Politická kaviareň
Diskusia 911 Krajina kabelárov Väčší formát

Marek Schmögner: Ako znížiť daňové zaťaženie? Plaťme v hotovosti

Marec, mesiac podávania daňových priznaní, je za nami. Téma daní napriek tomu zostáva naďalej aktuálnou. Zatiaľ čo sa štát usiluje výber daní maximalizovať, cieľom daňovníkov je odviesť do štátnej kasy čo najmenej. Ako si jednotlivec dokáže znížiť svoje daňové zaťaženie? Okrem individuálnych stratégií daňovej optimalizácie, ktoré nie sú obsahom tohto článku, existuje ešte jedna, skoro neznáma, kolektívna stratégia. Tá má potenciál, ak ju využije veľké množstvo ľudí, podstatne zvýšiť príjem štátneho rozpočtu. Štát nárast na strane príjmov môže využiť na splácanie dlhu, na poskytovanie kvalitnejších služieb a v neposlednom rade na znižovanie celkového daňového zaťaženia.

V čom táto kolektívna stratégia spočíva? V uskutočňovaní čo najväčšieho počtu platieb v hotovosti. Samozrejme všetko v medziach zákona o obmedzení platieb v hotovosti.

Zdá sa vám tento návrh nezmyselným? Predsa je jedno, či zaplatíme pri pokladni kartou alebo bankovkami či mincami. Elektronické a hotovostné peniaze sú rovnocennými platidlami. Alebo nie sú? Medzi hotovosťou a elektronickými, resp. bankovými peniazmi, existuje podstatný rozdiel. Ten nie je bežne na verejnosti známy, preto je dobré ho vysvetliť.

Rozdiel, ktorý je relevantný z  hľadiska možnosti zníženia daňového zaťaženia občana, sa týka inkasovania zisku z tvorby peňazí. Náš peňažný systém je kreditný, väčšina peňazí v obehu vzniká poskytovaním bankových úverov nebankovým subjektom. Zároveň sa jedná o systém takzvaných „fiat“ peňazí. Fiat peniaze sú zákonom určené peniaze a ich hodnota je oddelená od výrobných nákladov a ceny materiálov použitých na ich tvorbu. S tvorbou peňazí takpovediac „z ničoho“ je preto zákonite spojený zisk. Zisk z tvorby bankoviek a mincí inkasuje centrálna banka. Predstavuje rozdiel medzi výrobnými nákladmi a nominálnou hodnotou bankoviek a mincí. Tento zisk prispieva k celkovému hospodárskemu výsledku centrálnej banky.

V  minulosti sa zisk centrálnej banky prelieval do štátneho rozpočtu a  tvoril jeho príjem. Táto možnosť existovala do roku 2004. V brožúre NBS z  r. 2011 s  názvom NBS…jej funkcie a činnosti sa uvádza: „V rokoch 1993 až 2001 hospodárila Národná banka Slovenska so ziskom. V zmysle v tom čase platného zákona o NBS, odvádzala zostávajúci zisk do štátneho rozpočtu.

Hotovostné transakcie v našej ekonomike tvoria v porovnaní s bezhotovostnými iba kvapku v mori. Odhaduje sa, že len približne 2 až 5 percent peňazí v obehu tvorí hotovosť. Preto je aj zisk z tvorby hotovosti centrálnej banky malý. Príjem a zisk z tvorby elektronických peňazí inkasujú ich tvorcovia, t.j. komerčné banky. Z tohto dôvodu sa banky všemožne snažia ľudí motivovať k tomu, aby hotovostné peniaze nahradili elektronickými. Spoplatnenie výberov hotovosti z bankomatov a z pobočiek bánk patrí k príkladom negatívnej motivácie. Naopak príkladmi pozitívnej motivácie je zavádzanie bezkontaktných platobných kariet; zjednodušovanie ovládania internetbankingu; rýchle a bezplatné vydávanie platobných kariet s atraktívnym designom; zjednodušovanie platobného styku prostredníctvom rôznych internetových a mobilných aplikácií a pod.

Ak preferujeme platby prostredníctvom bankoviek a mincí, kolektívne nútime komerčné banky k tomu, aby od centrálnej banky nakupovali väčšie množstvo hotovosti. Takýmto spôsobom docielime presun zisku z tvorby peňazí z rúk komerčných bánk do centrálnej banky a koniec-koncov štátu. Môže to prispieť k zníženiu daňového zaťaženia občanov.

Uvedené riešenie má jednu zjavnú nevýhodu. Aby bolo účinné, musí sa stať všeobecne rozšíreným. Ďalšími nevýhodami sú nepohodlné hotovostné platby a bezpečnostné riziká spojené s držbou vyšších objemov hotovosti.

Nárast hotovostných platieb predstavuje zároveň riziko zvýšeného počtu transakcií v šedej či čiernej ekonomike. Prijatím zákona o obmedzení platieb v hotovosti ako jedného z opatrení Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2012 až 2016 si štát paradoxne znižuje možný príjem o ušlý zisk z tvorby peňazí. Ako by mal teda štát postupovať, aby na jednej strane neprichádzal o potrebný príjem z tvorby peňazí a zároveň, na strane druhej, vedel efektívne bojovať s daňovými únikmi, eliminoval pranie špinavých peňazí, korupciu a možné riziko financovania terorizmu?

Najvýhodnejšie pre štát a občanov by bolo úplne iné riešenie: zaplátanie stáročia starej legislatívnej diery, ktorá umožňuje bankám „falšovať“ naše peniaze. Komerčné banky totiž nemôžu tlačiť eurobankovky alebo raziť mince. Ak by napríklad banka vytlačila tisíc eur v sto eurových bankovkách a následne ich v hotovosti požičala klientovi, bol by tento skutok podľa Trestného zákona, §270 kvalifikovaný ako spáchanie trestného činu falšovania a neoprávnenej výroby peňazí. Nič však tej istej banke nebráni na účet klienta prostredníctvom poskytnutia úveru pripísať vklad vo výške tisíc eur. Že sa jedná o nové peniaze je zrejmé z bankového účtovníctva. Prostriedky v hodnote tisíc eur totiž neboli zároveň odpočítané z účtov vkladateľov, resp. sporiteľov. Boli vytvorené „z ničoho.“ Inými slovami poskytnutím bankového úveru a jeho pripísaním na účet klienta banky vznikajú nové peniaze. Klient si potom môže v bankomate alebo v pobočke banky tieto prostriedky vybrať v hotovosti.

Zamedzenie tvorby peňazí komerčným bankám, tzv. zrušenie frakčného bankovníctva, by neznamenalo, že by sa bankový sektor likvidoval. Banky by mohli naďalej požičiavať, ale len ako sprostredkovatelia už predtým vytvorených zdrojov. Väčšina ľudí by túto zmenu vôbec nepostrehla. Nepostrehli by ju ani ekonómovia. Generácie ekonómov sú totiž ekonomickými školami „vzdelávané“ v mylnej domnienke, že banky sú finančnými sprostredkovateľmi úspor, ktoré tam uložili vkladatelia. Skutočná funkcia bánk – ako tvorcov peňazí – väčšine ekonómov po stáročia uniká.

V prípade, že by štát tvoril peniaze a inkasoval zisk z ich tvorby do štátnej kasy, mohol by oveľa razantnejšie presadiť úplný zánik hotovosti a prechod na takzvanú bezhotovostnú ekonomiku. Za súčasného stavu, keď banky inkasujú väčšinu príjmu z tvorby peňazí a naviac ujedajú predajcom za využívanie platobného terminálu 2 až 5 percent z  obratu plus paušálne poplatky za terminál, je bezhotovostná ekonomika výhodná iba, resp. hlavne pre banky. V bezhotovostnej ekonomike, v ktorej by tvoril peniaze štát a prípadne by existovali i doplnkové komunitné meny, by sa už občan nemusel chrániť únikom do šedej ekonomiky založenej na platbách „z rúčky do rúčky“.

Pokiaľ sa nezrealizuje hore uvedené riešenie, používajme v čo najväčšej miere a v medziach zákona papierové peniaze. Nezabúdajme, že elektronické a papierové peniaze nie sú z hľadiska príjmov štátu rovnocennými platidlami. Pri platbách v  hotovosti, okrem zvýšeného príjmu NBS a  po prijatí potrebných legislatívnych zmenách následne aj štátneho rozpočtu, budeme mať v prípade vypuknutia bankovej krízy ako bonus podstatne lepšiu pozíciu v porovnaní s tými, ktorí sa spoliehajú na účet v banke. Zo skúsenosti s cyperským „bail-in“ scenárom si už dnes veľmi dobre vieme predstaviť, ako možno značnú časť úspor držaných na účte v  banke stratiť.

Ani výplata „chránených vkladov“ do 100 tis. eur by nemusela byť v prípade vypuknutia vážnej bankovej krízy bezproblémová. Podľa výročnej správy Fondu na ochranu vkladov bol objem chránených vkladov ku koncu r. 2013 takmer 27 mld. eur, zatiaľ čo vo fonde príspevkov od komerčných bánk bolo naakumulovaných iba o niečo viac ako 200 miliónov eur. V prípade potreby by z Fondu bolo uspokojených približne 0,7 % z celkového objemu chránených vkladov. Toto číslo nie je na verejnosti prezentované, mohlo by totiž medzi vkladateľmi vyvolať neistotu. A tá krehkému modelu bankovníctva frakčných rezerv balansujúcemu neustále na hranici insolventnosti neprospieva.

Share |

Komentáre (114)

 • anavar cost 03.03.2017 11:34

  472731 321556BTW, and I hope we do not drag this too long, but care to remind us just what kind of weapons were being used on Kurds by Saddams army? To the tune of hundreds of thousands of dead Talk about re-written history 811119

 • bdsm lovers 06.03.2017 9:24

  HUh4jN What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me. Good job.

 • London venues 06.03.2017 18:03

  A round of applause for your article post. Will read on…

 • values 07.03.2017 1:24

  There are many fundraising products for many good causes,

 • houston texas classifieds 07.03.2017 2:26

  There is definately a great deal to learn about this subject. I like all the points you have made.

 • Ian Flanigan 07.03.2017 4:36

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 • tsx report 07.03.2017 5:41

  I think you have mentioned some very interesting points , regards for the post.

 • this page 07.03.2017 7:53

  This awesome blog is definitely interesting additionally diverting. I have found a bunch of interesting things out of it. I ad love to return over and over again. Cheers!

 • utah realastate 07.03.2017 8:59

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!

 • eroticke pomocky 07.03.2017 10:05

  Looking forward to reading more. Great post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • Relationship Compatibility 07.03.2017 12:16

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been running a blog for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is great, as well as the content!

 • VIVO IPL 2017 Scorecard 07.03.2017 13:25

  Kalbos vartojimo uduotys. Lietuvi kalbos pratimai auktesniosioms klasms Gimtasis odis

 • healthy dog food 07.03.2017 15:39

  I was seeking this particular information for a long time.

 • janejohn clothing 07.03.2017 16:45

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Cheers!

 • seo consultant australia 07.03.2017 17:52

  Will you care and attention essentially write-up

 • vacation rentals in dominican republic 07.03.2017 20:05

  This is a topic which is close to my heart Cheers! Exactly where are your contact details though?

 • letecia 07.03.2017 21:10

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 • click here to find an attorney 07.03.2017 22:05

  620084 509389You ought to indulge in a contest for among the greatest blogs more than the internet. Ill suggest this internet internet site! 386553

 • phuket property 08.03.2017 0:31

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! The only gift is a portion of thyself. by Ralph Waldo Emerson.

 • Latest Android News 08.03.2017 8:56

  Very good post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 • Estate Agents West Bromwich 08.03.2017 9:05

  Keep up the abundant labor , I recite hardly any blog posts on this locate and I believe that your blog is rattling interesting and contains sets of fantastic information.

 • vancouver internet marketing company 08.03.2017 11:23

  Outstanding weblog here! Also your site loads up quickly! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as speedily as yours lol

 • waterloo seo 08.03.2017 13:40

  If you are free to watch funny videos online then I suggest you to pay a visit this site, it includes really so comic not only movies but also extra information.

 • auto insurance quotes for 1 year 08.03.2017 17:09

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the website is extremely good.

 • oude 08.03.2017 18:17

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 • Stop Feet Pain Fast 08.03.2017 21:45

  writing is my passion that as why it can be quick for me to do write-up writing in less than a hour or so a

 • adam and eve glass 10.03.2017 8:27

  Fantastic article post.Really looking forward to read more. Cool.

 • Larita Wubbel 10.03.2017 11:54

  Hey, ein toller Artikel.

 • Facebook Follower 10.03.2017 12:25

  Very informative article post.Really looking forward to read more. Great.

 • Watching the Super Bowl 10.03.2017 13:36

  this side of your story. I was surprised that you aren at

 • salt lake data recovery 10.03.2017 16:02

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 • is it real 10.03.2017 17:16

  There as certainly a great deal to learn about this issue. I really like all of the points you made.

 • Akira 10.03.2017 18:25

  This blog was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Cheers!

 • free global shipping 10.03.2017 19:35

  personal war first presumably was Li Xuan Ba or flowed a breeze star?Caesar as if deep in thought

 • cheap jordan sneakers wholesale 10.03.2017 20:44

  There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you ave made.

 • Crosstrainer Test 10.03.2017 21:55

  Loving the info on this site, you have done outstanding job on the blog posts.

 • technology 10.03.2017 23:05

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 • dang ky logo 11.03.2017 2:42

  This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read all at alone place.

 • Ferrari rental 11.03.2017 7:23

  media is a impressive source of information.

 • social media marketing podcasts 11.03.2017 8:42

  Why people still make use of to read news papers when in this technological world all is existing on net?

 • hibiscus tea reviews 12.03.2017 23:29

  My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I feel

 • genetic Test 13.03.2017 1:49

  You ave got a fantastic site here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 • Luxury Yachts Croatia 13.03.2017 3:00

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 • kamagra oral jelly 13.03.2017 9:18

  Wow, great blog.Really looking forward to read more. Want more.

 • Adele 13.03.2017 9:28

  Very good article. I will be dealing with many of these issues as well..

 • service host 13.03.2017 15:15

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me. Good job.

 • Silicon Valley Angel investors 13.03.2017 16:27

  You need to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this website!

 • fun888 13.03.2017 18:51

  You can definitely see your skills in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 • Bitcoin Mining 14.03.2017 17:01

  ItaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžs tremendous blog, I wish to be like you

 • dolce petit outlet 14.03.2017 18:13

  this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you

 • coeur d alene window cleaning 14.03.2017 20:26

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 • Jual Facebook Like 14.03.2017 21:38

  Very good post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 • schelder veere 14.03.2017 22:50

  Love the post you offered.. Wonderful thoughts you possess here.. Excellent thought processes you might have here.. Enjoy the admission you given..

 • Trump�s Immigration Ban 15.03.2017 10:06

  Well I really enjoyed reading it. This post provided by you is very useful for good planning.

 • vinhomeshcm 15.03.2017 11:23

  posted at this web site is actually pleasant.

 • schenk ein 15.03.2017 14:12

  There are some lessons we have to drive the Muslims from its territory,

 • potenzmittel rezeptfrei online 15.03.2017 14:21

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Great.

 • camel riding Marrakech Morocco 15.03.2017 15:29

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the design and style. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?

 • Bitcoin to cash 15.03.2017 16:44

  onto a friend who was conducting a little homework on this.

 • Micah 15.03.2017 19:10

  You, my friend, ROCK! I found exactly the information I already searched all over the place and simply could not find it. What an ideal site.

 • μοντερνα επιπλα 16.03.2017 12:44

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will consent with your website.

 • play online casino 16.03.2017 14:00

  This blog helped me broaden my horizons.

 • money earning 16.03.2017 16:30

  Very good info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon). I ave book-marked it for later!

 • money earning 16.03.2017 17:44

  Muchos Gracias for your blog. Much obliged.

 • fitness apparel 16.03.2017 18:58

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 • Dulles airport taxi 16.03.2017 20:11

  The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.

 • โรงงานผลิตสบู่ 16.03.2017 21:24

  Introduction anal films sexuel Here is my site film x

 • babysitter 16.03.2017 22:37

  Looking forward to reading more. Great article.Really looking forward to read more. Really Great.

 • แม่บ้าน 16.03.2017 23:51

  Souls in the Waves Excellent Morning, I just stopped in to go to your website and considered I would say I experienced myself.

 • พี่เลี้ยงเด็ก 17.03.2017 1:06

  we came across a cool internet site that you just could love. Take a look should you want

 • tse today 17.03.2017 3:35

  I went over this site and I conceive you have a lot of wonderful info, saved to fav (:.

 • 5614 Raytown Road 17.03.2017 4:50

  Just Browsing While I was browsing yesterday I noticed a great post concerning

 • Tapezierarbeiten Berlin 17.03.2017 6:06

  I think the admin of this website is truly working hard in support of his site, since here every data is quality based data.

 • future suvs worth waiting for 17.03.2017 7:21

  Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great design. аАТ’аЂа‹аАТ’аЂ Treat the other man as faith gently it is all he has to believe with.аАТ’аЂ аАТ’аЂа› by Athenus.

 • sex jav 17.03.2017 9:50

  Some truly nice stuff on this web site , I it.

 • matka super fast 17.03.2017 12:19

  There is visibly a bunch to know about this. I feel you made some nice points in features also.

 • e zigaretten köln 17.03.2017 13:34

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Kudos!

 • promocao 17.03.2017 14:50

  Wow, awesome blog format! How long have you been running a blog for? you make blogging glance easy. The entire glance of your website is magnificent, let alone the content material!

 • www.gedget.ae 19.03.2017 12:40

  252079 332407I consider something really special in this website . 11076

 • c39wym64xve6ccyetmcw45t4tno4t 19.03.2017 13:24

  Title…

  [...]although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they may be truly worth a go through, so have a look[...]…

 • weed dispensary website 20.03.2017 2:11

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It as on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 • Alternative News 20.03.2017 14:10

  Perfect work you have done, this site is really cool with good information.

 • dragon lipstick 20.03.2017 15:30

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 • the betting site com 20.03.2017 18:19

  This is a excellent blog, would you be involved in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me!

 • Google 20.03.2017 22:21

  Google…

  Check beneath, are some entirely unrelated web-sites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use….

 • visit the website 21.03.2017 5:46

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 • Google 21.03.2017 6:19

  Google…

  The time to read or go to the subject material or internet sites we’ve linked to below….

 • how to enter cheat codes in vikings war of clans 21.03.2017 8:03

  I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 • high da website 21.03.2017 9:23

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don at notice this. You must continue your writing. I am confident, you ave a huge readers a base already!

 • central park pedicab tours 21.03.2017 9:26

  I regard something genuinely special in this web site.

 • Music Player 21.03.2017 10:46

  Very neat article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 • sharpeners 21.03.2017 10:48

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Great.

 • rinofot 21.03.2017 23:25

  Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the amazing spirit.

 • reclaimed wood coffee table 22.03.2017 12:50

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most individuals will go along with with your website.

 • maternity body pillow 22.03.2017 14:10

  Some truly choice posts on this website , saved to favorites.

 • click here 22.03.2017 15:30

  I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog. I am positive my visitors will find that very useful

 • whats app dp 23.03.2017 11:31

  konw ohw keyouo of ohw tiow. kookt kikw e ohwmw I am uting.

 • highland park real estate agent 23.03.2017 14:19

  your weblog. Is that this a paid subject matter or did

 • amazon coupon code 23.03.2017 21:13

  This great article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for

 • for more details 24.03.2017 18:19

  whoah this weblog is excellent i love studying your articles.

 • make a splint 25.03.2017 4:10

  There is definately a lot to learn about this issue. I really like all of the points you have made.

 • App Store reviews in Microsoft Teams 25.03.2017 5:34

  This page definitely has all the information I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 • russische djs 25.03.2017 8:22

  you ave got an awesome weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 • pear shaped engagement rings 25.03.2017 9:48

  Like attentively would read, but has not understood

 • Home & Garden 25.03.2017 11:13

  is there any other site which presents these stuff

 • Jene 25.03.2017 18:20

  If you are going away to watch funny videos on the web then I suggest you to visit this web site, it contains really therefore comical not only movies but also extra information.

 • can my computer run it 25.03.2017 19:40

  very good publish, i actually love this web site, carry on it

 • Logo Intro 25.03.2017 22:30

  It`s really useful! Looking through the Internet you can mostly observe watered down information, something like bla bla bla, but not here to my deep surprise. It makes me happy..!

 • hot porn galleries 25.03.2017 23:56

  Sometimes I also see something like this, but earlier I didn`t pay much attention to this!

 • effective facebook ads 26.03.2017 1:27

  Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 • forex signal list pro 26.03.2017 10:49

  forex signal list pro…

  [...]Here are several of the internet sites we recommend for our visitors[...]…

 • Advertise Online 26.03.2017 12:32

  Advertise Online…

  [...]we prefer to honor several other internet web-sites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[...]…

 • amazon product rankings 26.03.2017 20:35

  amazon product rankings…

  [...]very few sites that come about to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[...]…

 • bathroom supplies 27.03.2017 10:25

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

Pridaj komentár