lovca, ktory chce zabit, lebo ma hlad, je ctiziadostivy a prefikany. A pochybujem, ze to bude v buducnosti ine. Leda zacat ludi mentalne klonovat. Ale o niecom podobnom ste uz onoho casu prednasali a z diskusie pod videom som mala pocit, ze vasu prednasku malokto pochopil. Ludskost, p. Vitkovic, zacina byt vzacnou komoditou a tak trochu uz aj pomerne dlho nepraktickou vybavou v zivote, suziacou iba na reklamu a ideologiu. Ani totalita ani demokracia si myslim velmi vlajku ludskosti nepouzivaju. Rezim pred ’89 a aj po nom mnohych v samotnej realite deja sklamava. A to nemyslim samozrejme tych, ktori z rezimu len vyuzivaju jeho ideologiu a mocensku silu ovladat druhych a pomocou toho, si postupne zozrat vlastny chvost. A potom sa vsetci cuduju ze si zeru uz pomaly vlastnu tepnu na krku a nie a nie sa spamatat. Myslim vsak, ze ludia nemozu nieco spolocne vlastnit, lebo jednoducho vzdy si budu zavidiet, budu sa bit medzi sebou, je to v ludskej povahe zakodovane. Neviem. Ani ja sama neviem, ako by ma povahovo zmenilo to, keby som trebars cojaviem vyhrala zajtra v loterii velku sumu. Uprimne, neviem, co by som mala urobit ako prve… :)

  Inak, tie fotky a vobec ten utek slovenskych rodin aj s detmi do pohranicnych dedin a mesteciek SRskuska tiez o comsi napoveda. Ked bezny zivitel rodiny so styrmi detmi zisti, ze kupit rodinny dom v Hainburgu staci pomaly z rakuskych rodinnych pridavkov na deti vramci obdobia mozno 25 rokov. Smutne. Neuveritelna cynicka, ale najma bolestiva skutocnost pre Slovensko a jeho ” Neznu “…

  Inak aj tie predosle videa su skvele. A premnaxamna aj kludne klopkajte perom po stole a a kludne aj suchocte harkami papiera. Ja vsetko dobre pocujem a rozumiem. No vidite, to je tak. Co clovek, to nazor . :-)

 • xaurus 26.11.2013 19:40

  Z Vitkovicom je to tazke – nikdo ho masmedialne nedreziroval a jeho prejav je prilis kosaty :-) Ale po zhliadnuti jeho videi+ velkej vacsiny jeho komentarov som znal, ze ten clovek je velmi dolezity a oplati sa luskat jeho sifry.

Pridaj komentár